2015.04.03

SKO: przedsiębiorczość od najmłodszych lat

SKO to nie tylko oszczędzanie na rower czy wakacje. W ramach programu edukacji finansowej PKO Banku Polskiego w całym kraju trwa nieustający festiwal pomysłów na to, jak zarobić np. na karmę dla lokalnego schroniska dla zwierząt, wycieczki, sprzęt sportowy i multimedialny czy zakup pomocy szkolnych dla mniej zamożnych kolegów.

Przedsiębiorczość od najmłodszych lat

SKO to mnóstwo imponujących liczb: 80 lat doświadczenia w nauczaniu oszczędzania, 4,6 tys. szkół uczestniczących w programie, 157 tys. dzieci korzystających z elektronicznych kont www.sko.pkobp.pl dedykowanych uczniom, ponad 550 szkół prowadzących szkolne blogi, ok. 75 tys. fanów Szkoły Oszczędzania na NK.pl. Za tym sukcesem stoją konkretni ludzie - nauczyciele, dzieci, rodzice oraz przedstawiciele Banku, którzy, na co dzień inspirują się nawzajem i tworzą coraz liczniejszą społeczność oszczędzających, przedsiębiorczych i proekologicznych.

Stawiamy na przedsiębiorczość

SKO-owicze w Szkole Podstawowej w Celestynowie zbierają fundusze na wycieczki szkolne i wakacje, a także po to, by zrealizować swoje marzenia i kupić np. rower, tablet czy wymarzoną zabawkę. Jak mówi Katarzyna Grzelczak, opiekunka SKO w tej szkole, aktywność w ramach programu nie kończy się na wpłatach pieniędzy. Celem jest promowanie wśród uczniów i ich rodziców postaw proekologicznych, związanych z oszczędzaniem zasobów ziemi zarówno w szkole, jak i w domu. To także nauka przedsiębiorczości i myślenia o tym, jak pomóc innym.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 4 w Łodzi w ramach SKO niewidome dzieci oszczędzają na wypoczynek wakacyjny, sprzęt sportowy i telefony komórkowe. - Prowadzimy m.in. akcje proekologiczne. Współpracujemy również z innymi organizacjami, m.in. z Polskim Związkiem Głuchych, z którym zbieraliśmy na jedzenie dla bezdomnych zwierząt czy organizowaliśmy świąteczny kiermasz - wymienia tylko niektóre aktywności swoich podopiecznych Małgorzata Pluto-Kowalska, opiekunka SKO w SOSW w Łodzi.

Motorem tych działań są konkursy, szczególnie "Konkurs dla Szkolnych Kas Oszczędności" i "Konkurs dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej". Bank organizuje je również dla użytkowników i czytelników strony www.SzkolneBlogi.pl.

Pomoc edukacyjna

Wspierając nauczycieli i dzieci w tych inicjatywach PKO Bank Polski zapewnia materiały merytoryczne, dostarczając tym pierwszym pomoce dydaktyczne w postaci scenariuszy lekcyjnych, które zostały objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i większości kuratorów oświaty z całej Polski. Nauczyciel-opiekun SKO w pakiecie edukacyjnym otrzymuje m.in. "Przewodnik po finansach", broszury: "Kompleksowy program edukacji finansowej" i "Serwis internetowy SKO, materiał szkoleniowy", a także kasetkę na pieniądze i gadżety wspierające prowadzenie programu edukacyjnego SKO w szkole. Dodatkowo każdego roku, na rozpoczęciu roku szkolnego, szkoły uczestniczące w SKO otrzymują tzw. pakiety powitalne, zawierające materiały edukacyjne i gadżety dla SKO-wiczów.

Bank stale rozwija program i wkracza w nowe obszary, jak np. bezpieczeństwo dzieci na drodze. W ramach tych działań w tym roku szkolnym wszyscy SKO-wicze otrzymali od Banku opaski odblaskowe poprawiające ich widoczność na drodze oraz ulotki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bank przygotował ten materiał we współpracy z Komendą Główną Policji, jako odpowiedź na wprowadzony w zeszłym roku obowiązek noszenia po zmroku elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych.

PKO Bank Polski wspiera nauczycieli również przy dokonywaniu operacji na rachunkach, prowadzi zajęcia dydaktyczne dla dzieci z wykorzystaniem multimediów. Chętne szkoły zapraszane są na pogadanki i prelekcje do placówek Banku, a nawet na zwiedzanie skarbca.

Martyna Lewicka
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Przedsiębiorczość i współdziałanie dla innych - kolejna odsłona SKO

loaderek.gifoverlay.png