Bezpieczne bankowanie. Odc. 8: Współwłaściciel czy pełnomocnik? + KONKURS!
W Polsce domowym budżetem najczęściej zarządza jedna osoba. Tego typu model funkcjonowania rodzinnych finansów wymusza konieczność stosowania takich rozwiązań, jak współwłasność czy upoważnienie do rachunku bankowego.
Rodzinny minister finansów to ważna persona, która gromadzi dochody wszystkich członków rodziny. Podpisuje umowy, np. z dostawcami mediów, oraz odpowiada za terminowe opłacenie wszystkich rachunków. Problemy zaczynają się wówczas, gdy tej osoby zabraknie, gdy choruje lub gdzieś wyjedzie. Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest współwłasność lub ustanowienie pełnomocnictwa do rachunku, aby ktoś inny mógł go zastąpić.
Różne potrzeby – różne rozwiązania
W przypadku współwłasności, każdy z posiadaczy rachunku dysponuje nim w pełnym zakresie. Może wiec wykonywać dowolne operacje bez zgody drugiego współwłaściciela. W przypadku jego śmierci, nadal posiada pełne prawo do dysponowania wszystkimi środkami na koncie.
Inaczej jest z pełnomocnictwem. Właściciel rachunku może precyzyjnie określić jego zakres. Może być ono pełne, czyli dotyczyć wszystkich operacji na koncie bez żadnego limitu, ale może być też ograniczone do konkretnych operacji lub kwot. Może też dotyczyć dostępu do serwisu iPKO – pełnego lub ograniczone do wybranych transakcji. Inna różnica poleca na tym, że w przypadku śmierci właściciela rachunku pełnomocnictwo, niezależnie od jego zakresu, wygasa.
Dyspozycja na wypadek…
Każdy właściciel rachunku w PKO BP może pozostawić w banku dyspozycję na wypadek swojej śmierci. Zgodnie z nią, środki na rachunku (do 80 tys. zł) są rozdysponowane wśród osób wskazanych w dyspozycji. Pieniądze z konta może też otrzymać każda osoba, która przedstawi wiarygodny dokument potwierdzający poniesienie kosztów pogrzebu posiadacza konta.
Karta dla każdego
Rozwiązaniem, które z jednej strony gwarantuje kontrole nad domowym budżetem, a z drugiej, wygodę w wydawaniu pieniędzy, są dodatkowe karty do rachunku. Wydawane są one na zlecenie właściciela konta. Można nimi obdarować dowolną osobę. Taka karta może służyć do pobierania gotówki z rachunku i regulowania płatności. Właściciel konta określa terminy i limity takich operacji. W każdej chwili może je zmienić lub całkowicie zablokować kartę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające np. wypłacać dzieciom kieszonkowe i kontrolować wydawanie pieniędzy za pośrednictwem iPKO.
Roman Grzyb
Ekspert PKO Banku Polskiego
Konkurs!
Weź udział w konkursie PKO Banku Polskiego i napisz w kilku zdaniach, jaki jest twój sposób na zarządzanie rodzinnymi finansami? Odpowiedzi wyślij na adres bankomania@pkobp.pl do 10 września br. Trzy najciekawsze zostaną nagrodzone przez jury konkursu. Laureaci zostaną powiadomieni o wygranej drogą elektroniczną.
Czytaj także:
Bezpieczne bankowanie. Odc. 1: Karty płatnicze
Bezpieczne bankowanie. Odc. 2: Na wakacje nie zapomnij spakować portfela
Bezpieczne bankowanie. Odc. 3: Korzystasz z konta w sieci? Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Bezpieczne bankowanie. Odc. 4: Płać telefonem i zachowaj zasady bezpieczeństwa!
Bezpieczne bankowanie. Odc. 5: Coraz chętniej kupujemy przez internet
Bezpieczne bankowanie. Odc. 6: Chroń swoje dane!
Bezpieczne bankowanie. Odc. 7: Zachowaj bezpieczeństwo przy korzystaniu z bankowych urządzeń
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?