Prawdziwa kontrola nad wydatkami dzięki limitom transakcji na karcie
Tu kanapka, tam kawa, później bilet do kina i pizza wieczorem. Masz wrażenie, że twoje pieniądze dosłownie znikają z konta? Kilkanaście lat temu, gdy światem rządziła gotówka, widać było, jak ubywa jej w portfelu. Dziś całym twoim portfelem jest karta, a kontrolę nad nią stanowi ustalony przez ciebie limit transakcji bezgotówkowych.
Limit transakcji bezgotówkowych to nowoczesny, prosty a zarazem skuteczny sposób panowania nad wydatkami. Można nim zarządzać zarówno na kartach debetowych, jak i kredytowych. I warto to robić.
Zbliż się do limitu
Niemal co czwarty Polak dokonuje płatności zbliżeniowych kartą codziennie lub prawie codziennie. Według danych opublikowanych przez Mastercard, Polska jest europejskim liderem pod względem popularności tej formy płatności. Korzystamy z niej aż trzy razy częściej niż wynosi średnia europejska. 40 proc. Polaków reguluje należności zbliżeniowo co najmniej raz w tygodniu. To także ponad dwukrotnie więcej niż w Europie.
Żebyś miał nad swoimi wydatkami lepszą kontrolę – korzystaj z limitów transakcji. Wystarczy, że obliczysz, ile średnio wydajesz na zakupy każdego dnia. Albo – jeśli uważasz, że kwoty są zbyt wysokie i potrzebujesz dyscypliny – ustal, ile chciałbyś wydawać. Potem wystarczy uruchomić kontrolę. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z bankowości elektronicznej lub aplikacji IKO. Możesz także zadzwonić na infolinię PKO Banku Polskiego.
Każdemu według potrzeb
– Limit transakcji można ustalić dla każdej karty – debetowej i kredytowej – osobno. Narzędzie takie przydaje się chociażby wtedy, gdy chcemy kontrolować zakupy np. swoich dzieci, samodzielnie korzystających już z konta i karty – podpowiada Marta Malec, młodszy doradca-kasjer w PKO Banku Polskim. Pamiętaj, że na kontach, które należą do kilku właścicieli, ograniczenie wydatków pozostaje indywidualne.
Planowane szaleństwo
Jeśli planujesz wydać dużą kwotę, przemyśl to i przygotuj się. Pamiętaj, że dzienny limit transakcji możesz zmienić natychmiast po zalogowaniu na swoje konto. Jego ustanowienie nie jest więc dla ciebie ograniczeniem, ale sprawia, że duże wydatki lepiej przemyślisz.
Maciej Pobocha
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?