2016.03.01

Telefon pod ochroną

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez smartfonów. Dbamy o nie, by długo nam służyły i nie padły łupem złodzieja. Nic dziwnego, używamy ich nie tylko do komunikacji ze światem, ale też do zarządzania swoimi finansami. I choć bankowość mobilna jest bardzo bezpieczna, warto pamiętać o kilku zasadach.

Telefon pod ochroną. Fot. shutterstock.com
Fot. shutterstock.com

Bankowość mobilna to jeden z najbardziej praktycznych wynalazków naszego stulecia. Pozwala w dowolnym miejscu i czasie zarządzać finansami. I tak, jadąc autobusem, możesz sprawdzić, czy już wpłynęła pensja, w przerwie na kawę – spłacić kartę kredytową, a w drodze na spotkanie – zrobić przelew. Wszystko to i wiele więcej zupełnie za darmo! Możesz cieszyć się z tej wygody, ale nie zapomnij o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa mobilnych finansów.

  1. Uaktywnij blokadę dostępu do telefonu. Po określonym czasie bezczynności (np. 10 minutach) ponowne korzystanie z telefonu będzie wymagało podania hasła lub kodu PIN – to bardzo dobra ochrona przed niepowołanym użyciem.
  2. Wyloguj się z aplikacji IKO przed wyjściem z niej. To na wszelki wypadek, aby aplikacja nie działała w tle (nawet, jeśli tego nie zrobisz, aplikacja wyloguje się sama po kilku minutach).
  3. Zainstaluj program antywirusowy. Uchroni twój telefon przed wirusami czy atakami aplikacji szpiegowskich.
  4. Świadomie korzystaj z internetu. Nie wchodź w podejrzane linki, nie ściągaj plików i nie instaluj aplikacji, których bezpieczeństwa nie jesteś pewien.
  5. Aktualizuj system operacyjny – nowe wersje zazwyczaj łatają wszelkie „dziury” w dotychczasowych zabezpieczeniach.
  6. Nie stosuj łatwych do odgadnięcia kodów PIN do aplikacji IKO.
  7. Unikaj oddawania urządzenia innemu użytkownikowi. Jeśli musisz powierzyć komuś urządzenie lub oddać je do serwisu, pamiętaj o zamknięciu aplikacji finansowych i usunięciu poufnych informacji (SMS-ów z banku, plików tymczasowych, historii przeglądarki itp.).
  8. Unikaj publicznych sieci Wi-Fi. Korzystając z aplikacji, staraj się nie nawiązywać niezaufanych połączeń internetowych.

Dzięki aplikacji IKO twój smartfon przestaje być tylko telefonem, jest małym komputerem mieszczącym coraz więcej danych, także finansowe. Przestrzegając kilku zasad, bez trudu zapewnisz im bezpieczeństwo. A ich bezpieczeństwo to przecież twoja spokojna głowa.

Bankowiki wyjaśnia:

Czytaj także:

Cały bank w kieszeni

Nie daj się okraść w internecie

loaderek.gifoverlay.png