2014.05.05

Jakie dane znajdują się w BIK-u?

Wiesz już, że BIK to nie jest żadną czarną listą, i nie musisz mieć obaw, że Twoje dane mogą się tam znaleźć. Jakie więc informacje o Tobie oraz Twoich zobowiązaniach kredytowych znajdują się w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej?

Biuro zbiera przede wszystkim informacje na temat spłaty bieżących kredytów. Chodzi zarówno o zobowiązania w bankach, jak i SKOK-ach. Dotyczą one kart kredytowych, debetów, kredytów gotówkowych, hipotecznych czy ratalnych. Co ważne, w BIK-u odnotowane zostaną także ewentualne poręczenia kredytów, których udzieliłeś osobom trzecim oraz dane historyczne na temat Twoich wcześniejszych zobowiązań, czyli Twoja historia kredytowa.

Dzieje się tak w dwóch przypadkach. Po pierwsze: jeśli spłacałeś już kiedyś kredyt i robiłeś to terminowo, a także wyraziłeś zgodę w banku na pozostawienie Twoich danych w BIK-u, to informacja dotycząca spłaty tego kredytu będzie dostępna jeszcze przez pięć lat od daty zakończenia spłaty. Warto więc wyrazić zgodę, bo w ten sposób budujesz swoją historię kredytową. Dobra historia kredytowa może okazać się nieoceniona, jeśli w przyszłości możesz ubiegać się o kredyt w innym banku.

Druga sytuacja ma miejsce, kiedy spóźniałeś się ze spłatą zobowiązań. Nawet, jeśli nie wyraziłeś wspomnianej zgody, informacja o zaległościach będzie przechowywana w BIK-u, również przez pięć lat od daty zakończenia spłaty kredytu.

  • Instytucje niebankowe zasadniczo nie przekazują danych do BIK-u, choć są od tej reguły wyjątki - w Biurze Informacji Kredytowej znajdują się informacje z co najmniej kilku firm pożyczkowych.

Jakie jeszcze dane przechowywane są w BIK-u? Są to zapytania banków dotyczące Twojej historii kredytowej - kiedy ubiegasz się o kredyt - oraz okresowe zapytania monitorujące - kiedy już weźmiesz kredyt. Jeśli tych zapytań jest wiele, to może oznaczać, że ubiegałeś się już o kredyt w wielu bankach i wiele odmówiło Ci, niekoniecznie więc jesteś wiarygodnym kredytobiorcą.

Dlatego powinieneś sprawdzić, jakie informacje na temat Twojej sytuacji oraz historii kredytowej znajdują się w BIK-u. Możesz zamówić papierowy raport osobiście i odebrać go w punkcie obsługi klienta lub za pośrednictwem poczty. Możesz także wygodniej i szybciej zamówić raport online na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, tam znajdziesz także przykładowy raport. Możesz wreszcie zamówić raport online w serwisie bankowości internetowej kilku zaledwie banków, do których należą m.in. PKO BP oraz Inteligo. Oprócz szczegółowych informacji m.in. na temat rodzajów i kwot kredytów, liczby rat, ewentualnych opóźnień w spłacie, otrzymasz także ocenę Twojej wiarygodności kredytowej, wyrażoną w punktach, tzw. "ocenę punktową".

Anna Ostaszkiewicz

  • Anna Ostaszkiewicz

    Niezależny ekspert finansowy. Przez wiele lat pracowała w bankach w Polsce i za granicą. Angażuje się w projekty związane z edukacją finansową. Występuje w programach telewizyjnych. Prowadzi stronę poświęconą finansom osobistym: „Anna Ostaszkiewicz – O Finansach Domowych”.

loaderek.gifoverlay.png