2016.04.19

Kredyt na własne cztery kąty

Zakup mieszkania to wyzwanie, któremu zwykle towarzyszy trudna decyzja o wzięciu kredytu. W poszukiwaniu odpowiedniej propozycji warto odwiedzić oddział banku, by rzeczowo i otwarcie porozmawiać z doradcą.

Kredyt na własne cztery kąty
Fot. shutterstock.com

Specjalista pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości klientów, np. dla młodego małżeństwa na dorobku czy rodziny z dwojgiem dzieci. Szczera rozmowa z doradcą kredytowym to kluczowy moment w staraniach o wymarzone lokum. Takie spotkanie zazwyczaj weryfikuje nasze spojrzenie na inwestycję i podjęte w tej sprawie decyzje, a informacje przekazane przez doradcę często są bardzo cenne.

Jak rozmawiać z doradcą kredytowym?

Rzeczowo i otwarcie! Do takiej rozmowy najlepiej się przygotować, aby łatwiej odpowiadać na pytania specjalisty. Wszystkie będą zmierzały do zbadania naszych faktycznych potrzeb oraz możliwości finansowych, by jak najlepiej dopasować propozycję kredytową. Doradca zapyta nas m.in. o miesięczne dochody oraz cykliczne zobowiązania, np. opłaty za czynsz, energię elektryczną, alimenty, inne kredyty itp. Zdarza się, że osoby starające się o kredyt zaniżają regularne wydatki, licząc na wyższą kwotę kredytu. To błąd. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wiele lat, trudno więc przewidzieć, co może wydarzyć się w tym czasie. Doradca, znając nasze rzeczywiste dane, obliczy zdolność kredytową, uwzględniając już pewnego rodzaju ryzyko związane z długoletnim zobowiązaniem, i wyliczy wysokość raty kredytu, której miesięczna spłata nie będzie nadmiernym obciążeniem domowego budżetu.

  • Maciej Samcik: jak przygotować się do wzięcia kredytu?



Jaki kredyt dla młodego małżeństwa na dorobku?

Karolina i Marek są młodym bezdzietnym małżeństwem, które chce kupić pierwsze własne mieszkanie. Mają upatrzony 38-metrowy lokal wymagający remontu. Niestety brakuje im środków na wyposażenie nowego mieszkania. Ponadto Marek ma kredyt na samochód, który chce jak najszybciej spłacić. Znając faktyczną sytuację i wszystkie zobowiązania klientów, doradca zaproponował najlepsze w tej sytuacji rozwiązanie, czyli Kredyt Hipoteczny MIX. Środki z tego kredytu można przeznaczyć nie tylko na zakup nieruchomości, jej remont i kompletne wyposażenie, ale także na spłatę kredytu samochodowego. Karolina i Marek mogliby sfinansować tym kredytem również inne rzeczy, np. wyjazd wakacyjny, bo jego część można przeznaczyć na dowolny cel. Warunkiem jest zdolność do spłaty kredytu, którego maksymalna kwota nie może być wyższa niż 80 proc. wartości nieruchomości. Kredyt udzielany jest na 25–35 lat. Im wyższa kwota na dowolny cel, tym krótszy okres kredytowania.  

Jaki kredyt dla rodziny z dwójką dzieci szukającej większego lokum?

Barbara i Roman stają przed koniecznością nabycia większego mieszkania. Ich młodszy syn Janek we wrześniu pójdzie do szkoły i rodzice chcieliby, aby on i jego starsza siostra Lena mieli osobne pokoje. Myśląc o przyszłości, małżeństwo nie chce sprzedawać obecnego lokum, ale wynająć je do czasu, kiedy jedno z dzieci zdecyduje się w nim zamieszkać. Stare mieszkanie nie jest obciążone hipoteką, nowe zaś – z rynku pierwotnego – chcieliby kupić na kredyt. Jakie rozwiązanie zaproponował rodzinie doradca? Kredyt Własny Kąt Hipoteczny – idealny dla osób potrzebujących środków głównie na zakup mieszkania. Jego część (nie więcej niż 25 proc. kwoty udzielonego kredytu) można przeznaczyć na dowolny cel. Barbara i Roman sfinansują nim zakup mieszkania i będą mogli wziąć drobną kwotę, np. na zakup nowego biurka, szafki i komputera do pokoju Janka. Także tu kwota kredytu nie może być wyższa niż 80 proc. wartości nieruchomości. Maksymalny okres spłat to nawet 35 lat.

Symulacja kredytu Własny Kąt Hipoteczny

KwotaOprocentowanieLiczba lat spłatyKlient posiadaUbezpieczeniePierwsza rataOstatnia rata
na 300 tys. zł (raty malejące)3,64%
(WIBOR 3M
= 1,69 p.p.,
marża = 1,95 p.p.)



30 



ROR w PKO Banku Polskim



Ubezpieczenie „od utraty pracy”: Ubezpieczenie PKO TU S.A. (4 lata) – 3,2500%
 2149,71 zł836,00 zł 
na 500 tys. zł (raty malejące)3,59%
(WIBOR 3M
= 1,69 p.p.,
marża = 1,90 p.p.)
 3552,73 zł 1392,31 zł

Czy zawsze potrzebny jest wkład własny?

W przypadku Kredytu Hipotecznego MIX oraz kredytu Własny Kąt Bank wymaga wkładu własnego, czyli środków kredytobiorcy, które powinien zaangażować w zakup mieszkania. W PKO Banku Polskim wymagane jest 20 proc. wkładu, a jeżeli kredytobiorca nie może tyle zgromadzić, Bank umożliwia mu zaangażowanie mniejszej kwoty (co najmniej 10 proc. wartości nieruchomości). Pozostałe 10 proc. jest kredytowane w formie ubezpieczenia tej kwoty, co dla kredytobiorcy oznacza konieczność płacenia składki ubezpieczenia brakującego wkładu własnego. Kredyty są oprocentowane zgodnie z wyborem kredytobiorcy według zmiennej lub stałej stopy procentowej i spłacane w ratach równych lub malejących.  

Robert Macieląg

Czytaj także:

Rodzinka z Kredytowej. Odc. 2: jak się masz, kredycie?

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając lokalizację mieszkania?

loaderek.gifoverlay.png