2016.09.01

Fałszywy komornik – stary sposób, nowe zagrożenie

Uwaga na fałszywe maile, w których oszuści podszywają się pod komorników sądowych. Wiadomości zawierają załączniki ze złośliwym oprogramowaniem. Ich otwarcie prowadzi do zaszyfrowania danych na komputerze i kończy się żądaniem zapłacenia okupu.

Fałszywy komornik

Polski CERT podaje, że przestępcy rozsyłają obecnie wiadomości, w których podają się za sądowych komorników i informują o wszczęciu egzekucji na poczet zobowiązań wobec PKO Banku Polskiego. Sposobem na jej wstrzymanie ma być wpłata pieniędzy na podany numer konta. Szczegółowe informacje mają znajdować się w załączniku o rozszerzeniu pif, którego otwarcie prowadzi do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem i zaszyfrowania danych na dysku. Niestety plików nie da się odszyfrować za pomocą narzędzi dostępnych w internecie. Fałszywe maile to sposób stosowany przez oszustów od dawna. Podszywają się pod banki, próbują wyłudzić dane logowania oraz przesyłają w załącznikach złośliwe oprogramowanie. Przypominamy, że bank nie jest autorem takich wiadomości, a maile od rzekomych komorników nie mają żadnego związku z prowadzonymi na rzecz banku działaniami.

Cyfrowy okup

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane, jest już plagą wśród zagrożeń w sieci. Drogi zainfekowania komputera są podobne, jak w przypadku innych typów wirusów i malware. Najczęściej złośliwe pliki rozsyłane są drogą mailową. Źródłem ataku mogą być również niebezpieczne, podejrzane lub fałszywe strony, a nawet linki na portalach społecznościowych czy przesyłane w komunikatorach. Dziwna wiadomość od znajomego na Facebooku powinna wzbudzić nasze podejrzenia.

Czytajcie więcej o zasadach bezpieczeństwa w sieci na Bankomanii.

Michał Tkaczuk
Ekspert PKO Bank Polski

Czytaj także:

Contact Center radzi – chrońcie swoją prywatność w sieci

Raport #Cyberstrażnika – jakie dane najczęściej ujawniamy w sieci?

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png