Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
Uniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
– Czas płynie. Wy tego jeszcze nie zauważacie, ale czas płynie i odmierza pewne etapy – mówiła do kolorowych studentów prorektor ds. kształcenia prof. UAM Beata Mikołajczyk. – Tak niedawno, bo na początku października spotkaliśmy się tutaj, w tej przepięknej uniwersyteckiej sali, aby się poznać, powiedzieć sobie „dzień dobry” i przyrzec, że będziemy się regularnie spotykać, by wspólnie pracować. Ten rok był pełny inspiracji. Mamy nadzieję, że wy – kolorowi, barwni studenci – wynieśliście ze spotkań z nami wiele, że was zainspirowaliśmy do stawiania, pytań, do tego, abyście spoglądali na świat i pytali „dlaczego?”.
„Kolorowy Uniwersytet” to projekt realizowany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Strategicznym partnerem projektu jest PKO Bank Polski. Co roku w zajęciach uczestniczą dzieci z Poznania i Wielkopolski ciekawe otaczającego je świata, tego, który jest poza zasięgiem ich wzroku, a także tego z przeszłości. Uczelniane zjazdy to spotkania ludzi z pasją, którzy wzajemnie się od siebie uczą. Dlaczego kolorowy? Bo taki jest świat dziecka. Bo kolor jest oznaką radości. W trakcie projektu każdy Wydział Uniwersytetu ma swój kolor. W ten sposób dzieci zapoznają się z całą Uczelnią.
– W tegorocznej edycji projektu wzięło udział ok. 400 uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Poznania oraz województwa wielkopolskiego w wieku 8-12 lat. Od października do maja dwie grupy studentów (poranna i popołudniowa) spotykały się na zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich – mówi dr Renata Popiołek, koordynator projektu „Kolorowy Uniwersytet”.
Kolorowy Uniwersytet to wielka dawka wiedzy przekazana w sposób przystępny i ciekawy dla dzieci w każdym wieku.
– Dzięki współpracy z poznańskimi wydziałami UAM oraz jednostkami ogólnouczelnianymi – Biblioteką Uniwersytecką i Ogrodem Botanicznym – tegoroczna edycja projektu obfitowała w atrakcje skierowane do kolorowych studentów. Wśród nich znalazły się m.in. pokazy charakteryzacji w Teatrze Nowym czy zwiedzenie Ogrodu Botanicznego UAM. Młodzi studenci mogli poznać również świat patyczaków i zobaczyć, jak wygląda chomik europejski. Dodatkowo, każdy chętny student miał możliwość stać się młodym wykładowcą. Odważni mogli opowiedzieć przed całym audytorium o swoich pasjach czy zainteresowaniach naukowych – dodaje dr Renata Popiołek, koordynator projektu „Kolorowy Uniwersytet”.
W projekcie biorą udział przedstawiciele PKO Banku Polskiego, którzy przekazują dzieciom drogocenną wiedzę o gospodarowaniu pieniędzmi
– Ponieważ PKO Bank Polski prowadzi projekt Szkolnych Kas Oszczędności, naszą rolą jest edukowanie najmłodszych. Chcemy nauczyć dzieci od początku, jak mądrze wydawać swoje środki i jak nimi gospodarować, żeby w przyszłości mądrze je wydawać. W wykładach „Kolorowego Uniwersytetu” biorą udział dzieci ze szkól podstawowych, w tym z tych, z którymi współpracujemy również poza Uniwersytetem. Podczas zajęć prezentujemy dzieciom demo programu, kolorowej aplikacji dostosowanej do tej grupy wiekowej, która pomaga i uczy oszczędzać. Pokazujemy najmłodszym, jak mogą odkładać na swoje marzenia. Dzieci podchodzą do całej inicjatywy z dużym entuzjazmem – mówi Ewa Zielińska z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Poznaniu.
Kolejna edycja „Kolorowego Uniwersytetu” już w najbliższym roku akademickim. Zapisy odbywają się w połowie września. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
11 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
Młody klient, dorosłe bankowanie
Graj i uważaj! Kontroluj mikropłatności swego dziecka w „darmowych” grach!
Pliki do pobrania
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.