2017.07.12

Przelewy zagraniczne nie tylko na wakacje

W wakacje dużo podróżujemy – w kraju i zagranicą. Z podróżami związane są wydatki. Nie tylko te gdy płacimy za zakupy, bilety do muzeów czy szaleństwa w aquaparkach. Często przed wyjazdem trzeba zapłacić zaliczkę za rezerwowane w hotelu czy pensjonacie noclegi, bilety lotnicze.  Na zakupach płacimy kartą lub gotówką za rezerwacje płatności często wymagają wykonania przelewu na rachunek bankowy hotelu, pensjonatu, linii lotniczej, operatora turystycznego. 

 

Polecenia wypłaty (przelewy zagraniczne)

Zlecając taką płatność w PKO Banku Polskim mamy kilka możliwości. Jeśli płacimy w euro, to najtańszą formą płatności – realizowanych do banków w Unii Europejskiej (oraz krajów spoza UE,  które przystąpiły do obszaru SEPA – Single Euro Payments  Area – (zobacz listę) – jest polecenie wypłaty SEPA.  Można je zlecić tylko w euro. Jeśli dostaliśmy mandat w Niemczech na jego bankiecie powinien być nadrukowany numer rachunku w formacie IBAN (International Banking Account Number). Podobnie strona internetowa  pensjonatu we Włoszech na pewno podaje w tym formacie numer  konta do zapłacenia zaliczki.  Wpisując go w formatkę polecenia wypłaty wskazujemy walutę EUR oraz wybieramy opcję SHA. Zlecając taką płatność z naszego konta osobistego w PKO, przez serwis internetowy iPKO lub przy pomocy operatora infolinii banku zapłacimy 8 zł niezależnie od przelewanej kwoty. Całościowy koszt może wzrosnąć jeśli bank odbiorcy  pobierze od odbiorcy prowizję, jednak w strefie SEPA takie przelewy z reguły są traktowane jako krajowe, więc banki nie pobierają prowizji.  Jeśli tę samą operację zlecimy w oddziale zapłacimy 15 zł. W przypadku, gdy klient płaci z rachunku denominowanego w złotych przewalutowanie będzie zrealizowane z zastosowaniem kursu waluty w PKO z dnia zlecenia przelewu. 

Płatność w euro nie kwalifikująca się jako SEPA może być wysłana w formie polecenia wypłaty EOG (Europejski Obszar Gospodarczy, należą doń kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia i Lichtenstein). Standardowa opłata za polecenie wypłaty EOG  w euro wyniesie  25 zł przy zleceniu w iPKO lub przez serwis telefoniczny. W oddziale zapłacimy 50 zł. Polecenie wypłaty  EOG w walutach  innych krajów obszaru np. frankach szwajcarskich, funtach brytyjskich, forintach, kunach (chorwackich)  oraz koronach czeskich, duńskich, norweskich i szwedzkich, będzie kosztowało  – przy zleceniu przez iPKO lub telefon 0,15 proc. kwoty polecenia  – niemniej niż 25 i nie więcej niż  130 zł.  W oddziale zapłacimy odpowiednio 0,25 proc. kwoty polecenia minimum 50 zł, nie więcej niż 190 zł. Korzystniej jest zlecać płatności przy wykorzystaniu elektronicznych narzędzi obsługi rachunku. Takie same stawki obowiązują w przypadku polecenia wypłaty w innych walutach świata.

Koszt  polecenia wypłaty jest uzależniony także od tego jak szybko pieniądze muszą dotrzeć na rachunek docelowy. Najtańsze są przelewy z datą realizacji za dwa dni. Przelewy z datą realizacji „na dziś” są droższe. Ponadto czynnikiem wpływającym na cenę jest wybór opcji kosztowych określających kto – my jako zlecający polecenia wypłaty czy jego odbiorca – i w jakim stopniu ponosi koszty operacji.  Powinniśmy wybrać jedną z trzech:

 • SHA -  jako wysyłający polecenie wypłaty ponosimy koszty opłat i prowizji należne PKO, a koszty banku na którego rachunek zostaną wysłane środki i banków pośredniczących przy tej operacji – ponosi  właściciel rachunku,
 • OUR - jako wysyłający polecenie wypłaty ponosimy  koszty opłat i prowizji PKO BP oraz kosztów banków trzecich
 • BEN - wszystkie banki biorące udział w realizacji polecenia wypłaty mają prawo pobrać należne im opłaty i prowizje z kwoty zleconego przez nas polecenia wypłaty (w tym PKO).

