Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego, kart płatniczych i innych dokumentów? - cyberstrażnik radzi
Kradzież dowodu osobistego czy kart płatniczych może okazać się dla ich właściciela bardzo kosztowna. Wyłudzenie kredytu, prowadzenie fałszywej działalności gospodarczej czy wynajęcie mieszkania na dane ofiary – takie mogą być skutki utraty dokumentów. Jak skutecznie obronić się przed cyberprzestępcami?
Jak uchronić się przed skutkami kradzieży?
Choć nie jesteśmy w stanie całkowicie zabezpieczyć się przez samą kradzieżą dokumentów, możemy zminimalizować ewentualne skutki przejęcia tożsamości. Jeśli posiadamy swoje konto na portalu BIK, wystarczy skorzystać z usługi Alerty BIK. Dzięki niej uchronimy się m.in. przed wyłudzeniem kredytu. Alerty przesyłane są w formie wiadomości e-mail i/lub SMS jako powiadomienia o wpływającym nowym wniosku kredytowym na nasze nazwisko.
Co zrobić, gdy utraciliśmy dokumenty?
Jeśli padliśmy już ofiarą przestępcy, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt na policji i zastrzec utracone dokumenty. Można wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart. (+48) 828 828 828 – to numer, pod który należy w tej sprawie zadzwonić. W PKO Banku Polskim zastrzeżemy dokumenty także dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 302 302.
Czy należy pamiętać o czymś jeszcze?
Szybka reakcja jest równie ważna w przypadku kart płatniczych. Zastrzeżemy je zarówno za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO/Inteligo, jak i infolinii. Włączenie tej funkcji powoduje, że karta płatnicza jest staje się zwykłym kawałkiem plastiku i nie można nią dokonywać żadnych transakcji, w tym internetowych. Warto wspomnieć o niedawno udostępnionej klientom PKO Banku Polskiego i Inteligo funkcji czasowego blokowania karty. Różni się ona od zastrzegania karty tym, że jest odwracalna oraz tym, że klient może ją włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie. Kartę najwygodniej czasowo zablokować w aplikacji mobilnej IKO za pomocą kilku kliknięć.
Usługa sprawdza się doskonale, gdy np. na siłowni chcemy zostawić kartę w szafce albo gdy planujemy nie zabierać jej z pokoju hotelowego, w którym akurat nie ma sejfu. Z czasowej blokady karty można skorzystać także w podbramkowych sytuacjach, gdy nie wiadomo, co się z nią dzieje, np. wydaje się, że ją zgubiliśmy. Wówczas można czasowo zablokować kartę, spokojnie jej poszukać i – jeśli się znajdzie – odblokować, a gdy faktycznie została zgubiona – zastrzec.
Czy oszuści mogą ukraść nasze dane również w inny sposób?
Warto pamiętać, że kradzież tożsamości może nastąpić nie tylko na skutek utraty dokumentów, ale także poprzez udostępnianie swoich danych w internecie. Na największe niebezpieczeństwo narażamy się udostępniając nasz pesel, serię i numer posiadanych dokumentów oraz dane dotyczące kart płatniczych. Publikowanie w sieci zdjęć dokumentów, mandatów czy świadectw szkolnych właściwie dostarcza oszustom komplet informacji potrzebnych do dokonania przestępstwa. Podobnie sprawa ma się w sytuacji, gdy ujawnimy nasz login i hasło do bankowości internetowej.
Olga Rasińska
starszy specjalista w PKO Banku Polskim
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?