2017.07.12

Przelewy zagraniczne nie tylko na wakacje

W wakacje dużo podróżujemy – w kraju i zagranicą. Z podróżami związane są wydatki. Nie tylko te gdy płacimy za zakupy, bilety do muzeów czy szaleństwa w aquaparkach. Często przed wyjazdem trzeba zapłacić zaliczkę za rezerwowane w hotelu czy pensjonacie noclegi, bilety lotnicze.  Na zakupach płacimy kartą lub gotówką za rezerwacje płatności często wymagają wykonania przelewu na rachunek bankowy hotelu, pensjonatu, linii lotniczej, operatora turystycznego. 

 

Polecenia wypłaty (przelewy zagraniczne)

Zlecając taką płatność w PKO Banku Polskim mamy kilka możliwości. Jeśli płacimy w euro, to najtańszą formą płatności – realizowanych do banków w Unii Europejskiej (oraz krajów spoza UE,  które przystąpiły do obszaru SEPA – Single Euro Payments  Area – (zobacz listę) – jest polecenie wypłaty SEPA.  Można je zlecić tylko w euro. Jeśli dostaliśmy mandat w Niemczech na jego bankiecie powinien być nadrukowany numer rachunku w formacie IBAN (International Banking Account Number). Podobnie strona internetowa  pensjonatu we Włoszech na pewno podaje w tym formacie numer  konta do zapłacenia zaliczki.  Wpisując go w formatkę polecenia wypłaty wskazujemy walutę EUR oraz wybieramy opcję SHA. Zlecając taką płatność z naszego konta osobistego w PKO, przez serwis internetowy iPKO lub przy pomocy operatora infolinii banku zapłacimy 8 zł niezależnie od przelewanej kwoty. Całościowy koszt może wzrosnąć jeśli bank odbiorcy  pobierze od odbiorcy prowizję, jednak w strefie SEPA takie przelewy z reguły są traktowane jako krajowe, więc banki nie pobierają prowizji.  Jeśli tę samą operację zlecimy w oddziale zapłacimy 15 zł. W przypadku, gdy klient płaci z rachunku denominowanego w złotych przewalutowanie będzie zrealizowane z zastosowaniem kursu waluty w PKO z dnia zlecenia przelewu. 

Płatność w euro nie kwalifikująca się jako SEPA może być wysłana w formie polecenia wypłaty EOG (Europejski Obszar Gospodarczy, należą doń kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia i Lichtenstein). Standardowa opłata za polecenie wypłaty EOG  w euro wyniesie  25 zł przy zleceniu w iPKO lub przez serwis telefoniczny. W oddziale zapłacimy 50 zł. Polecenie wypłaty  EOG w walutach  innych krajów obszaru np. frankach szwajcarskich, funtach brytyjskich, forintach, kunach (chorwackich)  oraz koronach czeskich, duńskich, norweskich i szwedzkich, będzie kosztowało  – przy zleceniu przez iPKO lub telefon 0,15 proc. kwoty polecenia  – niemniej niż 25 i nie więcej niż  130 zł.  W oddziale zapłacimy odpowiednio 0,25 proc. kwoty polecenia minimum 50 zł, nie więcej niż 190 zł. Korzystniej jest zlecać płatności przy wykorzystaniu elektronicznych narzędzi obsługi rachunku. Takie same stawki obowiązują w przypadku polecenia wypłaty w innych walutach świata.

Koszt  polecenia wypłaty jest uzależniony także od tego jak szybko pieniądze muszą dotrzeć na rachunek docelowy. Najtańsze są przelewy z datą realizacji za dwa dni. Przelewy z datą realizacji „na dziś” są droższe. Ponadto czynnikiem wpływającym na cenę jest wybór opcji kosztowych określających kto – my jako zlecający polecenia wypłaty czy jego odbiorca – i w jakim stopniu ponosi koszty operacji.  Powinniśmy wybrać jedną z trzech:

 • SHA -  jako wysyłający polecenie wypłaty ponosimy koszty opłat i prowizji należne PKO, a koszty banku na którego rachunek zostaną wysłane środki i banków pośredniczących przy tej operacji – ponosi  właściciel rachunku,
 • OUR - jako wysyłający polecenie wypłaty ponosimy  koszty opłat i prowizji PKO BP oraz kosztów banków trzecich
 • BEN - wszystkie banki biorące udział w realizacji polecenia wypłaty mają prawo pobrać należne im opłaty i prowizje z kwoty zleconego przez nas polecenia wypłaty (w tym PKO).

