2015.03.24

Kiedy wybrać stałe, a kiedy zmienne oprocentowanie lokaty?

Wybierając lokatę bankową kierujemy się zazwyczaj wysokością oprocentowania dla interesującego ich okresu. Tymczasem, dwie lokaty o jednakowo wysokich stawkach, po tym samym czasie mogą przynieść różne zyski. Jedna będzie bowiem opatrzona oprocentowaniem stałym, druga - zmiennym. Która okaże się korzystniejsza zależy w dużej mierze od uwarunkowań rynkowych i sytuacji gospodarczej.

Kiedy wybrać stałe, a kiedy zmienne oprocentowanie lokaty?

Lokaty terminowe to jedne z najpopularniejszych bezpiecznych produktów służących gromadzeniu oszczędności. Banki oferują całą ich gamę. Jest kilka ważnych parametrów rozróżniających tę ofertę. Mogą mieć różne stawki oprocentowania, terminy, sposoby naliczania i wypłaty odsetek, minimalne i maksymalne kwoty. Mogą też różnić się sposobem określania oprocentowania. Będzie ono przyjmować charakter stały lub zmienny. Kiedy na jaką się zdecydować?

Stałe czy zmienne – które lepsze?

W przypadku lokat terminowych o stałym oprocentowaniu, jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z niezmiennością stawki w czasie trwania umowy. Zakładając taki produkt będziemy z góry wiedzieć, ile wyniesie nasz zysk. W odniesieniu do lokat ze zmiennym oprocentowaniem takiej pewności mieć nie będziemy. W ich przypadku bank może bowiem dokonać aktualizacji stawki oprocentowania, dostosowując ją do obowiązujących warunków rynkowych – zarówno podwyższyć, jak i obniżyć.

Wydawać się może, że lepszym wyborem jest lokata z oprocentowaniem stałym, dająca pewność otrzymania konkretnej kwoty zysku. Nie zawsze jednak tak będzie, szczególnie gdy mowa o depozytach zakładanych na terminy dłuższe niż kilka miesięcy. W sytuacji, gdy zakładamy lokatę w czasie, kiedy stawki oprocentowania są niskie, a w trakcie trwania naszej umowy na rynku lokat pojawią się podwyżki, te ze zmiennym oprocentowaniem dają bowiem możliwość osiągnięcia wyższego zysku.

Przed wyborem lokaty obserwuj decyzje RPP

Jednym z istotnych czynników wpływających na zmiany w oprocentowaniu lokat są decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP) co do wysokości podstawowych stóp procentowych w gospodarce. To RPP, jako organ Narodowego Banku Polskiego, ustala stawki, jakie stosowane będą na rynku międzybankowym. To od tych decyzji zależy na jakich warunkach bank centralny będzie pożyczał bankom środki, ale też ile zapłaci za ich depozyty.

Jeżeli RPP decyduje o cięciu stóp lub rynek spodziewa się takiego ruchu, szybko przekłada się to na obniżki oprocentowania lokat oferowanych przez banki. Jeśli natomiast Rada na kolejnych swoich comiesięcznych posiedzeniach wprowadza podwyżki – można oczekiwać, że w ślad za tym banki podniosą oprocentowanie proponowanych lokat.

Sprawdzaj prognozy

Analitycy, którzy na bieżąco obserwują sytuację gospodarczą są w stanie przewidzieć, jakie będą decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Jeżeli na horyzoncie widzą wzrost gospodarczy i rosnącą inflację, mogą przewidywać, że RPP będzie chciała nieco schłodzić rynkowe emocje podnosząc stopy procentowe. W obliczu takich prognoz warto zdecydować się na lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, jest bowiem szansa, że będzie ono podwyższone.

Jeśli natomiast przewidywane jest osłabienie gospodarcze, Rada może próbować ją pobudzać obniżając stopy procentowe (również przez obniżenie kosztów kredytu). Kiedy w momencie zakładania lokaty, stawki oprocentowania na rynku są dość atrakcyjne, a oczekiwane jest spowolnienie gospodarcze i można spodziewać się spadków oprocentowania, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie wybór lokaty o charakterze stałym.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl

Czytaj także:

Wakacje kredytowe - jak to działa?

10 zasad budowania dobrej historii kredytowej

loaderek.gifoverlay.png