2015.10.28

Projekt „Od IKO do Blika” najlepszą innowacją w płatnościach na świecie

Współdziałanie konkurentów, dalekosiężna wizja oraz zdolność samodzielnego tworzenia nowoczesnych rozwiązań – oto najważniejsze powody, dla których bankowcy z całego świata uznali projekt przekształcenia mobilnej aplikacji IKO, stworzonej przez PKO Bank Polski, w rynkowy standard płatności Blik, za najlepszą innowację w płatnościach. Dziś z Blika korzysta milion klientów czołowych banków w Polsce, które razem dalej rozwijają system. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 28 października 2015 r. w Amsterdamie.

 

Prestiżowy konkurs „Distribution&Marketing Innovation in Retail Financial Services” odbywa się już po raz trzeci. Jego organizatorem jest Efma  organizacja skupiająca ponad 3,3 tys. instytucji finansowych z ponad 130 krajów oraz Accenture, firma świadcząca usługi z zakresu konsultingu, nowoczesnych technologii i outsourcingu. W konkursie nagradzane są najlepsze i najbardziej innowacyjne projekty w obszarze detalicznych usług finansowych oraz marketingu na świecie.

Do konkursu zgłoszonych zostało 500 projektów z 200 banków z 59 krajów z całego świata. Projekty są oceniane w 10 kategoriach przez komisję konkursową, składającą się z kilkudziesięciu członków zarządów największych banków detalicznych na świecie, a także w głosowaniu internetowym przez członków organizacji. W kategorii Best Innovation in Payments zwyciężył projekt „Od IKO do Blika”, pokonując 52 konkurentów.

– Jesteśmy dumni, że stworzona przez PKO Bank Polski innowacja, dzięki współpracy z czołowymi bankami w Polsce, mogła stać się rynkowym standardem płatności mobilnych docenionym dziś przez specjalistów z całego świata. Współtworzące standard banki dają przykład współpracy i porozumienia z korzyścią dla wszystkich klientów w Polsce. Blika doceniają też sami klienci - o czym świadczy rosnąca liczba użytkowników. Od początku wierzyliśmy, że to rozwiązanie odniesie sukces – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

 Nagroda, przyznana przez autorytety rynku finansowego to docenienie naszej, wspólnej pracy, którą włożyliśmy we drożenie otwartego systemu płatności mobilnych Blik na bazie doświadczeń rozwiązania IKO. To dla nas wielki dzień, zwłaszcza, że głosowali na nas przedstawiciele branży bankowej i finansowej z całego świata. Wraz z naszymi partnerami chcemy dalej rozwijać i popularyzować Blika, jako funkcjonalną, wygodną, bezpieczną i powszechną metodę płatności. To dopiero początek, ale liczę na to, że konsekwentnie i systematycznie będziemy powiększali sieć naszych partnerów, zarówno wśród banków-wydawców, jak i firm, zapewniających rozwój sieci akceptacji mówi Grzegorz Długosz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Blik, który wyrósł z aplikacji IKO, przygotowanej przez PKO Bank Polski, w ciągu niespełna roku stał się pierwszym, powszechnym systemem płatności mobilnych w Polsce. Ma on obecnie ponad 1 milion użytkowników i od początku swojego istnienia (od lutego br.) dokonano nim ponad 1 milion transakcji. System ma charakter powszechny i otwarty, co oznacza, że na zasadzie dobrowolności mogą do niego przystępować inne banki. Założycielami Polskiego Standardu Płatności są: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski. Jeszcze w tym roku do systemu jako partnerzy przystąpią kolejne banki, m.in. Getin Bank i neoBank.

Aby skorzystać z Blika wystarczy odnaleźć go w aplikacji mobilnej dowolnego z banków  założycieli systemu. Dokonując zakupu należy wybrać Blik jako formę płatności, wpisać jednorazowy, sześciocyfrowy kod na terminalu czy komputerze i zaakceptować go na swoim telefonie. Dziś korzysta z Blika ponad milion klientów tych banków, płacąc w ponad 130 tys. terminali płatniczych w sklepach stacjonarnych, kawiarniach i lokalach usługowych oraz w sklepach internetowych czy wypłacając gotówkę z ponad 12,5 tys. bankomatów.

Szczegółowe informacje na temat Efma dostępne na stronach www.efma.com. Od ponad 30 lat organizacja skupia bankowców i ubezpieczycieli z całego świata, stanowiąc platformę do wymiany doświadczeń w zakresie innowacji w dziedzinie finansów detalicznych, propagowania najlepszych praktyk w instytucji i współpracy.

Aneta Styrnik-Chaber
PKO Bank Polski

  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej