2018.05.21

Sprzedając origami udowodnili, że są prawdziwymi młodymi rekinami biznesu

Zarabianie i oszczędzanie to w rzeczywistości nic trudnego. Wystarczy jedynie odpowiednio wcześnie wyrobić określone nawyki. Jeżeli oszczędzanie stanie się częścią codziennego życia, będzie tak samo naturalne, jak wydawanie pieniędzy. Dzięki tej umiejętności łatwiej później inwestować i świadomie zarządzać swoimi finansami. Kiedy zacząć naukę? Już od najmłodszych lat, zwłaszcza, że można ją potraktować jak dobrą zabawę.

Idea zarabiania i oszczędzania – podejmowania odpowiedzialnych decyzji towarzyszyła uczestnikom piątej edycji konkursu symulacji działalności gospodarczej w ramach programu SKO. Gospodarzem tegorocznych zmagań był Zespół Szkolno Przedszkolny w Przyprostyni – ubiegłoroczny zwycięzca. Piątą edycje wydarzenia, która miała miejsce 16 maja, już po raz kolejny poprowadził pomysłodawca wydarzenia, Mateusz Paleczny. Uczestnikami rywalizacji były czteroosobowe drużyny z opiekunami ze szkół z Nowego Tomyśla, Jastrzębska Starego, Dąbrówki Wlkp., Kosieczyna, Belęcina, Strzyżewa i Przyprostyni.

Celem inicjatywy było osiągnięcie jak najwyższego zysku w procesie symulowanej działalności gospodarczej. Było to możliwe dzięki sprzedaży wyprodukowanych w technice orgiami zwierzątek. Uczestnicy musieli najpierw podjąć decyzje o zakupie materiałów niezbędnych do produkcji (papier biały lub kolorowy, nożyczki, linijki), czyli ponieść odpowiedni koszt, a następnie stworzyć te małe dzieła – złożyć origami i co najważniejsze sprzedać w skupie po jak najwyższej cenie.

Na młodych przedsiębiorców czekały różne pułapki – materiały były tańsze lub droższe, ceny wyprodukowanych ozdób zmieniały się.  Aby osiągnąć zysk trzeba było, analizować zmieniające się warunki, a co najważniejsze – podejmować decyzje, kiedy i gdzie sprzedać produkty.

Zainteresowanie dzieci było niesamowite, a współpraca w zespołach wzorowa. Uczestnicy bardzo szybko odnaleźli się w meandrach zasad wolnego rynku.

Zwycięzcą tegorocznej edycji została drużyna z Dąbrówki Wielkopolskiej, Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła w składzie: Wiktoria Tobys, Aleksandra Szmyt, Martyna Mania i Maja Bimek z opiekunem Adrianą Pawelską. Młodzi przedsiębiorcy wypracowali zysk w wysokości 13 410 zł, drugie miejsce zajęła drużyna z Przyprostyni w składzie: Mikołaj Bok, Weronika Jankowiak, Jakub Szarłata, Joanna Stefan z opiekunem Bogumiłą Maniecka z wynikiem 11 325 zł. Trzecia lokata należała do drużyny z Kosieczyna w składzie: Marta Kucharska, Wiktoria Miler, Maria Śmiałek, Filip Klementowski z opiekunem Marią Lorenc 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Pierwsze 3 miejsca zostały dodatkowo wyróżnione atrakcyjnymi nagrodami, które wręczył Dyrektor Mikrorynku PKO Banku Polskiego, Klaudiusz Hajdenrajch oraz Dyrektor Oddziału PKO Banku Polskiego w Zbąszynku, Beata Waścińska-Hryniewicz i Dyrektor Oddziału PKO Banku Polskiego w Zbąszyniu, Kinga Łaciak.

Mateusz Paleczny
Młodszy doradca
PKO Bank Polski
Oddział 15 w Poznaniu

Czytaj także:

Nigdy więcej kieszonkowego!

Pomnażanie oszczędności i wiedzy z SKO

Wyjątkowe spotkanie z nauczycielami - Opiekunami SKO

  • Bankodzieci

   02019.06.18

   11 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!

   Znajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.06.03

   Młody klient, dorosłe bankowanie

   Edukacja finansowa od najmłodszych lat i umiejętne zarządzanie minibudżetem zaprocentują w przyszłości świadomością i skutecznym rozporządzaniem „dorosłymi” finansami – mówi Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.05.30

   Graj i uważaj! Kontroluj mikropłatności swego dziecka w „darmowych” grach!

   Gry komputerowe to fantastyczna zabawa. Wie o tym każdy, kto choć raz usiadł przed monitorem. Ale i one mają swoje ciemne strony. Dlatego warto mieć kontrolę nad finansami dzieci – mikropłatności w grach mogą pochłonąć całe kieszonkowe! Jak temu zaradzić? PKO Konto Dziecka daje możliwości, dzięki którym zapanujemy nad wydatkami dzieci.

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.05.30

   Dzień wszystkich dzieci!

   „Ferdynand Wspaniały” w teatrze, Majka Jeżowska w ZOO czy kreatywne zajęcia w muzeum? A może filmowe warsztaty, budowanie domków dla biedronek lub spotkanie z Muminkami? Każdy sposób jest dobry, aby świętować Dzień Dziecka. PKO Bank Polski wszystkim dzieciom składa najlepsze życzenia!

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.05.29

   Sport, zabawa i nagrody – wielki rodzinny festyn w Policach

   W minioną niedzielę w Policach odbył się Powiatowy Festyn Rodzinny. Impreza „Z rodziną po zdrowie” została organizowana przez Starostwo Powiatowe wraz z Zespołem Szkół im. I. Łukasiewicza. Sponsorem wydarzenia był PKO Bank Polski.

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.05.27

   Zabawki w akcji! Jak zorganizować atrakcje na Dzień Dziecka?

   Dzień Dziecka jest jak święta w czerwcu. Spędźmy go razem, na pikniku, spacerze albo w kinie. Niech kojarzy się ze wspólną zabawą. Nie zapominajmy również o prezentach. A może tak założyć dziecku konto?

   więcej
  Pokaż więcej