2017.04.28

Prezenty na I komunię – okazja do edukacji finansowej

Maj to miesiąc Pierwszych Komunii Świętych, których nieodzownym elementem od lat są prezenty. Co roku zmieniają się mody, a przede wszystkim dziecięce marzenia. Warto zadbać o to, aby prezent był nie tylko zgodny z trendami, ale miał też walor edukacyjny.

Finansowe Vademecum

Maj to miesiąc Pierwszych Komunii Świętych, których nieodzownym elementem od lat są prezenty. Co roku zmieniają się mody, a przede wszystkim dziecięce marzenia. Warto zadbać o to, aby prezent był nie tylko zgodny z trendami, ale miał też walor edukacyjny.

Wokół pierwszokomunijnych prezentów narosło wiele kontrowersji. Często mówi się o nich w kategoriach konfliktu ducha i materii, tego, że coraz bardziej luksusowe podarunki wypaczają ideę tego sakramentu. Myliłby się jednak ktoś sądzący, że prezenty z okazji Pierwszej Komunii to zwyczaj nieznany naszym babciom czy dziadkom. Ta tradycja trwa od pokoleń. Niegdyś jednak podarunki miały bardziej symboliczny charakter niż obecnie.

Konto w prezencie

Pieniądze to dobre rozwiązanie, szczególnie dla osób, które mają problem z wyborem konkretnego podarku. Jednak lepszym pomysłem niż żywa gotówka będzie założenie dziecku konta w banku. Z jednej strony stanie się to dla 9-latka świetną lekcją oszczędzania, a z drugiej – za kilka lat nie będzie miał on powodów, żeby zastanawiać się, jak gros internautów, „gdzie się podziały moje pieniądze z Pierwszej Komunii?”.

Taki finansowy prezent z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Ofertą bankową skierowaną do dzieci poniżej 13. roku życia jest PKO Junior. Dzięki niemu dzieci uczą się oszczędzania w praktyce – za pośrednictwem serwisu Junior.pkobp.pl, który w kolorowy i przejrzysty sposób wprowadza dziecko w świat finansów, krok po kroku pokazując mechanizmy jego działania.

PKO Junior: Od czego zacząć

Skorzystanie z oferty PKO Junior jest bardzo proste. Aby założyć PKO Konto Dziecka (oferta PKO Junior), rodzic musi posiadać rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w PKO Banku Polskim, który jest niezbędny do obsługi rachunku dziecka poprzez serwis bankowości internetowej iPKO. Osoby, które nie są klientami PKO Banku Polskiego, mogą otworzyć dowolny rachunek z oferty Banku. PKO Konto Dziecka jest bezpłatne i posiada atrakcyjne oprocentowanie 2,5 proc. w skali roku dla kwoty do 2500 zł (z tygodniową kapitalizacją odsetek).

W ramach oferty PKO Junior Bank oferuje dzieciom kartę, którą mogą płacić za drobne zakupy. Poza tym umożliwia ona bezpłatną wypłatę środków z bankomatów PKO Banku Polskiego, które rozpoznają „juniorowe” karty i dostosowują wygląd ekranu do potrzeb dzieci.

Bank umożliwia korzystanie z oferty Junior również poprzez aplikację mobilną. Za jej pośrednictwem dzieci mogą podejmować wyzwania i zdobywać odznaki, doładowywać telefon komórkowy, oszczędzać na określone cele i robić przelewy. Dzieci na swoim smartfonie mogą sprawdzać saldo na koncie, a także zakładać wirtualne skarbonki i nadawać im nazwy. Za pomocą aplikacji mobilnej iPKO, podobnie jak w serwisie, rodzice mogą wyznaczać dziecku określone wyzwania pomagające w nauce odpowiedzialności, planowania, systematyczności oraz wytrwałości. Ponadto aplikacja pozwala na korzystanie ze specjalnych narzędzi finansowych, jak np. kalkulator, za pomocą którego można sprawdzić zysk, jaki można osiągnąć, oszczędzając daną kwotę przez wskazany czas, biorąc pod uwagę aktualne oprocentowanie PKO Konta Dziecka. Każdą operację zleconą w aplikacji mobilnej PKO Junior dziecko może podejrzeć w swoim serwisie internetowym PKO Junior (i na odwrót). Wszystkie zainicjowane przez dzieci operacje akceptuje rodzic w iPKO/Inteligo – dotyczy to zarówno serwisu internetowego, jak i aplikacji mobilnej PKO Junior.

Aby korzystać z omówionych możliwości, wystarczy zainstalować w telefonie dziecka aplikację mobilną, którą można łatwo znaleźć, wpisując hasło „PKO Junior” we właściwym dla danego systemu operacyjnego sklepie mobilnym (Android – Google Play, iOS – App Store, lub Windows Phone – Windows Phone Store). Można z niej korzystać od razu po ściągnięciu – nie wymaga aktywacji.

Po zalogowaniu można w ustawieniach aplikacji nadać przyjazny login i potem używać go na bieżąco zamiast numeru klienta. Po kliknięciu przycisku „Zaloguj” nastąpi zalogowanie do aplikacji. Teraz dziecko może korzystać z aplikacji!

Skarbonki i nagrody pomogą w oszczędzaniu

Jednym z najważniejszych narzędzi pomagających gromadzić pieniądze są wirtualne skarbonki. Najlepiej zakładać jedną na konkretny cel, bo gdy wiemy, na co zbieramy, wszystko przychodzi łatwiej. Można wybrać obrazek, który pasuje do celu oszczędzania, np. komputer, rower, prezent na Dzień Babci czy Dziadka albo na ferie. Potem wystarczy nadać skarbonce nazwę i zacząć oszczędzanie, ustalając termin realizacji celu. Za każdą założoną skarbonkę i systematyczne oszczędzanie dzieci otrzymują odznaki.

W serwisie Junior.pkobp.pl jest także wiele praktycznych narzędzi wspomagających oszczędzanie. Dzięki „Historii oszczędzania” w każdej chwili można sprawdzić, co się działo na koncie – znaleźć informacje na temat wszystkich przelewów czy odsetek. Korzystając z funkcji „Ile zyskasz dzięki oszczędzaniu?”, można obliczyć przewidywany zysk z oprocentowania danej kwoty w określonym czasie. Można też zaplanować oszczędzanie – w tym pomocna będzie funkcja „Twój plan oszczędzania”. Korzystając z niej, można ustalić, jaka część wpłacanych na konto pieniędzy trafi do każdej ze skarbonek lub ustawić zlecenie, aby oszczędności automatycznie wpadały do danej skarbonki.

Co ważne, z wirtualnych skarbonek korzystają nie tylko dzieci. Klienci PKO Banku Polskiego korzystający z aplikacji IKO mają do dyspozycji dwa rodzaje skarbonek: wirtualne oraz te w ramach konta oszczędnościowego.

Marcel Hopper

Czytaj także:

Różne konta – różne możliwości

loaderek.gifoverlay.png