2017.06.16

Kredyt na raty

Popularność kredytów konsumpcyjnych rośnie, toteż banki udzielają ich pełną parą. Wzrasta zdolność kredytowa konsumentów, a wraz z nią ryzyko kredytów oraz ich koszty, które ujawnią się w pełni, gdy zaczną rosnąć stopy procentowe.

Kredyt na raty

Banki czekały na konsumpcyjne eldorado, odkąd wzrost gospodarki przyspieszył, sytuacja na rynku pracy zaczęła się poprawiać, a stopa bezrobocia – spadać. W 2015 r., według danych Komisji Nadzoru Finansowego, stan portfela kredytów konsumpcyjnych wzrósł o 8,6 mld zł, czyli o 6,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Był to historyczny rekord, banki udzieliły 9,8 mln kredytów o łącznej wartości 78,6 mld zł.Wzrasta zdolność, rosną kredyty

Dalsza poprawa sytuacji gospodarczej zachęciła gospodarstwa domowe do zwiększania konsumpcji za pomocą kredytu, a program 500+ powiększył zdolność kredytową znacznej części gospodarstw domowych.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w ciągu trzech kwartałów 2016 r. nominalny stan bilansowy kredytów konsumpcyjnych zwiększył się o 8,2 mld zł, czyli o 5,9 proc., a rok do roku wzrósł o 7,7 proc, czyli przyrost był o ponad 40 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2015 r.

Ale idą zmiany. W kwietniu 2017 r. udzielono 578,7 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 6,32 mld zł. Stanowi to spadek o 8,1 proc. w ujęciu liczbowym i spadek o 8,2 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu z kwietniem 2016 r. W pierwszych czterech miesiącach 2017 r. banki udzieliły łącznie 2,19 mln kredytów na łączną kwotę 24,93 mld zł. Jest to mniej o 4,3 proc. w ujęciu liczbowym i więcej o 1,7 proc. w ujęciu wartościowym niż w czterech pierwszych miesiącach 2016 r.

Jednak nadal kredyty konsumpcyjne udzielane są na wyższe kwoty niż w poprzednich okresach. W wypadku kredytów gotówkowych obserwujemy wydłużanie okresów kredytowania, któremu towarzyszą wyższe kwoty udzielanych kredytów. Wzrost średniej wartości udzielonego kredytu gotówkowego nie jest więc jedynie spowodowany wzrostem zdolności kredytowej kredytobiorców wynikającym z poprawy sytuacji na rynku pracy, lecz również dłuższymi terminami, na jakie kredyty te są przez banki udzielane.

A co to oznacza dla konsumenta? Silny wzrost kredytów konsumpcyjnych zaczął się odbywać kosztem ich jakości. W ciągu trzech kwartałów w portfelach banków przybyło 900 mln zł kredytów zagrożonych. Dlaczego? Wzrost nominalnych zdolności kredytowych konsumentów nie zawsze idzie w parze z dyscypliną finansową, tak potrzebną przy spłacaniu zaciągniętych zobowiązań. Klienci liczyli się oczywiście z dodatkowymi kosztami (prowizja, koszty obsługi czy ubezpieczenie kredytu), ale zapominają, że przy kilku kredytach dodatkowe koszty się powielają.

Jak ominąć tę pułapkę? Na pomoc przychodzi...

Mini Ratka w nowej odsłonie

„Pozwól Mini Ratce ścisnąć twoje raty” to hasło ostatniej kampanii znanej już pożyczki gotówkowej PKO Banku Polskiego.

Z planami jest jak z marzeniami – warto je mieć, a jeszcze lepiej, gdy uda się je zrealizować. Często nie byłoby problemu, gdyby nie… brak gotówki. Rozwiązaniem mogą być m.in. pożyczka gotówkowa, kredyt odnawialny lub karta kredytowa.

W świadomym posiłkowaniu się kredytem nie ma nic złego. Ważne, by dobrać najlepsze dla siebie rozwiązanie i mieć świadomość, ile ono nas kosztuje. Dobrze dobrany kredyt nie obciąży naszego portfela, a pozwoli rozłożyć w czasie obciążenie finansowe związane z okresem wzmożonych kosztów, np. wyjazdów wakacyjnych lub odświeżenia mieszkania.

Znana Mini Ratka oferowana przez PKO Bank Polski to atrakcyjne warunki konsolidacji dotychczasowego zadłużenia spoza PKO Banku Polskiego, czyli spłata posiadanych pożyczek i kredytów w innych bankach.

Jeden zamiast wielu

Kredyt konsolidacyjny łączy (czyli konsoliduje w jednej racie) różne typy zobowiązań: kredyt samochodowy, zadłużenie na karcie kredytowej, „chwilówkę”, debet na koncie osobistym itp. Konsolidacja zadłużenia to bardzo dobre rozwiązanie dla klientów, dla których spłata wielu rat, w różnej wysokości i w różnych terminach jest uciążliwa.

W tej opcji następuje przekształcenie wielu kredytów w jeden, z jedną, często niższą ratą. Zamiast pamiętać o kilku różnych przelewach, spłacamy tylko jedno zobowiązanie i łatwiej kontrolujemy budżet domowy, a wydatki stają się bardziej przejrzyste.

Maksymalna kwota, o jaką można wnioskować, to nawet 120 tys. zł wraz z kredytowanymi kosztami, a okres kredytowania może – w zależności od potrzeb – zostać ustalony nawet na 120 rat. Poza spłatą zobowiązań klienci mają możliwość uzyskania dodatkowych środków nawet do 25 proc. konsolidowanej kwoty na ekstra wydatki. Ponadto Bank oferuje możliwość odroczenia spłaty pierwszej raty o trzy miesiące.

