Ułatwiamy życie kierowcom - zapłać mandat z Profilem Zaufanym z pomocą PKO Banku Polskiego
Zarówno w iPKO, jak i w Inteligo oraz IKO, możesz w prosty sposób zapłacić mandat np. za przekroczenie prędkości. Korzystając z Profilu Zaufanego, po zalogowaniu się przez serwis internetowy, możesz również sprawdzić ile masz obecnie punktów karnych.
Od 2016 roku wszystkie mandaty, niezależnie od miejsca dokonania wykroczenia oraz zarejestrowania samochodu, należy wpłacić na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Numer rachunku bankowego do wpłat to 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. Płacąc mandat w iPKO, Inteligo czy IKO, nie musisz pamiętać tego numeru - system wybierze go automatycznie.
Jak zapłacić mandat w iPKO?
Po poprawnym zalogowaniu do serwisu wejdź w zakładkę „Transakcje”, kliknij w kafelek „Przelewy” i wybierz „Podatkowy”. Następnie wskaż rachunek, z którego płatność ma być zrealizowana (jeśli posiadasz więcej niż 1 konto), kwotę mandatu i datę, kiedy ma być zapłacona.
Trzeba też oczywiście wpisać numer rachunku odbiorcy . Możesz skorzystać z formularza mandatowego i wpisać numer rachunku, ale znacznie prostszym i dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem (bo masz pewność, że nie pomylisz żadnej cyferki w numerze konta) jest kliknięcie w tekst „wybierz numer rachunku organu podatkowego”, a następnie wybranie lokalizacji (Opole) i symbolu formularza lub płatności („MANDATY”). Kliknij przycisk „Szukaj”, zaznacz Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu i kliknij „Wybierz”.
Dane opolskiego urzędu zostaną automatycznie przeniesione do formularza przelewu. Trzeba jeszcze wpisać serię i numer mandatu w polu „Identyfikator zobowiązania” i potwierdzić operację używanym narzędziem autoryzacji (SMS, kod ze zdrapki lub kod z tokena). Mandat zostanie wówczas zapłacony we wskazanym terminie.
Jak zapłacić mandat w Inteligo?
Procedura jest niemal identyczna jak w serwisie iPKO. Po zalogowaniu wybierz zakładkę „Przelewy” oraz „Rodzaj przelewu” - „Przelew podatkowy”.
Teraz w pozycji „Organ podatkowy” wpisz Opole i wybierz rodzaj formularza „MANDATY”. W polu „Identyfikator zobowiązania” wpisz serię i numer mandatu (z blankietu) oraz kwotę, jaką musisz zapłacić, i datę płatności.
Na koniec trzeba oczywiście potwierdzić przelew narzędziem autoryzacji.
Jak zapłacić mandat w IKO?
Po zalogowaniu do aplikacji z dolnego menu wybierz „Płatności” i następnie „Przelew podatkowy”.
Potem kliknij „Wyszukaj Urząd Skarbowy”, w polu „Miasto” wpisz Opole, a w polu „Symbol formularza lub płatności” wybierz „MANDATY”.
Potwierdź wybór i uzupełnij brakujące dane, czyli „Identyfikator zobowiązania” – serię i nr mandatu oraz kwotę i datę płatności. Na następnym ekranie sprawdź, czy wszystkie dane przelewu są poprawne i zatwierdź operację kodem PIN.
Sprawdź swoje punkty karne online z Profilem Zaufanym
Po zapłaceniu mandatu warto sprawdzić, ile masz obecnie punktów karnych i kiedy ich licznik się „wyzeruje”. Jak to zrobić? Tu również można wykorzystać serwisy internetowe dostępne w PKO Banku Polskim. Wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl, wybrać „Przez internet”, a następnie kliknąć przyciski „ Sprawdź swoje punkty karne” i „Zaloguj się”.
Zostaniesz przeniesiony na stronę Profilu Zaufanego, gdzie możesz zalogować się przez bankowość elektroniczną iPKO lub Inteligo. Klikając w wybrana opcje przejdziesz do serwisu internetowego.
Po prawidłowym zalogowaniu zostaniesz automatycznie skierowany na stronę Profilu Zaufanego, gdzie wyświetla się wniosek o dostęp do usługi znajdującej się na platformie obywatel.gov.pl – czyli sprawdzenia punktów karnych. Trzeba ten wniosek potwierdzić, klikając w przycisk „Podpisz profilem zaufanym”, a następnie „Autoryzuj i podpisz dokument”.
System poprosi Cię o ponowne zalogowanie iPKO lub Inteligo i wpisanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego, np. kodu SMS, który przyszedł na numer telefonu wskazany w banku. Po wpisaniu kodu i zatwierdzeniu operacji wrócisz na stronę obywatel.gov.pl, gdzie wyświetlają się informacje o Twoich punktach karnych, jak np. ich liczba, za jakie wykroczenie zostały otrzymane, datę wystawienia mandatu i inne.
Po sprawdzeniu punktów karnych warto się wylogować – zamknięcie strony nie oznacza bowiem automatycznego wylogowania z serwisu.
Paweł Ratkowski,
Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej
Czytaj także:
Profil Zaufany: punkty karne sprawdzisz w iPKO i Inteligo
E-urzędy pełne klientów – cyfrowa rewolucja PKO Banku Polskiego
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?