2017.07.24

Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego, kart płatniczych i innych dokumentów? - cyberstrażnik radzi

Kradzież dowodu osobistego czy kart płatniczych może okazać się dla ich właściciela bardzo kosztowna. Wyłudzenie kredytu, prowadzenie fałszywej działalności gospodarczej czy wynajęcie mieszkania na dane ofiary – takie mogą być skutki utraty dokumentów. Jak skutecznie obronić się przed cyberprzestępcami?

Jak uchronić się przed skutkami kradzieży?

Choć nie jesteśmy w stanie całkowicie zabezpieczyć się przez samą kradzieżą dokumentów, możemy zminimalizować ewentualne skutki przejęcia tożsamości. Jeśli posiadamy swoje konto na portalu BIK, wystarczy skorzystać z usługi Alerty BIK. Dzięki niej uchronimy się m.in. przed wyłudzeniem kredytu. Alerty przesyłane są w formie wiadomości e-mail i/lub SMS jako powiadomienia o wpływającym nowym wniosku kredytowym na nasze nazwisko.

Co zrobić, gdy utraciliśmy dokumenty?

Jeśli padliśmy już ofiarą przestępcy, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt na policji i zastrzec utracone dokumenty. Można wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart. (+48) 828 828 828 – to numer, pod który należy w tej sprawie zadzwonić. W PKO Banku Polskim zastrzeżemy dokumenty także dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 302 302.

Czy należy pamiętać o czymś jeszcze?

Szybka reakcja jest równie ważna w przypadku kart płatniczych. Zastrzeżemy je zarówno za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO/Inteligo, jak i infolinii. Włączenie tej funkcji powoduje, że karta płatnicza jest staje się zwykłym kawałkiem plastiku i nie można nią dokonywać żadnych transakcji, w tym internetowych. Warto wspomnieć o niedawno udostępnionej klientom PKO Banku Polskiego i Inteligo funkcji czasowego blokowania karty. Różni się ona od zastrzegania karty tym, że jest odwracalna oraz tym, że klient może ją włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie. Kartę najwygodniej czasowo zablokować w aplikacji mobilnej IKO za pomocą kilku kliknięć.

Usługa sprawdza się doskonale, gdy np. na siłowni chcemy zostawić kartę w szafce albo gdy planujemy nie zabierać jej z pokoju hotelowego, w którym akurat nie ma sejfu. Z czasowej blokady karty można skorzystać także w podbramkowych sytuacjach, gdy nie wiadomo, co się z nią dzieje, np. wydaje się, że ją zgubiliśmy. Wówczas można czasowo zablokować kartę, spokojnie jej poszukać i – jeśli się znajdzie – odblokować, a gdy faktycznie została zgubiona – zastrzec.

Czy oszuści mogą ukraść nasze dane również w inny sposób?

Warto pamiętać, że kradzież tożsamości może nastąpić nie tylko na skutek utraty dokumentów, ale także poprzez udostępnianie swoich danych w internecie. Na największe niebezpieczeństwo narażamy się udostępniając nasz pesel, serię i numer posiadanych dokumentów oraz dane dotyczące kart płatniczych. Publikowanie w sieci zdjęć dokumentów, mandatów czy świadectw szkolnych właściwie dostarcza oszustom komplet informacji potrzebnych do dokonania przestępstwa. Podobnie sprawa ma się w sytuacji, gdy ujawnimy nasz login i hasło do bankowości internetowej.

Olga Rasińska
starszy specjalista w PKO Banku Polskim

loaderek.gifoverlay.png