Dużo płacisz kartą, telefonem, IKO? Zarządzaj limitami
Rozwój technologii w ostatnich latach spowodował, że korzystanie z usług bankowych, szczególnie tych związanych z płatnościami stało się niezmiernie proste i wygodne. Możliwość płacenia w sklepach, restauracjach, pubach, klubach fitness a nawet w sezonowych warzywniakach przy pomocy telefonu sprawia, że żyjemy w rzeczywistości, która jeszcze kilkanaście lat temu mogła stanowić scenariusz filmu SF.
Płacimy bezgotówkowo
Płacenie telefonem jest niczym innym jak formą wykorzystania karty płatniczej, która „podłączona” do aplikacji na smartfonie stanowi źródło pieniądza dla płatności, które finalizujemy zbliżając nasz telefon do terminala np. we wspominanym warzywniaku. Ta sama karta, którą podłączyliśmy do naszego smartfona może być wykorzystywana sklepach internetowych na całym świecie. Płacąc w sieci korzystamy z jej numeru, kodu CVV2/CVC2 a także autoryzacji w ramach 3D Secure – usługi umożliwiającej w chwili zatwierdzania płatności dodatkowe potwierdzenie wykonania transakcji jednorazowym kodem w systemie bankowości internetowej. Równie szybko zapłacimy kodem BLIK z aplikacji IKO – coraz więcej krajowych sklepów i serwisów usługowych sprzedających w sieci umożliwia natychmiastową zapłatę BLIKIEM obok szybkich przelewów i płatności z karty.
Często płacisz w sieci? Pamiętaj o limitach.
Zarządzane limitami płatności jest proste i nie zabiera wiele czasu, a w znacznym stopniu zabezpiecza użytkownika konta na wypadek nieuczciwych działań w sieci, na które może być narażony. Każdy posiadacz rachunku bankowego powinien wypracować sobie nawyk kontrolowania limitów transakcji. Gdy zaś trafi się sytuacja nagłej potrzeby zmiany limitu, można ją przeprowadzić w dowolny sposób – w serwisie internetowym lub telefonicznie korzystając z pomocy konsultanta infolinii.
Możliwość zarządzania limitami operacji dokonywanych w ramach rachunku bankowego czy rachunku karty kredytowej jest ważnym narzędziem bezpiecznego bankowania. Taką możliwość mają korzystający z serwisów internetowych PKO Banku Polskiego w odniesieniu do rachunku, kart debetowych i kredytowych. Znając swoje możliwości finansowe i skłonność do płacenia w internecie, posiadacz konta powinien odpowiednio ustalić wysokość limitów transakcji i na bieżąco je zmieniać odpowiednio do potrzeb. Ustalanie limitu transakcji przy wykorzystaniu serwisu internetowego lub konsultanta jest czynnością łatwą i nie zabierającą wiele czasu, a osiągnięty dzięki temu wyższy poziom bezpieczeństwa naszych zasobów finansowych jest bezcenny i wart spędzenia kilku chwil przed komputerem.
Sposób w jaki można to osiągnąć jest prosty. W zależności od częstotliwości wykonywania płatności sprawdzamy ich kwoty w określonym przedziale czasu np. przez miesiąc. Korzystając z historii rachunku, znajdujemy w tym okresie kilka np. 3, największe kwoty transakcji tego rodzaju dla którego określany jest limit dzienny (np. płatność elektroniczna, płatność kartą itp.), wiedząc, która z tych płatności potencjalnie może się powtórzyć w kolejnym miesiącu, ustalamy odpowiednio limit dzienny dla tego rodzaju transakcji. To zajmuje ledwie kilka minut a znacząco podnosi bezpieczeństwo naszych zakupów zarówno w sieci jak i punktach naziemnych.
Możesz też czasowo zablokować kartę
Warto pamiętać o bardzo przydatnej funkcji czasowego blokowania karty, zarówno debetowej, jak i kredytowej, która jest dostępna w aplikacji mobilnej IKO. Funkcja szczególnie użyteczna wtedy gdy jesteśmy zmuszeni zostawić portfel z kartą np. w szatni na basenie lub siłowni.
Grzegorz Culepa
ekspert w PKO Banku Polskim
Jak zmienić limit na karcie
iPKO: po zalogowaniu -> należy wybrać zakładkę Karty -> wybrać kartę, na której ma zostać zmieniony limit -> wejść w opcję szczegóły i zarzadzanie kartą -> w sekcji Limity wybrać opcję zmień limity -> wpisać nowe limity i potwierdzić je kodem jednorazowym z posiadanego narzędzia autoryzacyjnego -> limity zostają zmienione online
IKO: po zalogowaniu -> należy wybrać zakładkę Mój Bank -> wybrać zakładkę Karty -> wybrać kartę, na której ma zostać zmieniony limit -> następnie w menu rozwijalnym znajdującym się w prawym górnym rogu (oznaczonym trzema kropkami ułożonymi pionowo) wybrać opcje Limity -> wybrać Zmień limit -> wprowadzić nowy limit, a następnie wybrać Zapisz -> zatwierdzić wpisując PIN do aplikacji iKO -> limity zostają zmienione online
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?