Szczegóły  dotyczące walut, terminów realizacji i kosztów polecenia wypłaty są dostępne na stronie www.pkobp.pl

Przekaz pieniężny  

Alternatywą dla przelewów międzynarodowych są przekazy pieniężne Western Union (WU), które można nadać w agencjach i oddziałach PKO Banku Polskiego. Kluczowy jest czas. Przekaz Western Union jest dostępny do wypłaty już po kilku minutach w ponad 200 krajach świata. Koszty są uzależnione od tego do jakiego kraju planujemy nadanie przekazu oraz od jego wartości. Przekazy krajowe  można nadać już za 10 zł. Za granicę można wysłać kilkaset złotych już za 19,90. Im wyższą kwotę nadajemy tym wyższa jest prowizja. Przewalutowanie realizowane jest wg kursów Western Union. Przekazy WU z zasady przeznaczone są do przelewania środków do rodziny i znajomych w sytuacjach gdzie czas i dostępność placówek ma znaczenie. W wielu krajach przekazy można odebrać także na rachunek bankowy. Wybranie tej opcji nie wpływa na koszty. Klienci PKO Banku Polskiego mogą odbierać przekazy Western Union  z całego świata w bankomatach swego banku.

Michał Szymański
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim

  • Z Banku

   02017.09.21

   Rada nadzorcza powołała Adama Marciniaka w skład Zarządu PKO Banku Polskiego

   Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego powołała z dniem 1 października 2017 roku Adama Marciniaka na stanowisko Wiceprezesa nadzorującego Obszar Informatyki i Usług na bieżącą wspólną kadencję Zarządu.

   więcej
  • Z Banku

   02017.09.19

   Bankowi praktykanci i stażyści – integracja i współpraca w terenie

   Pogoń bulwarami wiślanymi za tajemniczym osobnikiem, wykonanie zdjęcia, na którym żaden z członków zespołu nie dotyka nogami ziemi…. To tylko przykłady zadań, z którymi zmagali się praktykanci i stażyści w PKO Banku Polskim podczas tegorocznego spotkania integracyjnego. W jeden ze słonecznych, sierpniowych piątków wzięli udział w grze miejskiej na terenie Warszawy.

   więcej
  • Z Banku

   02017.09.18

   NOWA ROTUNDA – wmurowanie kamienia węgielnego

   18 września br. podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Nowej Rotundy PKO Banku Polskiego. Na historycznym dokumencie, w obecności gości, podpisy złożyli: Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, Piotr Gliński, wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Gowin, współautor projektu Nowej Rotundy, autorskie biuro projektowe Gowin&Siuta i Jerzy Gajewski, prezes Grupy NDI, generalnego wykonawcy inwestycji.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.09.15

   Kampania promocyjna ZenCard dla Visa i MAKRO zakończona sukcesem

   Uruchomiona z początkiem sierpnia br. kampania promocyjna w sieci hurtowni MAKRO, oparta o technologię ZenCard 2.0, okazała się strzałem w dziesiątkę. To realny dowód, że nowe technologie stworzone przez firmę ZenCard, będącą częścią Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, to doskonałe narzędzie wspierające sprzedaż.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.09.15

   Nieudane wyłudzenie metodą na policjanta

   W minione wakacje nasiliły się działania złodziei korzystających z metody „na policjanta”. Dzięki postawie pracowników PKO Banku Polskiego, po raz kolejny udało się uratować oszczędności życia klienta – tym razem w oddziale 58. w Warszawie.

   więcej
  • Z Banku

   02017.09.08

   Dom Maklerski PKO Banku Polskiego liderem obrotów lipca i sierpnia na GPW

   Ponad 9 proc. udziały w rynku w lipcu i sierpniu i średnia wartość miesięcznych transakcji bliska 3,5 mld złotych. Tak prezentują się wyniki Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Według danych przedstawionych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie przewaga DM PKO Banku Polskiego nad drugim w zestawieniu brokerem zbliżyła się w sierpniu do kwoty 400 milionów złotych.

   więcej
  Pokaż więcej