2017.07.12

Przelewy zagraniczne nie tylko na wakacje

W wakacje dużo podróżujemy – w kraju i zagranicą. Z podróżami związane są wydatki. Nie tylko te gdy płacimy za zakupy, bilety do muzeów czy szaleństwa w aquaparkach. Często przed wyjazdem trzeba zapłacić zaliczkę za rezerwowane w hotelu czy pensjonacie noclegi, bilety lotnicze.  Na zakupach płacimy kartą lub gotówką za rezerwacje płatności często wymagają wykonania przelewu na rachunek bankowy hotelu, pensjonatu, linii lotniczej, operatora turystycznego. 

 

Polecenia wypłaty (przelewy zagraniczne)

Zlecając taką płatność w PKO Banku Polskim mamy kilka możliwości. Jeśli płacimy w euro, to najtańszą formą płatności – realizowanych do banków w Unii Europejskiej (oraz krajów spoza UE,  które przystąpiły do obszaru SEPA – Single Euro Payments  Area – (zobacz listę) – jest polecenie wypłaty SEPA.  Można je zlecić tylko w euro. Jeśli dostaliśmy mandat w Niemczech na jego bankiecie powinien być nadrukowany numer rachunku w formacie IBAN (International Banking Account Number). Podobnie strona internetowa  pensjonatu we Włoszech na pewno podaje w tym formacie numer  konta do zapłacenia zaliczki.  Wpisując go w formatkę polecenia wypłaty wskazujemy walutę EUR oraz wybieramy opcję SHA. Zlecając taką płatność z naszego konta osobistego w PKO, przez serwis internetowy iPKO lub przy pomocy operatora infolinii banku zapłacimy 8 zł niezależnie od przelewanej kwoty. Całościowy koszt może wzrosnąć jeśli bank odbiorcy  pobierze od odbiorcy prowizję, jednak w strefie SEPA takie przelewy z reguły są traktowane jako krajowe, więc banki nie pobierają prowizji.  Jeśli tę samą operację zlecimy w oddziale zapłacimy 15 zł. W przypadku, gdy klient płaci z rachunku denominowanego w złotych przewalutowanie będzie zrealizowane z zastosowaniem kursu waluty w PKO z dnia zlecenia przelewu. 

Płatność w euro nie kwalifikująca się jako SEPA może być wysłana w formie polecenia wypłaty EOG (Europejski Obszar Gospodarczy, należą doń kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia i Lichtenstein). Standardowa opłata za polecenie wypłaty EOG  w euro wyniesie  25 zł przy zleceniu w iPKO lub przez serwis telefoniczny. W oddziale zapłacimy 50 zł. Polecenie wypłaty  EOG w walutach  innych krajów obszaru np. frankach szwajcarskich, funtach brytyjskich, forintach, kunach (chorwackich)  oraz koronach czeskich, duńskich, norweskich i szwedzkich, będzie kosztowało  – przy zleceniu przez iPKO lub telefon 0,15 proc. kwoty polecenia  – niemniej niż 25 i nie więcej niż  130 zł.  W oddziale zapłacimy odpowiednio 0,25 proc. kwoty polecenia minimum 50 zł, nie więcej niż 190 zł. Korzystniej jest zlecać płatności przy wykorzystaniu elektronicznych narzędzi obsługi rachunku. Takie same stawki obowiązują w przypadku polecenia wypłaty w innych walutach świata.

Koszt  polecenia wypłaty jest uzależniony także od tego jak szybko pieniądze muszą dotrzeć na rachunek docelowy. Najtańsze są przelewy z datą realizacji za dwa dni. Przelewy z datą realizacji „na dziś” są droższe. Ponadto czynnikiem wpływającym na cenę jest wybór opcji kosztowych określających kto – my jako zlecający polecenia wypłaty czy jego odbiorca – i w jakim stopniu ponosi koszty operacji.  Powinniśmy wybrać jedną z trzech:

 • SHA -  jako wysyłający polecenie wypłaty ponosimy koszty opłat i prowizji należne PKO, a koszty banku na którego rachunek zostaną wysłane środki i banków pośredniczących przy tej operacji – ponosi  właściciel rachunku,
 • OUR - jako wysyłający polecenie wypłaty ponosimy  koszty opłat i prowizji PKO BP oraz kosztów banków trzecich
 • BEN - wszystkie banki biorące udział w realizacji polecenia wypłaty mają prawo pobrać należne im opłaty i prowizje z kwoty zleconego przez nas polecenia wypłaty (w tym PKO).

