2015.10.01

SKO – 80 lat tradycji w nowoczesnej odsłonie

Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) PKO Banku Polskiego to największy, najstarszy i jednocześnie najbardziej innowacyjny program edukacji finansowej w Polsce. Od 1935 r. prowadzony jest przez PKO Bank Polski (działający wówczas pod nazwą Pocztowej Kasy Oszczędności). W roku szkolnym 2010/2011 SKO przeszło rewitalizację i weszło do internetu. Szybko stało się synonimem nowoczesnej i praktycznej edukacji ekonomicznej. Obecnie w programie uczestniczy ponad 4,6 tys. szkół podstawowych (co trzecia tego typu placówka w kraju).

SKO - 80 lat tradycji w nowoczesnej odsłonie

Dzieci lubią oszczędzać – przyznaje Joanna Smolan, nauczyciel i opiekun SKO w Publicznej Szkole Podstawowej im. M. Kownackiej w Płoskach (woj. dolnośląskie) – a zaangażowanie w SKO daje im satysfakcję – dodaje. I są na to dowody: rosnąca aktywność na platformie SzkolneBlogi.pl, na której należące do SKO szkoły dzielą się pomysłami na zdobywanie oszczędności, czy stworzona na portalu nk.pl grupa "Szkoła oszczędzania", która ma już ok. 75 tysięcy fanów.

W szkołach, w których działa SKO, uczniowie organizują wiele wspólnych akcji ekologicznych, charytatywnych oraz okolicznościowych, takich jak kiermasze własnoręcznie zrobionych ozdób, podczas których mogą zdobyć pieniądze na zaplanowane wcześniej cele, np. pomoc dla wychowanków domu dziecka. Dzięki temu, oprócz systematycznego odkładania pieniędzy, SKO-wicze uczą się też współdziałania i przedsiębiorczości.

Bankowanie XXI wieku

Dziś pierwsze kieszonkowe trafia już nie do świnek-skarbonek, ale na specjalne dziecięce konta. Już ponad 150 tys. uczniów korzysta z takiego rozwiązania. SKO Konto dla Ucznia to jedna z propozycji wchodzących w skład oferty dedykowanej społecznościom szkolnym. Wśród nich jest także przyjazny, dynamiczny i dostosowany do wieku i gustu dzieci serwis internetowy. SKO-wicze doceniają poczucie „dorosłości” i niezależności, jakie daje im założenie pierwszego konta i korzystanie z serwisu SKO, który umożliwia m.in. zakładanie wirtualnych skarbonek. Dzięki nim można zbierać środki z przeznaczeniem na różne cele, a także stworzenie własnego planu oszczędzania.

Korzystając z produktów bankowych, najmłodsi uczą się tzw. socjalizacji ekonomicznej, która wpływa na ich postawy związane m.in. z wydawaniem i oszczędzaniem pieniędzy, zrozumieniem systemu ekonomicznego. Przede wszystkim jednak nabywają umiejętności planowania i myślenia perspektywicznego. Uczą się odpowiedzialności i szacunku do pieniędzy. Dysponując własnym minibudżetem, zbierając środki na określone cele, stają się powoli świadomymi konsumentami, którym łatwiej w przyszłości przyjdzie zarządzanie własnym majątkiem. Dzięki Opiekunom SKO, czyli nauczycielom prowadzącym program w szkołach, najmłodsi uczą się także pracy w grupie i poznają zasady przedsiębiorczości w praktyce.

Doświadczenie pokazuje, że działalność w ramach programu SKO potrafi integrować całą społeczność lokalną, a osiągnięcia związane z podjętymi przez szkołę aktywnościami dają wszystkim powody do dumy.

Nowoczesna szkoła

Szkoły, które przystępują do SKO, zyskują możliwość uczestnictwa w programie unikalnym nie tylko w skali kraju, ale też Europy, oraz szansę promocji swoich działań w internecie na platformie SzkolneBlogi.pl. Tam mogą pochwalić się swoją pomysłowością. Wystarczy odwiedzić SzkolneBlogi.pl, aby przekonać się, jakie realne korzyści płyną ze zbiórki surowców wtórnych, jak napisać bajkę o oszczędzaniu i co zrobić, by na wycieczce szkolnej nie tylko świetnie się bawić, ale także wykazać się przedsiębiorczością.

Mocną stroną programu jest też przemyślany i spójny walor edukacyjny, na który składają się m.in. scenariusze lekcji objęte patronatem Ministra Edukacji Narodowej i większości kuratoriów oświaty, publikacja „Smakowite SKO”, „5 sposobów na ekooszczędzanie” czy dwie części książeczki „Przygody Kuby Pieniążka i Żyrafy Lokatki”. Szkoły przystępujące do programu otrzymują materiały dydaktyczne w formie książkowej. Bank udostępnia je również w formie elektronicznej na stronie www.sko.edu.pl.

Bank dba również o bezpieczeństwo SKO-wiczów. W ubiegłym roku we współpracy z Komendą Główną Policji został stworzony materiał edukacyjny przypominający uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Materiał wraz z gadżetami odblaskowymi otrzymali wszyscy uczniowie oszczędzający w SKO.

Konkursy SKO

Sztandarowym konkursem dla szkół jest „Konkurs dla SKO”, w którym co roku PKO Bank Polski nagradza kilkaset najlepszych szkół podstawowych. Tak dynamiczny rozwój SKO nie byłby możliwy bez wsparcia i współpracy ze strony nauczycieli. To właśnie dla nich, pełniących funkcję Opiekunów SKO w szkołach, organizowany jest „Konkurs dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej”, w którym PKO Bank Polski nagradza kilkuset najbardziej aktywnych nauczycieli. Właśnie zakończyły się edycje obydwu rywalizacji za rok szkoły 2014/2015, a z wynikami konkursów i listami laureatów można zapoznać się na stronie www.pkobp.pl/sko.

Martyna Lewicka
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Jubileuszowa wystawa SKO w Białymstoku

Aktywni i widoczni w SKO

loaderek.gifoverlay.png