2019.06.14

Blik, obywatel świata

Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły strategiczną współpracę. Za rok będą nim również płacić w Emiratach Arabskich.

BLIK stał się jedną z najpopularniejszych metod płatności mobilnych i ciągle się rozwija

BLIK obchodzi właśnie trzecie urodziny. Konrad Pluciński z TotalMoney.pl uważa, że to system, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Jak Pan ocenia trzy lata z BLIKIEM? Czy wykorzystał swoją szansę?

W ciągu trzech lat obecności na rynku BLIK stał się jedną z najpopularniejszych metod płatności mobilnych i ciągle się rozwija. Praktycznie co kwartał BLIK notuje nowe rekordy w liczbie zrealizowanych operacji, co świadczy o tym, że ma już grono wiernych użytkowników i nadal przyciąga nowych. Jest dostępny w większości dużych banków działających na naszym rynku dzięki czemu dociera do szerokiej grupy odbiorców niezależnie od tego jaką markę bankową preferują.

Jaką konkurencję na świecie ma w tej chwili BLIK?

BLIK z powodzeniem konkuruje z największymi dostawcami usług mobilnych płatności, czyli z Mastercard i Visą, jednak model płatności oparty jest na innym schemacie. Wystarczy konto bankowe z aplikacją mobilną, aby móc robić przelewy, korzystać z bankomatów czy płacić w sklepach tradycyjnych i internecie bez karty płatniczej. Nie jest mi znany inny dostawca podobnej usługi, który mógłby konkurować z BLIK-iem. Próby wdrożenia podobnego rozwiązania nie przyniosły tak spektakularnych efektów, jak w jego przypadku.

Czym BLIK wyróżnia się na tle innych systemów?

Prostota, funkcjonalność, bezpieczeństwo, szybkość działania oraz dostęp usługi w większości dużych banków to podstawowe cechy, którymi wyróżnia się BLIK. Dla wielu osób znaczenie może mieć również to, że to całkowicie polski pomysł i realizacja.

Czy BLIK może się stać polskim hitem eksportowym?

Visa i Mastercard to marki rozpoznawane na całym świecie, z którymi trudno będzie na początku konkurować. Biorąc pod uwagę funkcjonalność i wygodę działania BLIK ma jednak szansę na zdobycie popularności również poza granicami

Blik rusza za granicę

Polski Standard Płatności, operator BLIK, przymierza się do integracji z systemem Standardised Proxy Lookup service (SPL). Dzięki temu będzie można dokonywać płatności na numer telefonu pomiędzy europejskimi bankami.

Być może już wkrótce będzie możliwe przesłanie środków na przykład z Niemiec do Polski, znając tylko numer telefonu odbiorcy. Na wdrożenie trzeba jednak jeszcze poczekać, ponieważ wymaga ono zmian regulaminowych po stronie systemu BLIK oraz banków, które są jego uczestnikami.

Co ciekawe technologia na bazie, której funkcjonuje BLIK zostanie sprzedana do powstającej platformy płatności w Emiratach Arabskich. Będzie to analogiczne rozwiązanie na bazie polskiej, powstałej w PKO Banku Polskim, technologii. W Emiratach pomoże on płacić obywatelom za usługi publiczne. Warunkiem korzystania z platformy będzie posiadanie dowodu tożsamości i rachunku bankowego w Emiratach. Uruchomienie systemu zostało zaplanowane na 2020 r. Trudno powiedzieć, jak będzie się nazywał.

To dopiero początek, firma DXC Technology tworzy długofalowy plan eksportu polskiej myśli. Być może BLIK stanie się wkrótce naszym eksportowym hitem.

BLIK jest jedną z funkcji aplikacji IKO – to obecnie najlepsze takie narzędzie na świecie. Swoją popularność zyskało przede wszystkim dzięki prostocie, intuicyjności i funkcjom, które spełniają oczekiwania klientów. IKO daje nam możliwość bankowania bez odwiedzin w oddziale Banku. Za jego pomocą z poziomu telefonu wykonano już ponad 200 mln transakcji.

Aleksandra Pietruczuk

Czytaj także:

Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

Zawsze na czele peletonu. Jak kupić dobry rower?

Płać i oszczędzaj – korzystaj z życia

loaderek.gifoverlay.png