2017.10.16

Każdy dzień, miesiąc, rok z aplikacją IKO

Tydzień Płatności Bezgotówkowych nie musi być jedyną okazją w roku, kiedy prowadzenie finansów oraz zakupy zdają się zabierać mniej czasu niż zwykle. Aplikacja mobilna banku w telefonie to realna alternatywa dla Twojego portfela. Tych kilka przykładów z życia pokaże Ci, dlaczego warto korzystać z nowoczesnych technologii wokół nas, które w dodatku nic nie kosztują.

Czy mogę być winna grosik?

Problem z wydaniem reszty przy płatności gotówką przytrafił się chyba każdemu z nas. Nerwowe szukanie drobnych lub wysypujące się monety z kieszeni czy portfela również. Gdy nikt za nami nie stoi w kolejce, sytuacja jest do opanowania. Gdy jednak stoimy przed kilkunastoma zniecierpliwionymi osobami, sytuacja może zrobić się napięta. 

Podstawowym rozwiązaniem może być tutaj tradycyjna karta płatnicza do konta lub karta kredytowa. Ale jeśli nie masz jej akurat w portfelu, użyj telefonu z aplikacją bankową. Aplikacja mobilna IKO PKO Banku Polskiego umożliwia płatności zbliżeniowe telefonem (dotyczy telefonów z systemem Android i NFC), poprzez przyłożenie telefonu do terminala zamiast karty płatniczej. Możesz też zapłacić kodem BLIK, który wygenerujesz w aplikacji IKO. Jeśli chcesz wybrać tę formę płatności, powiedz o tym sprzedawcy, a następnie przepisz kod złożony z 6 cyfr na klawiaturze terminalu płatniczego i zatwierdź operację na swoim telefonie.

Jak to płatność nie przeszła?

Trafiasz fajną okazję na telewizor lub inny sprzęt elektroniczny i jesteś już przy kasie z podliczonymi zakupami lub finalizujesz zakup rezerwacji wycieczki czy hotelu z kilkudziesięcioprocentowym upustem i cieszysz się na samą myśl o ucieczce od kapryśnej pogody w Polsce, a tu nagle komunikat, że płatność kartą nie przeszła! Rezerwacja wygasa i bierze ją ktoś inny, a Ty jesteś zły na samego siebie, bo mogłeś wcześniej sprawdzić limity na karcie płatniczej i ewentualnie zmienić je na wyższe. Przed Tobą pojawia się wizja poświęcenia kolejnych godzin na szukanie oferty w mniej atrakcyjnej cenie.

Jeśli nie chcesz powtórzyć błędu i mieć odpowiednio ustalone limity karty, sprawdź je przed wykonaniem transakcji w aplikacji IKO. Wystarczy wejść w szczegóły danej karty, aby upewnić się, jak dużo możesz jednorazowo wydać – w razie potrzeby zmień limity karty w aplikacji IKO lub po prostu zapłać BLIKIEM w internecie, o ile witryna umożliwia taką opcję.

Muszę opłacić rachunki. Gdzie jest moja karta kodów?

Rachunki mogą się „płacić same”, jeśli masz ustalone zlecenia stałe lub polecenia zapłaty. Jeśli jednak wolisz każdego miesiąca zlecić opłaty samodzielnie, wybierz w tym celu aplikację IKO. Dzięki temu należności uregulujesz nawet w drodze do pracy lub w przerwie na kawę bez używania karty kodów. Z aplikacji IKO zlecisz nie tylko przelew jednorazowy, ale również ustalisz zlecenia stałe oraz tzw. serie przelewów, które dają możliwość ustawienia kilku przelewów pod rząd do tego samego odbiorcy, przy czym każda kwota przelewu może być inna, a terminy przelewów nie muszą być rozłożone równomiernie w czasie.

Po co Ci taka duża torebka na imprezę?

Z pytaniem „Czy możesz zabrać mój portfel?” lub alternatywnym: „Po co Ci taka duża torebka na imprezę?” spotkał się prawie każdy, kto wychodził ze swoją drugą połową gdzieś, gdzie brakuje dodatkowego miejsca na schowanie kluczy do mieszkania, kluczyków do samochodu, dokumentów czy portfela.