Środki do dyspozycji klienta przekazywane są nawet tego samego dnia. Dodatkowo można skorzystać z pakietów ubezpieczeniowych od zdarzeń uniemożliwiających lub utrudniających spłatę pożyczki.

Z Mini Ratki skorzystać może nawet osoba nie będąca klientem PKO Banku Polskiego. Jednak stali klienci Banku mogą otrzymać spersonalizowaną ofertę pożyczki, dzięki czemu oczekiwana przez klienta kwota może się znaleźć na jego rachunku nawet w kilkanaście minut od złożenia wniosku. Wniosek o pożyczkę jest dostępny w serwisie transakcyjnym iPKO, aplikacji mobilnej IKO oraz za pośrednictwem Contact Center.

Marcel Hopper

 • POZWÓL MINI RATCE ŚCISNĄC TWOJE RATY

  • Wakacje kredytowe – możliwość zawieszenia spłaty nawet na 3 miesiące lub odroczenia spłaty pierwszej raty o 3 miesiące (karencja)
  • Nie musisz mieć konta w PKO Banku Polskim, aby skorzystać z pożyczki
  • Maksymalny okres kredytowania:
   - 120 miesięcy w wypadku pożyczki na spłatę innych kredytów (konsolidacja)
   - 96 miesięcy w pozostałych wypadkach
  • Spłata w równych ratach
  • Wybór dnia spłaty dostosowany do Twoich potrzeb
  • Możliwe podpisanie umowy bez wizyty w oddziale w serwisie internetowym iPKO lub aplikacji mobilnej IKO – opcja dostępna dla klientów, którzy otrzymali propozycję pożyczki od Banku w aplikacji IKO
  • Dostępne pakiety ubezpieczeń od zdarzeń uniemożliwiających lub utrudniających spłatę

  Dowiedz się więcej

Czytaj także:

Leasing napędza przedsiębiorczość

Pozwól Mini Ratce ścisnąć twoje raty

  • Z Banku

   02018.05.25

   Platynowa karta kredytowa PKO Banku Polskiego najtańsza na rynku

   Platynowa karta kredytowa od zawsze kojarzyła się z luksusem i produktem przeznaczonym dla najbogatszych. Dziś możesz mieć ja również ty! PKO Bank Polski obniżył cenę dla nowo wydawanych platynowych kart kredytowych do 250 zł rocznie, przy jednoczesnym zachowaniu bogatego zestawu usług dodatkowych dostępnych dla posiadaczy tych kart.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.25

   Data scientist – matematyk, programista i biznesmen w jednym

   Czym jest Big Data w bankowości, jakie cechy posiada specjalista data science oraz co trzeba zrobić, aby dołączyć do zespołu Banku? Na takie pytania odpowiedzi uzyskali studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, którzy 23 maja wzięli udział w warsztacie „Big Data w PKO Banku Polskim”.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.25

   „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” – szansa rozwoju dla innowacyjnych przedsiębiorców

   „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” to autorski program akceleracyjny skierowany do start-upów oferujących nowatorskie podejście do tradycyjnych rozwiązań finansowych. Bank poszukuje również młodych firm chętnych do współpracy przy testowaniu środowiska API, które niedługo będzie służyć rozwojowi całego rynku usług fintech w Polsce. Młode firmy biorące udział w „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” otrzymają wsparcie w postaci zaplecza technologicznego i wiedzy. Start-upy, które przejdą proces rekrutacji, mogą także liczyć na wsparcie banku w procesie skalowania ich biznesu.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.24

   PKO Bank Polski otrzymał statuetkę „Lamparta 2018” za budowanie wizerunku marki nowoczesnego banku. Głosami oddanymi przez konkurencję w badaniu Kantar TNS zajął 2 miejsce.

   Celem działań PKO Banku Polskiego – zarówno biznesowych jak i społecznych – jest utrwalanie wizerunku marki jako polskiej, przyjaznej i godnej zaufania instytucji finansowej. Bank od lat rozwija relacje z otoczeniem, prowadząc aktywne działania na rzecz społeczeństwa i z jego udziałem. Wspiera wydarzenia i projekty edukacyjne, obywatelskie, kulturalne i charytatywne. W każdym obszarze działania PKO Bank Polski wykorzystuje najnowsze technologie. Tworząc i rozbudowując nowoczesne platformy komunikacji zwiększa dynamikę oraz efektywność dialogu, wzmacnia wizerunek i umacnia pozycję lidera polskiej bankowości.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.23

   Wciąż się uczę

   Za swój największy sukces zawodowy uważa zespół, którym kieruje. Ludzi zaangażowanych, godnych zaufania, kreatywnych i otwartych na zmiany. Iwona Michalska, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Dąbrowie Górniczej i jednocześnie trener wewnętrzny, w banku pracuje od 23 lat. Swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania ludźmi chętnie dzieli się z innymi profesjonalistami z branży HR.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.22

   Dobry start w 2018 rok. Najlepsze wyniki wśród banków

   PKO Bank Polski rozpoczął ten rok doskonałymi wynikami finansowymi. Zysk netto za I kw. 2018 r. wzrósł o ponad 44 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Przyczynił się do tego dalszy dynamiczny rozwój działalności biznesowej.

   więcej
  Pokaż więcej