Płać kartą, nie za kartę
Choć w nazwie ma „kredyt”, tak naprawdę może służyć oszczędzaniu. Paradoks? Nie, jeśli mowa o karcie kredytowej. Korzystając roztropnie z jej zalet, zyskujemy nawet 55 dni nieoprocentowanego kredytu. Jeśli te środki ulokujemy na koncie oszczędnościowym – realnie zaoszczędzimy. A to nie koniec dobrych wiadomości. Aktywni użytkownicy kart są zwolnieni z opłaty rocznej za jej wydanie.
Przez lata karta kredytowa uchodziła za produkt luksusowy. Nadal często jest używana w roli ostatniej „deski ratunku”, gdy na koncie pusto. Tymczasem to produkt codziennego użytku – do wygodnego płacenia za usługi oraz większe i mniejsze zakupy. Co ważne, jej posiadanie nie musi generować żadnych kosztów, przeciwnie! Przy aktywnym z niej korzystaniu – nic nie kosztuje, a nawet można zyskać. Jak „wycisnąć” maksimum korzyści z karty kredytowej, nie ponosząc przy tym żadnych opłat?
Oto kilka podpowiedzi.
- Wybieramy odpowiednią dla nas kartę kredytową. Taką, która premiuje aktywne z niej korzystanie. To oznacza, że np. posiadacze kart PKO Visa Electron STUDENT są zwolnieni z rocznej opłaty (19 zł), jeśli średniomiesięcznie realizują operacje na łączną kwotę m.in. 400 zł. W przypadku kart PKO Visa Electron, PKO MasterCard Electronic (błękitna) czy Przejrzysta karta kredytowa PKO Visa próg ten wynosi 600 zł miesięcznie – wówczas nie zapłacimy opłaty rocznej (45 zł).
- Wykorzystujemy kartę do regularnego płacenia za zakupy – zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i internetowych. Pamiętajmy jednak, by nie wpaść w pułapkę wydawania! Zawsze warto zadać sobie pytanie, czy na pewno potrzebuję danego produktu?
- Pilnujemy dwóch dni w miesiącu – zamknięcia wyciągu i terminu spłaty. Pierwszy to dzień zamknięcia wyciągu za operacje dokonane w danym cyklu rozliczeniowym. Dowiadujemy się wtedy, ile wydaliśmy płacąc kartą w ostatnim miesiącu. Drugi to data uregulowania zobowiązania. Mamy na to ok. 3 tygodni (w PKO Banku Polskim – 24 dni) – dokładny termin widnieje m.in. w serwisie transakcyjnym iPKO lub aplikacji IKO, przez które możemy wygodnie spłacić zadłużenie.
- Płacąc całość zadłużenia w terminie (nie można spóźnić się nawet o jeden dzień) – nie ponosimy żadnych kosztów.
- Jeśli środki zarezerwowane na spłatę karty, na jakiś czas ulokujemy np. na koncie oszczędnościowym zyskamy dodatkowo. Nie będą to duże kwoty w skali roku, ale satysfakcja z „zarabiania na kredycie” podwójna.
Karta kredytowa świetnie sprawdza się na co dzień – zwłaszcza odkąd można nią płacić zbliżeniowo. Może być też wygodną, a przy tym atrakcyjną cenowo alternatywą dla zakupów na raty czy pożyczek gotówkowych. Raz ponosimy wydatek, a następnie – w miarę bieżących możliwości - spłacamy powstałe zadłużenie. Warto jednak wiedzieć, że psychologicznie rzecz ujmując, kartą „łatwiej” się wydaje niż gotówka. Dlatego – by nie wpaść w spiralę zobowiązań – przemyślmy dwa razy każdy, zwłaszcza impulsywny zakup.
Czytaj także:
Jak sprawić, by karta kredytowa nas nie uwierała
Zrób porządek z kartami płatniczymi
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?