2017.12.05

Prawdziwa kontrola nad wydatkami dzięki limitom transakcji na karcie

Tu kanapka, tam kawa, później bilet do kina i pizza wieczorem. Masz wrażenie, że twoje pieniądze dosłownie znikają z konta? Kilkanaście lat temu, gdy światem rządziła gotówka, widać było, jak ubywa jej w portfelu. Dziś całym twoim portfelem jest karta, a kontrolę nad nią stanowi ustalony przez ciebie limit transakcji bezgotówkowych.

 None

Limit transakcji bezgotówkowych to nowoczesny, prosty a zarazem skuteczny sposób panowania nad wydatkami. Można nim zarządzać zarówno na kartach debetowych, jak i kredytowych. I warto to robić.

Zbliż się do limitu

Niemal co czwarty Polak dokonuje płatności zbliżeniowych kartą codziennie lub prawie codziennie. Według danych opublikowanych przez Mastercard, Polska jest europejskim liderem pod względem popularności tej formy płatności. Korzystamy z niej aż trzy razy częściej niż wynosi średnia europejska. 40 proc. Polaków reguluje należności zbliżeniowo co najmniej raz w tygodniu. To także ponad dwukrotnie więcej niż w Europie.

Żebyś miał nad swoimi wydatkami lepszą kontrolę – korzystaj z limitów transakcji. Wystarczy, że obliczysz, ile średnio wydajesz na zakupy każdego dnia. Albo – jeśli uważasz, że kwoty są zbyt wysokie i potrzebujesz dyscypliny – ustal, ile chciałbyś wydawać. Potem wystarczy uruchomić kontrolę. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z bankowości elektronicznej lub aplikacji IKO. Możesz także zadzwonić na infolinię PKO Banku Polskiego.

Każdemu według potrzeb

– Limit transakcji można ustalić dla każdej karty – debetowej i kredytowej – osobno. Narzędzie takie przydaje się chociażby wtedy, gdy chcemy kontrolować zakupy np. swoich dzieci, samodzielnie korzystających już z konta i karty – podpowiada Marta Malec, młodszy doradca-kasjer w PKO Banku Polskim. Pamiętaj, że na kontach, które należą do kilku właścicieli, ograniczenie wydatków pozostaje indywidualne.

Planowane szaleństwo

Jeśli planujesz wydać dużą kwotę, przemyśl to i przygotuj się. Pamiętaj, że dzienny limit transakcji możesz zmienić natychmiast po zalogowaniu na swoje konto. Jego ustanowienie nie jest więc dla ciebie ograniczeniem, ale sprawia, że duże wydatki lepiej przemyślisz.

 Maciej Pobocha

  • Z Banku

   02018.02.23

   PKO Bank Polski najcenniejszą marką finansową

   PKO Bank Polski jest najdroższą marką krajowego sektora finansowego. Marka polskiego lidera sektora bankowego w Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2017 dziennika „Rzeczpospolita” wyceniona została na 2,7 mld złotych. Jest też trzecim najbardziej wartościowym brandem w kraju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.02.20

   Wakacje dwa razy w roku. Pozwól sobie to zaplanować

   Uczniowie i studenci dwa razy do roku mają szasnę odetchnąć od nauki i wytężonej pracy, bo w ich kalendarz na stałe wpisane są ferie zimowe i wakacje. A Ty? Też pozwalasz sobie na odpoczynek dwa razy do roku? Psychologowie są zgodni, że by nabrać właściwego dystansu do pracy i zrelaksować się naprawdę, należy zmienić otoczenie. Wyjazd bywa najlepszym rozwiązaniem. Często jednak nie możesz sobie na to pozwolić. Musisz wybierać – narty zimą lub kurort latem. Podpowiemy Ci, co zrobić, abyś mógł pozwolić sobie na jedno i drugie.

   więcej
  • Z Banku

   02018.02.20

   „Możesz wszystko, ale nie musisz” – nowa kampania Konta dla Młodych w PKO Banku Polskim

   Ruszyła kampania internetowa PKO Banku Polskiego „Możesz wszystko, ale nie musisz” z udziałem Macieja Musiała, jednego z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia. Motywem przewodnim kampanii jest akcentowanie poprzez humorystyczne sceny z udziałem Musiała atutów PKO Konta dla Młodych – wygody, mobilności i szybkości. Za otwarcie PKO Konta dla Młodych można otrzymać 100 zł do wydania na Allegro.

   więcej
  • Z Banku

   02018.02.15

   Rewitalizacja Rotundy PKO Banku Polskiego. Budowa części naziemnej

   PKO Bank Polski realizuje trzeci etapu prac związanych z rewitalizacją Rotundy – Oddziału 3 Banku. Obecnie montowane są elementy konstrukcyjne antresoli – kondygnacji 1 piętra. Na szkielet Rotundy złożą się: 21-tonowy słup o wysokości ponad 13,5 m, 13 podziemnych słupów obwodowych o wysokości 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych, których wysokość wyniesie 11-13 m.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.02.14

   Panna młoda tuż za progiem, czyli jak sfinansować koszty ślubu i wesela

   Piękna suknia, szykowny garnitur, marsz Mendelsona i luksusowa limuzyna. Kwiaty, łzy wzruszenia, życzenia, a później zabawa do białego ranaByś mogła/mógł po latach stwierdzić, że były jak z bajki, jej scenariusz napisz już dziś i przygotuj się finansowo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.02.13

   Ekonomia na bank. II edycja projektu edukacji ekonomicznej PKO Banku Polskiego i Uniwersytetu Śląskiego

   Zarządzanie własnym budżetem, prowadzenie biznesu czy ubezpieczenia – wiedza z zakresu edukacji ekonomicznej, bez której trudno dziś sobie poradzić, jest szczególnie potrzebna młodym ludziom wchodzącym w dorosłe życie. Dlatego istotne, by przekazywali ją praktycy, jakimi są doświadczeni pracownicy banku. Rozpoczęła się II edycja projektu edukacyjnego Ekonomia na bank realizowanego przez PKO Bank Polski oraz Uniwersytet Śląski.

   więcej
  Pokaż więcej