Fałszywy komornik – stary sposób, nowe zagrożenie
Uwaga na fałszywe maile, w których oszuści podszywają się pod komorników sądowych. Wiadomości zawierają załączniki ze złośliwym oprogramowaniem. Ich otwarcie prowadzi do zaszyfrowania danych na komputerze i kończy się żądaniem zapłacenia okupu.
Polski CERT podaje, że przestępcy rozsyłają obecnie wiadomości, w których podają się za sądowych komorników i informują o wszczęciu egzekucji na poczet zobowiązań wobec PKO Banku Polskiego. Sposobem na jej wstrzymanie ma być wpłata pieniędzy na podany numer konta. Szczegółowe informacje mają znajdować się w załączniku o rozszerzeniu pif, którego otwarcie prowadzi do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem i zaszyfrowania danych na dysku. Niestety plików nie da się odszyfrować za pomocą narzędzi dostępnych w internecie. Fałszywe maile to sposób stosowany przez oszustów od dawna. Podszywają się pod banki, próbują wyłudzić dane logowania oraz przesyłają w załącznikach złośliwe oprogramowanie. Przypominamy, że bank nie jest autorem takich wiadomości, a maile od rzekomych komorników nie mają żadnego związku z prowadzonymi na rzecz banku działaniami.
Cyfrowy okup
Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane, jest już plagą wśród zagrożeń w sieci. Drogi zainfekowania komputera są podobne, jak w przypadku innych typów wirusów i malware. Najczęściej złośliwe pliki rozsyłane są drogą mailową. Źródłem ataku mogą być również niebezpieczne, podejrzane lub fałszywe strony, a nawet linki na portalach społecznościowych czy przesyłane w komunikatorach. Dziwna wiadomość od znajomego na Facebooku powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
Czytajcie więcej o zasadach bezpieczeństwa w sieci na Bankomanii.
Michał Tkaczuk
Ekspert PKO Bank Polski
Czytaj także:
Contact Center radzi – chrońcie swoją prywatność w sieci
Raport #Cyberstrażnika – jakie dane najczęściej ujawniamy w sieci?
Pliki do pobrania
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?