Rzecznik klienta radzi. Odcinek 7 – uwaga na fałszywe SMS-y!
Telefon komórkowy już dawno przestał być prostym komunikatorem. Dzisiaj jest to przenośny komputer, dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, aby był chroniony profesjonalnym programem antywirusowym. Dzięki temu klient może uniknąć sytuacji, w której staje się ofiarą smishingu.
Smishing to rodzaj przestępstw polegających na okradaniu kont bankowych z wykorzystaniem spreparowanych wiadomości SMS. Jak to się odbywa? Złodzieje wysyłają krótką informację, zalecając określone działanie – najczęściej, aby uśpić czujność, związane jest ono z bezpieczeństwem konta bankowego, np. proponują anulowanie zlecenie, które rzekomo nadała inna osoba. Klient jest wówczas proszony o kontakt z infolinią, na której automat prosi go o podanie poufnych danych do logowania, lub o skorzystanie z linku zawartego w wiadomości. Nigdy nie należy dzwonić na taki numer i korzystać z takiego przekierowania! Grozi to zainfekowaniem telefonu złośliwym oprogramowaniem. Program szpiegujący, który może się wówczas zainstalować na komputerze, przekaże hakerom informację o loginie i haśle do logowania. Przy ich pomocy może dojść do kradzieży.
Jak się przed tym zabezpieczyć? Podaję swój prywatny sposób. Przede wszystkim, korzystam z powiadomień SMS – taką usługę oferują chyba wszystkie banki. Nawet, jeśli są one płatne, to opłata nie jest duża, ale dzięki temu mamy gwarancie, że natychmiast otrzymuję informacje o każdej próbie logowania i każdej operacji na koncie. Dzięki temu można natychmiast zablokować dostęp do rachunku (np. dzwoniąc na infolinie). Zawsze też dokładnie czytam treść SMS-a z hasłem potwierdzającym przelew internetowy i sprawdzam, czy zgadza się numer konta odbiorcy. Przede wszystkim jednak, do potwierdzania operacji bankowych, używam telefonu starszego typu, bez dostępu do internetu. Nikt nie jest wówczas w stanie zdalnie go przejąć i zainstalować na nim szpiegowskiego oprogramowania. Dodatkowo radzę nie używać telefonu, na który otrzymujemy kody do autoryzacji transakcji, do logowania na rachunek bankowy.
Takie sprawdzone rozwiązania, które polecam każdemu!
Monika Poncyliusz – funkcję rzecznika klienta pełni od początku powołania tego stanowiska w PKO Banku Polskim, czyli od 1 stycznia 2014 roku. Wcześniej była Naczelnikiem Wydziału Zarządzania Zasobami Teleinformatycznymi, zbudowała HelpDesk merytoryczny dla pracowników Banku, prowadziła szkolenia jako trener wewnętrzny oraz wiele lat pełniła różne funkcje przy bezpośredniej obsłudze Klienta. Swoją przygodę z PKO Bankiem Polskim rozpoczęła jako kasjer. Awansując, poznała całą strukturę i formy działania największej instytucji finansowej w Polsce. Jest absolwentką Wydziału Prawa w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz Wyższej Szkole Biznesu, działającej przy Polskiej Akademii Nauk.
Czytaj także:
Rzecznik klienta radzi. Odcinek 1 – informuj bank o problemach finansowych
Rzecznik klienta radzi. Odcinek 2 – uwaga, gdy kupujemy nieruchomość obciążoną kredytem!
Rzecznik klienta radzi. Odcinek 3 – na zagraniczne wakacje warto zabrać zarówno kartę, jak i gotówkę
Rzecznik klienta radzi. Odcinek 4 – jak wybrać najtańszy kredyt?
Rzecznik klienta radzi. Odcinek 5 – zawsze zgłaszaj w banku zgubienie karty?
Rzecznik klienta radzi. Odcinek 6 – zaginięcia dowodu osobistego nie wystarczy zgłosić policji
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?