Bez tego ostatniego będziesz w stanie wyjść , o ile masz aplikację IKO zainstalowaną na swoim telefonie. Dzięki niej nie tylko zapłacisz za taksówkę czy jedzenie zbliżeniowo lub kodem BLIK, ale i wypłacisz gotówkę z bankomatu, jeśli okaże się, że na miejscu nie ma możliwości zapłacenia telefonem czy kartą.

Wisisz mi dychę…

Rozliczanie ze znajomymi to niby drobnostka, ale niejednokrotnie albo o nim zapominamy, albo jest kłopotliwe, bo akurat nie mamy gotówki. 5 zł, innym razem 10 zł, aż w końcu dochodzi do sytuacji, że ktoś przestaje się do nas odzywać za skumulowane i ciągle nieoddane długi. Dzięki aplikacji IKO możemy poprosić kogoś o oddanie pieniędzy wysyłając mu prośbę o przelew. Jeśli nie chcesz dyktować znajomemu 26 cyfr swojego konta, możesz mu przekazać swój numer konta z aplikacji IKO SMS-em, mailem lub przez dowolny komunikator. Możesz również utworzyć kod QR z prośbą o przelew i zeskanować go przez aplikację. Masz także możliwość zlecenia przelewu na telefon, a wtedy zamiast numeru konta wystarczy podać numer telefonu.

O aplikacji IKO

Aplikacja mobilna IKO służy do obsługi kont i innych produktów w PKO Banku Polskim i Inteligo. Działa na telefonach z systemami operacyjnymi Android, iOS (iPhone) oraz Windows Phone i można ją pobrać ze sklepów z aplikacjami. Bank nie pobiera żadnych opłat za pobranie i korzystanie z aplikacji IKO.

Płatności aplikacją IKO są ograniczone limitami 

Więcej o aplikacji IKO 

Funkcje aplikacji IKO

Żaklina Bielecka
Centrum Bankowości Mobilnej i Intenetowej

  • Bankofinanse

   02019.06.18

   Nie daj się cyberprzestępcom na wakacjach. Sprawdź, jak być bezpiecznym

   Wakacje to wymarzony czas dla cyberprzestępców. Jesteśmy zrelaksowani, skupieni na wypoczynku i to, niestety, usypia naszą czujność. Zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a liczba pułapek zastawionych w sieci jest na tyle duża, że łatwo w którąś wpaść i zepsuć sobie długo wyczekiwany wypoczynek. Są jednak zasady, których przestrzeganie znacznie utrudni zadanie cyberprzestępcom. Do najważniejszych należą: unikanie publicznych sieci wi-fi, dbanie o swój sprzęt, niekorzystanie z kafejek internetowych oraz ogólnodostępnych komputerów, a także dokładne weryfikowanie, komu przesyłamy albo pożyczamy pieniądze.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.17

   Stawiamy klienta w centrum zainteresowania

   Nastała era klienta, w której musimy działać zwinnie. Dla klientów kluczowe jest doświadczenie. Jeżeli chcemy, aby korzystali z naszych produktów, muszą one być łatwo dostępne i wywoływać pozytywne skojarzenia. W PKO Banku Polskim robimy to m.in. w ramach Transformacji Cyfrowej.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski laureatem dwóch Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

   PKO Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii Przełomowe Rozwiązanie 2019, w której wyróżniane są najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. Kapituła Nagród Gospodarczych Polskiego Radia doceniła Bank za dynamiczny rozwój bankowości internetowej, m.in. za szybkie przelewy oraz usługę e-Prawnik dla firm. W kategorii Ambasador Biznesu RP 2019, Bank zajął drugie miejsce za nowoczesność i ekspansję zagraniczną.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.14

   Blik, obywatel świata

   Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły strategiczną współpracę. Za rok będą nim również płacić w Emiratach Arabskich.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski rozwija kompetencje w zakresie tokenizacji i smart kontraktów

   PKO Bank Polski rozpoczął prace badawcze nad usługami tokenizacji oraz usługami wykorzystującymi smart kontrakty. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego celem jest przede wszystkim zdobycie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości. Projekt potrwa 30 miesięcy i będzie realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.13

   Mobilne bankomaty – wakacyjny gadżet

   Pusty portfel może nas zaskoczyć wszędzie. Co wtedy? Do akcji wkracza bankomat! W czasie wakacji jest ich więcej, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, a turystów przybywa. Specjalne mobilne urządzenia już czekają na urlopowiczów.

   więcej
  Pokaż więcej