2016.02.17

Eliksir czasu, czyli przelewy pod kontrolą

Czekasz na moment, kiedy wypłata pojawi się na koncie? Wczoraj poszły przelewy i powinna być lada moment. Ale kiedy? Odpowiedź kryje się w systemie ELIXIR, odpowiadającym za rozliczenia międzybankowe. Poznajmy jego tajemnice.

Eliksir czasu, czyli przelewy pod kontrolą

Wbrew dość powszechnej opinii, daty księgowania przelewów – z dokładnością co do godziny lub wręcz kwadransa – są jasno określone i przewidywalne. Przelewy pomiędzy rachunkami w PKO Banku Polskim (zarówno indywidualnymi, jak i firmowymi) dokonywane są natychmiast. Sytuacja nieco komplikuje się, gdy stroną transakcji jest osoba mająca konto w innym banku. By precyzyjnie określić datę księgowania przelewu, należy wtedy znać godziny sesji wychodzących i przychodzących systemu ELIXIR, odpowiedzialnego za rozliczenia pomiędzy bankami. Sesje ELIXIR odbywają się wyłącznie w dni robocze.

Klienci PKO Banku Polskiego powinny pamiętać, że:

1. Przelewy z PKO Banku Polskiego „wychodzą” trzy razy dziennie:

 • I sesja ELIXIR – godzina 08:00
 • II sesja ELIXIR – godzina 11:45
 • III sesja ELIXIR – godzina 14:30

2. Przelewy przychodzące z innych banków księgowane są na kontach w PKO Banku Polskim trzy razy dziennie (podane godziny są przybliżone):

 • I sesja ELIXIR – godzina 11:30
 • II sesja ELIXIR – godzina 15:10
 • III sesja ELIXIR – godzina 17:30

Co to oznacza w praktyce? Zakładając, że inne banki mają podobne godziny sesji wychodzących i przychodzących (aktualna lista jest dostępna w internecie), możemy założyć, że:

 • pensje zapłacone np. o godz. 9:00 rano trafią na II sesję ELIXIR w banku pracodawcy (czyli ok. południa); na koncie w PKO Banku Polskim środki pojawią się po II sesji, czyli ok. godz. 15:10;
 • przelewy wysłane ok. 13:00 mają szansę dotrzeć jeszcze tego samego dnia (pojawią się na koncie po III sesji w PKO Banku Polskim).
 • przelewów dokonanych późnym popołudniem należy spodziewać się dnia kolejnego – ok. godz. 11:30.

Analogiczny mechanizm działa w drugą stronę – przykładowo, jeśli zlecisz przelew do innego banku do 11:30, środki trafią na rachunek odbiorcy po II sesji ELIXIR w jego banku.

 • To ważne!

  Pewność precyzyjnego określenia czasu „przyjścia” przelewu dają tylko przelewy internetowe. Decydując się na opłacanie rachunków np. na poczcie, musimy liczyć się z tym, że rozliczenie potrwać nawet kilka dni. Ponadto, przelewy internetowe są bezpłatne dla najbardziej popularnych kont w PKO Banku Polskim.

  Jeśli bardzo zależy nam na czasie, można – za dodatkową opłatą – zlecić przelew natychmiastowy, także na rachunek w innym banku.

  Płacąc za zakupy w internecie, warto skorzystać z przelewów bezpośrednich („Płacę z iPKO”, „Płacę z IKO”) – są, jak każdy inny przelew internetowy, darmowe, a środki są od razu księgowane na koncie odbiorcy.

Bankowiki wyjaśnia:

Czytaj także:

IKOniec z przepłacaniem za usługi bankowe

Błyskawiczne zakupy

loaderek.gifoverlay.png