Szczegóły  dotyczące walut, terminów realizacji i kosztów polecenia wypłaty są dostępne na stronie www.pkobp.pl

Przekaz pieniężny  

Alternatywą dla przelewów międzynarodowych są przekazy pieniężne Western Union (WU), które można nadać w agencjach i oddziałach PKO Banku Polskiego. Kluczowy jest czas. Przekaz Western Union jest dostępny do wypłaty już po kilku minutach w ponad 200 krajach świata. Koszty są uzależnione od tego do jakiego kraju planujemy nadanie przekazu oraz od jego wartości. Przekazy krajowe  można nadać już za 10 zł. Za granicę można wysłać kilkaset złotych już za 19,90. Im wyższą kwotę nadajemy tym wyższa jest prowizja. Przewalutowanie realizowane jest wg kursów Western Union. Przekazy WU z zasady przeznaczone są do przelewania środków do rodziny i znajomych w sytuacjach gdzie czas i dostępność placówek ma znaczenie. W wielu krajach przekazy można odebrać także na rachunek bankowy. Wybranie tej opcji nie wpływa na koszty. Klienci PKO Banku Polskiego mogą odbierać przekazy Western Union  z całego świata w bankomatach swego banku.

Michał Szymański
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim

  • Z Banku

   02017.07.19

   PKO Bank Polski testuje pionierską platformę do weryfikacji dokumentów w technologii blockchain

   Platforma blockchain Trudatum została stworzona, by zapewnić instytucjom finansowym wdrożenie rozwiązań sprawdzających i weryfikujących dane. Celem testu jest zbadanie możliwości integracji z istniejącą infrastrukturą Banku oraz zidentyfikowanie konkretnych obszarów biznesowych, w których implementacja blockchain byłaby usprawnieniem.

   więcej
  • Z Banku

   02017.07.19

   Uniwersytet Śląski i PKO Bank Polski. Ekonomia na Bank

   PKO Bank Polski we współpracy z Uniwersytetem Śląskim realizował projekt „Ekonomia na bank”. Świat finansów przez artykuły, filmy, audycje radiowe od podstaw tłumaczyli specjaliści z Banku a studenci poprzez specjalny serwis starali się zainteresować nim koleżanki i kolegów z uczelni. Jak oceniają ten czas? Co było największym wyzwaniem i czy spełnili postawiony sobie cel?

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.07.14

   Profil Zaufany – najprościej założyć w iPKO i Inteligo

   Klienci PKO Banku Polskiego chętnie korzystają z kolejnych usług e-urzędowych wdrażanych w serwisach transakcyjnych. Nic więc dziwnego, że ponad połowa wszystkich Profili Zaufanych założonych drogą elektroniczną powstała właśnie przez iPKO i Inteligo. Posiada je już ponad 160 tys. użytkowników tych serwisów. Mogą oni między innymi sprawdzić liczbę punktów karnych, złożyć wniosek o kartę EKUZ, wydanie dowodu osobistego lub zarejestrować firmę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.07.12

   Mocne karty na lato

   Czy na wyjazd zabierać gotówkę, czy karty płatnicze? To dylematy towarzyszące przygotowaniom do podróży. Jeśli wybieramy się za granicę, konieczność posiadania gotówki w walucie każdego odwiedzanego kraju może być kłopotliwa. Pomijając sytuacje, w których gotówka jest niezbędna, rozwiązaniem uniwersalnym będą karty płatnicze.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.07.12

   Przelewy zagraniczne nie tylko na wakacje

   W wakacje dużo podróżujemy – w kraju i zagranicą. Z podróżami związane są wydatki. Nie tylko te gdy płacimy za zakupy, bilety do muzeów czy szaleństwa w aquaparkach. Często przed wyjazdem trzeba zapłacić zaliczkę za rezerwowane w hotelu czy pensjonacie noclegi, bilety lotnicze. Na zakupach płacimy kartą lub gotówką za rezerwacje płatności często wymagają wykonania przelewu na rachunek bankowy hotelu, pensjonatu, linii lotniczej, operatora turystycznego.

   więcej
  • Z Banku

   02017.07.11

   Czasowa blokada karty w IKO - wszystko, co powinniście wiedzieć

   Czasowa blokada karty zadebiutowała w PKO Banku Polskim w maju. Z usługi można korzystać za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO i Inteligo, infolinii oraz aplikacji mobilnej IKO. Najwygodniej i najszybciej można zablokować kartę właśnie w IKO – oto przydatna instrukcja, jak to zrobić.

   więcej
  Pokaż więcej