2017.11.21

Czujny znaczy bezpieczny – rzecz o bezpieczeństwie bankowości elektronicznej

Korzystanie z e-bankowości i aplikacji bankowych jest wygodne i szybkie, ale czy bezpieczne? Z pewnością tak, lecz pod warunkiem, że przestrzegasz podstawowych zasad. Pamiętaj o nich!

Uważaj na załączniki

W internecie pojawiają się kolejne wersje złośliwego oprogramowania, które służy do kradzieży pieniędzy z kont klientów. Jak to działa? Mechanizm jest prosty. Hakerzy podszywają się np. pod firmy telekomunikacyjne. Wysyłają maile z załącznikami. Informują w nich o konieczności dokonania płatności za telefon lub oczekującą przesyłkę kurierską. Skłaniają cię w ten sposób do otwarcia załącznika. Wtedy właśnie twój komputer zostaje zainfekowany groźnym wirusem. Ten umożliwia hakerom kradzież poufnych danych, a na dodatek nierzadko umieszcza, podczas logowania do bankowości elektronicznej, komunikaty przestępców. Możesz więc ulec nie tylko prośbie o otwarcie załącznika, ale także podać kody z karty kodów jednorazowych, kod SMS lub kod z tokena. Niczego nieświadomy autoryzujesz w ten sposób przestępczy przelew z własnego rachunku.

Nie wpisuj kodu odruchowo

Gdy logujesz się do serwisu internetowego banku – bądź bardzo czujny. Czujność - to podstawowa zasada korzystania z bankowości online. Po wprowadzeniu numeru klienta i hasła dostępu możesz zostać poproszony o podanie kodu jednorazowego. Tu powinna zapalić się czerwona lampka. To może oznaczać, że komputer, z którego korzystasz, jest zainfekowany wirusem. Jeśli w danej chwili nie zlecasz żadnej dyspozycji ze swojego konta, kod może zostać wykorzystany przez przestępców. W sposób dla ciebie niewidoczny następuje realizacja przelewu albo zdefiniowanie nowego tzw. bezpiecznego odbiorcy. Jeśli tak się stanie, przelewy będą realizowane bez twojej świadomości, bo nie będą wymagały podawania kolejnych kodów autoryzacyjnych.

Chroń telefon

Zagrożenia bankowości elektronicznej dotyczą również smartfonów. Do ich zainfekowania może dojść, jeśli zainstalujesz oprogramowanie pochodzące z nieznanego źródła. Nigdy tego nie rób. O czym powinieneś pamiętać?

1. Nowe aplikacje pobieraj tylko z autoryzowanych sklepów.

2. Zawsze korzystaj z najnowszej wersji systemu operacyjnego dostarczanego przez producenta telefonu.

3. Regularnie aktualizuj system i zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.

4. Zachowaj ostrożność, gdy dostajesz SMS od nieznanych nadawców. Nie odpowiadaj na niego, nie dzwoń na podany w nim numer telefonu.

5. Nigdy nie ujawniaj danych do logowania i autoryzacji operacji ani danych dotyczących karty płatniczej.

Zgłoś kradzież

Jeśli zgubisz telefon lub ktoś ci go ukradnie, jak najszybciej zgłoś to do banku. Twój telefon to przecież klucz do twojego konta! Masz w nim zainstalowaną aplikację do bankowości mobilnej, token systemowy bądź otrzymujesz SMS-y z kodami do autoryzacji. Najlepiej byłoby, gdybyś zabezpieczył telefon trudnym do odgadnięcia kodem.

Pamiętaj:

Programy antywirusowe są niezbędne do ochrony twoich danych w internecie. Dobre oprogramowanie zabezpieczy cię przed przechwytywaniem informacji.

Bądź czujny! Gdy robisz przelew – zanim wpiszesz kod autoryzacji – sprawdź dokładnie czy dane odbiorcy są właściwe. Jeśli na twoim komputerze został zainstalowany wirus, może on zmienić numer rachunku lub kwotę. Jeśli potwierdzasz dyspozycję kodem z SMS-a, przeczytaj go zawsze bardzo uważnie. Upewnij się, że dotyczy właściwej operacji. Zwróć uwagę zwłaszcza na poprawność numeru konta i kwotę. Jeśli natomiast otrzymasz SMS z kodem autoryzacyjnym, chociaż nie dokonujesz akurat żadnej transakcji, niezwłocznie skontaktuj się z Bankiem.

Marcel Hopper

loaderek.gifoverlay.png