2018.05.21

Sprzedając origami udowodnili, że są prawdziwymi młodymi rekinami biznesu

Zarabianie i oszczędzanie to w rzeczywistości nic trudnego. Wystarczy jedynie odpowiednio wcześnie wyrobić określone nawyki. Jeżeli oszczędzanie stanie się częścią codziennego życia, będzie tak samo naturalne, jak wydawanie pieniędzy. Dzięki tej umiejętności łatwiej później inwestować i świadomie zarządzać swoimi finansami. Kiedy zacząć naukę? Już od najmłodszych lat, zwłaszcza, że można ją potraktować jak dobrą zabawę.

Idea zarabiania i oszczędzania – podejmowania odpowiedzialnych decyzji towarzyszyła uczestnikom piątej edycji konkursu symulacji działalności gospodarczej w ramach programu SKO. Gospodarzem tegorocznych zmagań był Zespół Szkolno Przedszkolny w Przyprostyni – ubiegłoroczny zwycięzca. Piątą edycje wydarzenia, która miała miejsce 16 maja, już po raz kolejny poprowadził pomysłodawca wydarzenia, Mateusz Paleczny. Uczestnikami rywalizacji były czteroosobowe drużyny z opiekunami ze szkół z Nowego Tomyśla, Jastrzębska Starego, Dąbrówki Wlkp., Kosieczyna, Belęcina, Strzyżewa i Przyprostyni.

Celem inicjatywy było osiągnięcie jak najwyższego zysku w procesie symulowanej działalności gospodarczej. Było to możliwe dzięki sprzedaży wyprodukowanych w technice orgiami zwierzątek. Uczestnicy musieli najpierw podjąć decyzje o zakupie materiałów niezbędnych do produkcji (papier biały lub kolorowy, nożyczki, linijki), czyli ponieść odpowiedni koszt, a następnie stworzyć te małe dzieła – złożyć origami i co najważniejsze sprzedać w skupie po jak najwyższej cenie.

Na młodych przedsiębiorców czekały różne pułapki – materiały były tańsze lub droższe, ceny wyprodukowanych ozdób zmieniały się.  Aby osiągnąć zysk trzeba było, analizować zmieniające się warunki, a co najważniejsze – podejmować decyzje, kiedy i gdzie sprzedać produkty.

Zainteresowanie dzieci było niesamowite, a współpraca w zespołach wzorowa. Uczestnicy bardzo szybko odnaleźli się w meandrach zasad wolnego rynku.

Zwycięzcą tegorocznej edycji została drużyna z Dąbrówki Wielkopolskiej, Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła w składzie: Wiktoria Tobys, Aleksandra Szmyt, Martyna Mania i Maja Bimek z opiekunem Adrianą Pawelską. Młodzi przedsiębiorcy wypracowali zysk w wysokości 13 410 zł, drugie miejsce zajęła drużyna z Przyprostyni w składzie: Mikołaj Bok, Weronika Jankowiak, Jakub Szarłata, Joanna Stefan z opiekunem Bogumiłą Maniecka z wynikiem 11 325 zł. Trzecia lokata należała do drużyny z Kosieczyna w składzie: Marta Kucharska, Wiktoria Miler, Maria Śmiałek, Filip Klementowski z opiekunem Marią Lorenc 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Pierwsze 3 miejsca zostały dodatkowo wyróżnione atrakcyjnymi nagrodami, które wręczył Dyrektor Mikrorynku PKO Banku Polskiego, Klaudiusz Hajdenrajch oraz Dyrektor Oddziału PKO Banku Polskiego w Zbąszynku, Beata Waścińska-Hryniewicz i Dyrektor Oddziału PKO Banku Polskiego w Zbąszyniu, Kinga Łaciak.

Mateusz Paleczny
Młodszy doradca
PKO Bank Polski
Oddział 15 w Poznaniu

Czytaj także:

Nigdy więcej kieszonkowego!

Pomnażanie oszczędności i wiedzy z SKO

Wyjątkowe spotkanie z nauczycielami - Opiekunami SKO