2018.01.29

Profil Zaufany – meldunek przez internet

Możliwość rejestrowania aut przez internet, wysyłania wniosków o wydanie dokumentów on-line oraz przyspieszone procedury zakładania działalności gospodarczej to dowód na to, że w Polsce dynamicznie rozwija się tzw. e-urząd. Do tej, coraz dłuższej listy spraw możliwych do załatwienia bez wychodzenia z domu, od stycznia dołączyła także zmiana adresu zameldowania. Teraz formalności dopełnisz online, a pomoże ci w tym Profil Zaufany, który w kilka minut założysz w PKO Banku Polskim.

Z korzyścią dla obywateli

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło e-usługę zmiany adresu zameldowania przez internet, która pozwala zameldować się na pobyt stały lub czasowy. E-meldunek umożliwia też przemeldowanie niepełnoletniego dziecka oraz innej osoby na podstawie pełnomocnictwa.

Zapowiadane od lat zniesienie obowiązku meldunkowego szybko nie nastąpi. MSWiA podkreśla, że hamulcem są przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem obywateli, ale także usprawnienie procedur administracyjnych. Wiedza o miejscu zamieszkania oraz informacje o tym, gdzie może potencjalnie znajdować się obywatel jest bardzo ważna w organizacji państwa.

Gromadzenie danych o miejscu pobytu obywateli ma istotne znaczenie dla prawidłowej realizacji takich obowiązków administracji publicznej jak organizacja głosowania w wyborach, prowadzenie i aktualizacja stałego rejestru wyborców czy ustalanie liczby radnych. Służy także do prawidłowej realizacji zadań dotyczących zabezpieczenia społecznego, a więc emerytur, rent, dodatków, opieki społecznej i ubezpieczeń społecznych. Dane te mają istotne znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, ustalania liczby miejsc w szkołach i planowania obwodów szkolnych – wymienia Lila Hebel, kierownik Oddziału Ewidencji Ludności w Urzędzie Miasta Łodzi.

Profil Zaufany

Zmienić meldunek możesz za pośrednictwem strony www.obywatel.gov.pl. By z niej skorzystać, musisz posiadać tzw. Profil Zaufany. To niezbędne, by oficjalnie potwierdzić twoją tożsamość. Profil Zaufany stworzysz dla siebie w kilka minut w PKO Banku Polskim.

Po zalogowaniu się do bankowości internetowej (w serwisie iPKO lub Inteligo), trzeba kliknąć w zakładkę „e-Urząd”, a następnie „Utwórz profil”.

Możliwość meldunku przez internet to znaczące ułatwienie dla obywateli, ponieważ nie muszą przychodzić do urzędu. W każdej chwili, nawet z domu, mogą załatwić sprawę, niezależnie od godzin pracy urzędów. Dotyczy to coraz większej grupy osób, ponieważ zwiększa się liczba osób występująca o Profil Zaufany – dodaje Lidia Hebel. 

Krok po kroku

Jak dokonać meldunku online?

1. Wejdź na portal obywatel.gov.pl

2. Wybierz kafelek oznaczony napisem „Meldunek”.

3. Wybierz opcję meldunku stałego lub tymczasowego.

4. Wskaż, że wykonasz formalności przez internet i kliknij „Zamelduj się”.

5. Potwierdź tożsamość – zaloguj się Profilem Zaufanym, korzystając z bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego.

a) Wybierz „Zaloguj się”

 

b) Wybierz logowanie przez bankowość elektroniczną PKO Banku Polskiego.

 

c) Podaj swój login i hasło do iPKO, żeby zalogować się przy pomocy Profilu Zaufanego.

 

6. Wypełnij formularz zgłoszenia zameldowania na stronie Obywatel.gov.pl

7. Po wypełnieniu sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP. 

Dokumenty

Pamiętaj o przygotowaniu odpowiednich dokumentów, koniecznych do zmiany adresy zameldowania. Ich listę znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania lub masz inny tytuł prawny do mieszkania (czyli np. posiadasz umowę najmu mieszkania), potrzebny będzie jeden dokument np.

Jeśli chcesz się zameldować, ale nie jesteś właścicielem danego mieszkania i nie masz do niego innego tytułu prawnego, dołączysz do formularza dwa dokumenty:

  • oświadczenie właściciela lub posiadacza tytułu prawnego do mieszkania, potwierdzające twój pobyt
  • oraz dokument, który potwierdza tytuł prawny właściciela lub innego podmiotu do danego mieszkania.

Najlepiej przesłać dokumenty w wersji elektronicznej, ale jeśli nie masz takiej możliwości, mogą być to również skany.

Szybko

W przypadku dołączenia wszystkich dokumentów w wersji elektronicznej, meldunek zostanie nadany zaraz po otrzymaniu Twojego zgłoszenia. W przypadku dołączenia skanów urzędnik, który przyjmuje Twój wniosek może dodatkowo poprosić Cię o oryginały dokumentów w celu wyjaśnienia powstałych wątpliwości i dopiero potem zostanie nadany meldunek. W obydwu przypadkach po zameldowaniu otrzymujesz zaświadczenie (obowiązkowo przy meldunku na pobyt stały, opcjonalnie przy meldunku tymczasowym). Możesz również na własną rękę sprawdzić, czy meldunek już nastąpił, sprawdzając swoje dane w rejestrze PESEL.

Opłata

Procedura meldunku online jest bezpłatna. Wydanie zaświadczenia o zameldowaniu jest bezpłatne w przypadku meldunku na pobyt stały, zaś w przypadku wniosku o meldunek tymczasowy, możesz opcjonalnie otrzymać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy, które kosztuje 17 zł. Do wniosku należy wówczas załączyć dokument potwierdzający przelew., a sam przelew zrobisz najszybciej i pobierzesz potwierdzenie w serwisie iPKO lub poprzez aplikację IKO.

Paweł Ratkowski
specjalista w PKO Banku Polskim 

Czytaj także:

Załatwisz to na bank – Profil Zaufany eGO

Profil Zaufany: punkty karne sprawdzisz w iPKO i Inteligo

Profil Zaufany przez iPKO - ułatwienia także dla przedsiębiorców

loaderek.gifoverlay.png