2019.06.07

Dziecko czeka już przed kinem – dowiedz się, jak przekazać mu pieniądze

Spontaniczne wyjście do kina czy pizza z kolegami – nastoletnie dzieci lubią zaskakiwać swoich rodziców szybkimi decyzjami. Mama i tata stają więc wobec wyzwania – jak przekazać dziecku pieniądze na bilet lub zrzutkę z kumplami. Rozwiązań jest kilka.

Zalety płatności mobilnych IKO i BLIK

IKO

Jeśli zarówno my, jak i nasze dzieci, posiadamy rachunek w PKO Banku Polskim – problemu nie ma. Pieniądze przelane na rachunek dziecka w tym samym momencie się na nim znajdują. Przelew zrobimy najszybciej przez serwis internetowi iPKO lub w aplikacji mobilnej IKO. Pociecha może więc od razu zalogować się do swojej aplikacji i skontrolować stan konta. Jeśli pozwala on już na zakup biletu – może m.in. wypłacić pieniądze w bankomacie lub też przy pomocy kodu BLIK uregulować rachunek w kasie kina.

BLIK

BLIK pomoże także wtedy, gdy za bilety zapłaci kolega, a nasz syn lub nasza córka będą chcieli się z nim rozliczyć. W sytuacji, gdy przyjaciel ma rachunek w innym banku, BLIK daje możliwość wykonania błyskawicznego przelewu, nawet jeśli nie znamy 26-cyfrowego numeru konta.

Dzięki możliwości skorzystania z systemu BLIK, pieniądze można łatwo i natychmiast przekazać każdemu, kto ma aplikację mobilną swojego banku. Wystarczy wykonać przelew na numer telefonu – mówi Piotr Dziura, doradca z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kraśniku.

Obie opcje – zarówno przelew wewnątrzbankowy, jak i ten zewnętrzny z wykorzystaniem kodu BLIK – są bezpłatne.

Może zdarzyć się jednak, że nie wszystko pójdzie po naszej myśli i okaże się, że dziecko nie tylko nie ma ze sobą pieniędzy, ale także nie wzięło z domu telefonu i karty. Gdy zadzwoni z komórki kolegi, by poprosić o pieniądze na bilet – nadal możemy mu pomóc. Wystarczy, że poznamy numer konta przyjaciela.

Express Elixir, czyli przelew natychmiastowy

Mechanizm działania szybkich przelewów jest prosty – rodzic zleca przelew, a pieniądze pojawiają się na wskazanym rachunku bez żadnego opóźnienia. System przelewów natychmiastowych działa 24 godziny na dobę, przez cały rok. Klient zleca wykonanie przelewu Express Elixir w PKO Banku Polskim. To zlecenie automatycznie trafia do Narodowego Banku Polskiego (NBP), który z kolei składa swoje zlecenie w banku docelowym. Przy szybkich przelewach z banku do NBP korzysta ze specjalnego konta powierniczego. Górny limit czasu na wykonanie wszystkich tych operacji to 30 minut. W praktyce całość trwa zwykle kilkanaście sekund.

– Klienci PKO Banku Polskiego mogą jednorazowo przelać przelewem natychmiastowym do 3 tys. zł – to zazwyczaj całkowicie wystarczająca kwota. Koszt przelewu natychmiastowego wynosi 4,99 zł – dodaje Piotr Dziura.

To znakomite rozwiązanie w sytuacjach nagłych, gdy wszystkie inne możliwości nie wchodzą w grę. Z perspektywy wychowania nastolatków warto jednak rozważnie podchodzić do takich sytuacji.

Radosław Kluge

Czytaj także:

Pierwsze Konto Oszczędnościowe, czyli nauki stosowane od dziecka

Przedstawienie w teatrze, muzyczny poranek albo wizyta w kinie – spędź z dzieckiem miłe popołudnie i wprowadź je w świat „bankowania”

Twoje dziecko wydaje pieniądze w zastraszającym tempie? Naucz je panowania nad finansami z kontem dla dziecka PKO Junior