2017.12.05

Prawdziwa kontrola nad wydatkami dzięki limitom transakcji na karcie

Tu kanapka, tam kawa, później bilet do kina i pizza wieczorem. Masz wrażenie, że twoje pieniądze dosłownie znikają z konta? Kilkanaście lat temu, gdy światem rządziła gotówka, widać było, jak ubywa jej w portfelu. Dziś całym twoim portfelem jest karta, a kontrolę nad nią stanowi ustalony przez ciebie limit transakcji bezgotówkowych.

 None

Limit transakcji bezgotówkowych to nowoczesny, prosty a zarazem skuteczny sposób panowania nad wydatkami. Można nim zarządzać zarówno na kartach debetowych, jak i kredytowych. I warto to robić.

Zbliż się do limitu

Niemal co czwarty Polak dokonuje płatności zbliżeniowych kartą codziennie lub prawie codziennie. Według danych opublikowanych przez Mastercard, Polska jest europejskim liderem pod względem popularności tej formy płatności. Korzystamy z niej aż trzy razy częściej niż wynosi średnia europejska. 40 proc. Polaków reguluje należności zbliżeniowo co najmniej raz w tygodniu. To także ponad dwukrotnie więcej niż w Europie.

Żebyś miał nad swoimi wydatkami lepszą kontrolę – korzystaj z limitów transakcji. Wystarczy, że obliczysz, ile średnio wydajesz na zakupy każdego dnia. Albo – jeśli uważasz, że kwoty są zbyt wysokie i potrzebujesz dyscypliny – ustal, ile chciałbyś wydawać. Potem wystarczy uruchomić kontrolę. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z bankowości elektronicznej lub aplikacji IKO. Możesz także zadzwonić na infolinię PKO Banku Polskiego.

Każdemu według potrzeb

– Limit transakcji można ustalić dla każdej karty – debetowej i kredytowej – osobno. Narzędzie takie przydaje się chociażby wtedy, gdy chcemy kontrolować zakupy np. swoich dzieci, samodzielnie korzystających już z konta i karty – podpowiada Marta Malec, młodszy doradca-kasjer w PKO Banku Polskim. Pamiętaj, że na kontach, które należą do kilku właścicieli, ograniczenie wydatków pozostaje indywidualne.

Planowane szaleństwo

Jeśli planujesz wydać dużą kwotę, przemyśl to i przygotuj się. Pamiętaj, że dzienny limit transakcji możesz zmienić natychmiast po zalogowaniu na swoje konto. Jego ustanowienie nie jest więc dla ciebie ograniczeniem, ale sprawia, że duże wydatki lepiej przemyślisz.

 Maciej Pobocha