Szczegóły  dotyczące walut, terminów realizacji i kosztów polecenia wypłaty są dostępne na stronie www.pkobp.pl

Przekaz pieniężny  

Alternatywą dla przelewów międzynarodowych są przekazy pieniężne Western Union (WU), które można nadać w agencjach i oddziałach PKO Banku Polskiego. Kluczowy jest czas. Przekaz Western Union jest dostępny do wypłaty już po kilku minutach w ponad 200 krajach świata. Koszty są uzależnione od tego do jakiego kraju planujemy nadanie przekazu oraz od jego wartości. Przekazy krajowe  można nadać już za 10 zł. Za granicę można wysłać kilkaset złotych już za 19,90. Im wyższą kwotę nadajemy tym wyższa jest prowizja. Przewalutowanie realizowane jest wg kursów Western Union. Przekazy WU z zasady przeznaczone są do przelewania środków do rodziny i znajomych w sytuacjach gdzie czas i dostępność placówek ma znaczenie. W wielu krajach przekazy można odebrać także na rachunek bankowy. Wybranie tej opcji nie wpływa na koszty. Klienci PKO Banku Polskiego mogą odbierać przekazy Western Union  z całego świata w bankomatach swego banku.

Michał Szymański
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim

  • Z Banku

   02018.04.20

   Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego pozytywnie o wypłacie dywidendy z zysku za 2017 r.

   Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego pozytywnie zaopiniowała rekomendację Zarządu Banku, by z zysku wypracowanego w 2017 r. wypłacić 687,5 mln zł dywidendy, czyli 0,55 zł brutto na akcję. Ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku za 2017 r. podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które odbędzie się 18 maja 2018 r.

   więcej
  • Z Banku

   02018.04.18

   Stażyści na start! Ruszyła kolejna edycja Akademii stażowej w PKO Banku Polskim

   Po wieloetapowej rekrutacji, do której wykorzystano m.in. escape room, grupa 22 stażystów rozpoczęła dziś swoją 3-miesieczną przygodę z bankowością. Najlepsi, po zakończeniu stażu, otrzymają oferty stałej pracy w Banku.

   więcej
  • Z Banku

   02018.04.18

   Eksperci PKO Banku Polskiego doradzali studentom!

   Jak w praktyce wygląda praca w banku, jakie są możliwości rozwoju zawodowego, jakie są aktualne oferty zatrudnienia i stażu studenckiego w PKO Banku Polskiego… Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci PKO Banku Polskiego w Krakowie. Wczoraj (17 kwietnia) odbyły się tam targi pracy 4 sfery kariery.

   więcej
  • Z Banku

   02018.04.17

   PKO Bank Polski w gronie najbardziej pożądanych pracodawców

   PKO Bank Polski, już po raz kolejny, znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu Pracodawca Roku 2017 organizacji studenckiej AIESEC Polska. Na liście są również międzynarodowe firmy konsultingowe, światowi liderzy branży informatycznej, największe sieci sprzedaży detalicznej, najpopularniejsze restauracje oraz czołowe firmy z branży finansowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.04.16

   Oszczędzaj, to nie boli!

   Wielu z nas neguje możliwość odkładania choćby małych kwot. Powód? Zbyt niskie zarobki. Najczęściej to jedynie wymówka. Uświadomienie sobie korzyści wynikających z drobnego, ale systematycznego oszczędzania pozwala zamienić ten ból w niemałą radość.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.04.13

   Możesz wszystko, ale nie musisz!

   Osiemnaste urodziny są przełomowym momentem w życiu każdego człowieka – nie tylko staje się pełnoletni ze wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami, ale także podejmuje ważne decyzje dotyczące przyszłości, w tym finansów. Niezwykle pomocne okazują się przy tym nowoczesne i przyjazne narzędzia, zwłaszcza konto bankowe czy aplikacja bankowości mobilnej.

   więcej
  Pokaż więcej