2017.07.12

Mocne karty na lato

Czy na wyjazd zabierać gotówkę, czy karty płatnicze? To dylematy towarzyszące przygotowaniom do podróży. Jeśli wybieramy się za granicę, konieczność posiadania gotówki w walucie każdego odwiedzanego kraju może być kłopotliwa. Pomijając sytuacje, w których gotówka jest niezbędna, rozwiązaniem uniwersalnym będą karty płatnicze.

 

Karty płatnicze są proste w obsłudze i – przede wszystkim – zwiększają bezpieczeństwo naszych płatności.W ofercie PKO Banku Polskiego znajdują się karty debetowe i kredytowe, służące do regulowania płatności w sklepach, punktach usługowych oraz do wypłaty gotówki z bankomatów.

Chociaż talia liczy 52 karty, w wypadku kart płatniczych wystarczą dwie ze znakiem VISA i MasterCard.

Kredytowa czy debetowa?

Jeśli wybieramy się za granicę, warto mieć właśnie taki zestaw, ponieważ są kraje, w których sieć punktów akceptacji kart jednej z tych organizacji jest bardziej rozbudowana.

Karta debetowa jest korzystniejsza przy wypłatach gotówki z bankomatów – w zależności od rodzaju rachunku, do którego jest wydana, nie zapłacimy prowizji w ponad 3 tys. urządzeń PKO Banku Polskiego lub nawet we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie. Karta kredytowa doskonale sprawdzi się w podróży jako zabezpieczenie w wypadku nieoczekiwanych wydatków.

Wybierając się na wakacje zagraniczne, warto wiedzieć, że korzystając z kart płatniczych, możemy natknąć się na małe niespodzianki.

Na przykład w niektórych krajach karty płatnicze zabezpieczane są sześciocyfrowym PIN-em (a polskie – czterocyfrowym). Nie należy się tym przejmować: w momencie wpisywania PIN -u wystarczy wpisać cztery cyfry, tak jak w Polsce.

Sprzedawcy na całym świecie mają prawo sprawdzenia tożsamości osoby posługującej się kartą płatniczą. W Polsce korzystają z niego tylko w wyjątkowych sytuacjach (najczęściej, gdy płeć użytkownika nie zgadza się z imieniem na karcie), ale w niektórych krajach jest to reguła (np. w Wielkiej Brytanii). Zdarza się również, że oprócz podania PIN-u będziemy musieli dodatkowo podpisać się na potwierdzeniu transakcji. Nie należy traktować tego jako szykany, ale jako przejaw ostrożności.

Za granicą

Wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą może wiązać się z określoną prowizją. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest posługiwanie się kartą debetową wydawaną do PKO Konta bez Granic lub Konta dla Młodych. Za wypłaty z bankomatu poza granicami kraju od posiadaczy tych rachunków PKO Bank Polski nie pobiera opłat.

Możemy też trafić na sklepy i bankomaty, które pozwolą wybrać podgląd kwoty w lokalnej walucie lub w przeliczeniu na złotówki. Pozwala na to usługa DCC (ang. dynamic currency con­version). Dzięki niej przed zatwierdzeniem płatności wiemy dokładnie, ile w przeliczeniu na złote będzie kosztował nas ten zakup.

Niezależnie od tego, jaką kartą się posługujemy, należy pamiętać o bezpiecznym jej użytkowaniu i nie spuszczać jej z oka: realizując płatności, należy starać się samodzielne włożyć kartę do czytnika, zamiast przekazywać ją kasjerowi. Jeśli robimy zakupy w sklepach internetowych, wybierajmy te wykorzystujące szyfrowaną transmisję danych: łatwo je rozpoznać po adresie strony, który zaczyna się od https:// (z literą „s” od ang. secure).

Jaką kartę wybrać

Wśród oferowanych przez PKO Bank Polski kart kredytowych najbardziej popularną jest Przejrzysta karta kredytowa PKO VISA. Jej maksymalny limit kredytowy wynosi aż 20 tys. zł

Marcel Hopper

Przejrzysta karta kredytowa

- Zawsze wiesz, ile wydajesz – bezpłatne SMS-y po      transakcjach kartą 

- Nie musisz mieć wysokich      dochodów, aby otrzymać kartę      - wystarczy miesięczny dochód netto 850 zł

- 0zł za obsługę roczną karty przy aktywnym korzystaniu (przy      wartości średniomiesięcznych operacji min. 600 zł).

Wypełnij formularz – oddzwonimy

Karta PKO Ekspres do konta

- Łatwy dostęp do środków      zgromadzonych na koncie

- 0 zł za wydanie karty

- 0 zł za wypłaty gotówki w ponad      3000 bankomatów PKO Banku Polskiego

Galeria kart do konta