Eliksir czasu, czyli przelewy pod kontrolą
Czekasz na moment, kiedy wypłata pojawi się na koncie? Wczoraj poszły przelewy i powinna być lada moment. Ale kiedy? Odpowiedź kryje się w systemie ELIXIR, odpowiadającym za rozliczenia międzybankowe. Poznajmy jego tajemnice.
Wbrew dość powszechnej opinii, daty księgowania przelewów – z dokładnością co do godziny lub wręcz kwadransa – są jasno określone i przewidywalne. Przelewy pomiędzy rachunkami w PKO Banku Polskim (zarówno indywidualnymi, jak i firmowymi) dokonywane są natychmiast. Sytuacja nieco komplikuje się, gdy stroną transakcji jest osoba mająca konto w innym banku. By precyzyjnie określić datę księgowania przelewu, należy wtedy znać godziny sesji wychodzących i przychodzących systemu ELIXIR, odpowiedzialnego za rozliczenia pomiędzy bankami. Sesje ELIXIR odbywają się wyłącznie w dni robocze.
Klienci PKO Banku Polskiego powinny pamiętać, że:
1. Przelewy z PKO Banku Polskiego „wychodzą” trzy razy dziennie:
- I sesja ELIXIR – godzina 08:00
- II sesja ELIXIR – godzina 11:45
- III sesja ELIXIR – godzina 14:30
2. Przelewy przychodzące z innych banków księgowane są na kontach w PKO Banku Polskim trzy razy dziennie (podane godziny są przybliżone):
- I sesja ELIXIR – godzina 11:30
- II sesja ELIXIR – godzina 15:10
- III sesja ELIXIR – godzina 17:30
Co to oznacza w praktyce? Zakładając, że inne banki mają podobne godziny sesji wychodzących i przychodzących (aktualna lista jest dostępna w internecie), możemy założyć, że:
- pensje zapłacone np. o godz. 9:00 rano trafią na II sesję ELIXIR w banku pracodawcy (czyli ok. południa); na koncie w PKO Banku Polskim środki pojawią się po II sesji, czyli ok. godz. 15:10;
- przelewy wysłane ok. 13:00 mają szansę dotrzeć jeszcze tego samego dnia (pojawią się na koncie po III sesji w PKO Banku Polskim).
- przelewów dokonanych późnym popołudniem należy spodziewać się dnia kolejnego – ok. godz. 11:30.
Analogiczny mechanizm działa w drugą stronę – przykładowo, jeśli zlecisz przelew do innego banku do 11:30, środki trafią na rachunek odbiorcy po II sesji ELIXIR w jego banku.
To ważne!
Pewność precyzyjnego określenia czasu „przyjścia” przelewu dają tylko przelewy internetowe. Decydując się na opłacanie rachunków np. na poczcie, musimy liczyć się z tym, że rozliczenie potrwać nawet kilka dni. Ponadto, przelewy internetowe są bezpłatne dla najbardziej popularnych kont w PKO Banku Polskim.
Jeśli bardzo zależy nam na czasie, można – za dodatkową opłatą – zlecić przelew natychmiastowy, także na rachunek w innym banku.
Płacąc za zakupy w internecie, warto skorzystać z przelewów bezpośrednich („Płacę z iPKO”, „Płacę z IKO”) – są, jak każdy inny przelew internetowy, darmowe, a środki są od razu księgowane na koncie odbiorcy.
Bankowiki wyjaśnia:
Czytaj także:
IKOniec z przepłacaniem za usługi bankowe
Błyskawiczne zakupy
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?