2010.09.13

Nowocześniej i szybciej

Po udanym pilotażu, od 1 września PKO Bank Polski wydaje karty debetowe z mikroprocesorem (w standardzie EMV) i z funkcją płatności zbliżeniowych Visa payWave.

EMV to standard definiujący interakcję pomiędzy kartą a terminalem, opracowany wspólnie przez organizacje płatnicze Europay International (obecnie MasterCard), MasterCard International i VISA International. EMV wprowadza mikroprocesor jako technologię mającą uzupełnić stosowany do tej pory pasek magnetyczny.

Nowo wydawane karty PKO Ekspres, PKO Ekspres Aurum, PKO Ekspres Platinium oraz PKO Graffiti, oprócz tradycyjnego paska magne­tycznego, mają teraz mikroprocesor.

Zachowując wszystkie dotychczasowe funkcje, nowe karty dodatkowo mają funkcję płatności zbliżeniowych VISA payWave. Jest to rozwiązanie pozwalające na dokonywanie szybkich płatności zbliżeniowych na małe kwoty (obecnie w kraju do kwoty 50 złotych).

Na umieszczonym na awersie mikroprocesorze zapisywane i przechowywane są informacje potrzebne do dokonania transakcji. Mikroprocesor stanowi również dodatkowe zabezpieczenie – zarówno dla klienta, jak i banku – przed skutkami nieuprawnionego użycia karty, chroniąc ją przed możliwością kopiowania danych.

Standardowa płatność kartą z mikroprocesorem odbywa się poprzez umieszczenie jej w czytniku i wpisanie prawidłowego kodu PIN. W punktach handlowo-usługowych, gdzie terminale nie są jeszcze przystosowane do akceptacji takich kart, płatność będzie się odbywać na podstawie danych z paska magnetycznego, czyli jak dotychczas.

  • Ważne numery

    • 801 124 365 tu można zgłosić utratę wszystkich kart, telefonować w przypadku kłopotów z akceptacją karty, a także uzyskać wszelkie informacje o kartach wydawanych przez PKO Bank Polski. Kartolinia jest dostępna 24 godziny przez 365 dni w roku. Numer dla telefonujących z kraju.

    • +48 81 535 60 50 numer Kartolinii dla telefonujących zagranicy.

Przeznaczeniem funkcji Visa payWave jest dokonywanie szybkich płatności za zakupy o niewielkiej wartości. Specjalny znak graficzny symbolizujący falę radiową wskazuje na możliwość skorzystania z szybkiej płatności zbliżeniowej. Jak jest ona realizowana? Dane zapisane na mikroprocesorze karty potrzebne do dokonania płatności są wymieniane z danymi z terminala płatniczego drogą radiową dzięki antenie umieszczonej w karcie. Przy płatności zbliżeniowej nie ma potrzeby: podawania karty sprzedawcy, umieszczenia jej w czytniku terminala, wprowadzania kodu PIN lub składania podpisu na wydruku w celu dokonania weryfikacji, czekania na połączenie autoryzacyjne. Kiedy sprzedawca aktywuje specjalny czytnik, zbliżamy do niego kartę Visa payWave i w ułamku sekundy uzyskujemy akceptację naszej płatności. Karty z mikroprocesorem i funkcją Visa payWave wydawane są nowym klientom oraz w ramach wznowień. W sierpniu testowali je pracownicy Banku. Jakie były pierwsze wrażenia?

Marcin Jurek, kierownik Zespołu Bankowości Osobistej i Prywatnej w Oddziale 1 w Sosnowcu:

Nie mam problemów z użytkowaniem karty. Wypłaty z bankomatów PKO Banku Polskiego przebiegają bez kłopotów, z innych sieci nie korzystałem. W czasie pilotażu nie udało mi się dokonać zbyt wielu operacji zbliżeniowych. Kilka razy płaciłem na stacjach Shell i w McDonald's, ale niewiele miałem okazji, ponieważ często – mimo wyposażenia terminali POS w funkcję akceptacji płatności zbliżeniowych – terminale nie miały aktywowanej tej opcji. Pozostawała autoryzacja w sposób tradycyjny, za pomocą czytnika paska magnetycznego lub mikroprocesora. Sieć akceptantów posiadających terminale wyposażone w funkcję zbliżeniową jest niestety niewielka. Nowa karta funkcjonuje dobrze i jestem bardzo zadowolony z jej posiadania.

Andrzej Kaczkowski, doradca w Oddziale 1 w Poznaniu:

Karta spełniła moje oczekiwania. Zarówno transakcje w bankomacie, jak i w sklepach przebiegały bezproblemowo. Jeśli chodzi o bankomat, trzeba się przyzwyczaić do tego, że dane z chipa są pobierane troszeczkę dłużej niż z tradycyjnego paska magnetycznego. Co do funkcji zbliżeniowej, to wszystko odbywa się zgodnie z założeniem, tzn. transakcje przebiegają bardzo szybko – ok. 1 sek. od przyłożenia karty do urządzenia – i co ważne, karta jest cały czas w naszym posiadaniu. Prezentowałem kartę klientom i budziła spore zainteresowanie. Oczywiście padały pytania, kiedy będą mogli się taką kartą posługiwać. Oznacza to, że klienci oczekują nowoczesnych produktów.

Joanna Wojciechowska, doradca w Oddziale 2 w Lublinie:

Niestety na teren wschodniej Polski nie dotarło jeszcze wiele urządzeń umożliwiających płatności zbliżeniowe, natomiast tradycyjne płatności realizowane są bardzo sprawnie. Autoryzacja na podstawie chipa trwa krócej. Dzięki temu klienci stojący za nami w kasie nie irytują się, że muszą czekać.

Piotr Wojciechowski, naczelnik wydziału w Centrum Kart Kredytowych i Operacji Kartowych:

Posługiwanie się kartą wydaną w technologii EMV jest równie łatwe, jak dotychczas wydawaną kartą PKO Ekspres. W przypadku operacji w bankomacie klient nie zauważy żadnej różnicy. Płacąc w sklepie, może zostać poproszony sprzedawcę o umieszczenie karty w czytniku. Kartę bez mikroprocesora przez czytnik przeciągał zawsze sprzedawca. Najważniejsze jest jednak to, co dla klienta może być niezauważalne, czyli bezpieczeństwo. Umieszczenie mikroprocesora na karcie dodatkowo zabezpiecza klienta i Bank przed skutkami nieuprawnionego użycia karty, chroniąc ją przed możliwością skopiowania. Dodatkową funkcją kart jest możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Zapłata za zakupy o wartości do 50 zł trwa naprawdę krótko. Niecierpliwie czekam na wzrost ilości punktów akceptujących Visa payWave.

 

Elżbieta Wojtalik-Soroczyńska

loaderek.gifoverlay.png