2016.03.16

Masz wielki atut w ręku - czyli pożyczka hipoteczna rozwiązaniem na różne wydatki

Niewielu z nas jest w stanie finansować większe wydatki jak na przykład zakup samochodu czy remont kuchni z własnych oszczędności. Część też, po prostu, woli pożyczyć pieniądze z banku, a oszczędzone środki dobrze zainwestować. Niezależnie od tego, z jakich przyczyn decydujemy się na pożyczkę, warto dokonać analizy rynku i poznać wszystkie możliwości, jakie banki oferują. Jednym z ciekawych rozwiązań jest pożyczka hipoteczna oferowana przez PKO Bank Polski.

Marzymy o tym, by nasze dziecko rozpoczęło naukę w dobrej szkole, ale nie stać nas na opłacanie czesnego? Myślimy o zakupie nowego samochodu, jednak nie posiadamy wymaganej kwoty? Znaleźliśmy ofertę na wymarzoną podróż dookoła świata, ale brakuje nam pieniędzy na jej zakup? A może wszystkie oszczędności mamy ulokowane w różnych produktach finansowych i nie chcemy zrywać umów, by nie stracić już wypracowanych zysków? Rozwiązaniem zarówno w przypadku zaplanowanych dużych wydatków, jak i tych mniej kosztownych, jest pożyczka hipoteczna.

Pożyczka hipoteczna to nie pożyczka na mieszkanie

Warto obalić jeden z najpowszechniejszych mitów związanych z pożyczką hipoteczną. Wielu z nas słysząc w nazwie słowo hipoteka, zakłada, że pożyczka ta udzielana jest na zakup nieruchomości. Tak nie jest. Pożyczka hipoteczna udzielana jest pod zastaw już posiadanej nieruchomości i może wynosić nawet 60 proc. jej wartości.

Pożyczka to nie kredyt?

W potocznym rozumieniu pożyczka to kredyt. Jednak warto poznać różnice między kredytem a pożyczką, i wybrać to, co jest dla nas najbardziej korzystne. Każda pożyczka, także hipoteczna, udzielana jest na dowolny cel w przeciwieństwie do kredytu, który jest produktem celowym i jego przeznaczenie jest wpisane w umowę zawartą z bankiem.

Podstawowe zalety pożyczki hipotecznej

Pożyczka ta może być udzielana na 100 proc. kwoty, o którą wnioskujemy, jednak nie może przekroczyć 60 proc. wartości nieruchomości. Oznacza, to, że w przypadku omawianej pożyczki nie musimy posiadać wkładu własnego. Dla wielu z nas ważne może być także to, że bank nie ustala minimalnej kwoty, jaką możemy pożyczyć, co oznacza, że nawet wydatek rzędu 10-20 tysięcy możemy sfinansować z takiej pożyczki. Udzielana jest na okres maksimum 20 lat. Jeżeli zdecydujemy się na maksymalny okres kredytowania wysokość raty będzie najniższa, z kolei skrócenie tego okresu powoduje, że rata będzie wyższa, ale za to szybciej spłacimy kapitał, a łączny koszt odsetek będzie niższy. Duże znaczenie ma fakt, iż okres spłaty możemy, w zależności od naszej sytuacji życiowej, skrócić lub wydłużyć (aneksem do umowy). Dodatkowo jest możliwość wyboru rodzaju rat. Jeżeli zdecydujemy się na raty malejące, na początku będziemy płacić wyższą kwotę miesięcznie, jednak dzięki temu od początku będziemy spłacać większą część kapitału, co obniża sumę odsetek.

Pożyczka udzielana jest w polskich złotych, co uwalnia nas od stresu związanego z ewentualnymi wahaniami kursowymi, jakie wiązałyby się z kwotami pożyczanymi w walutach obcych. Dodatkowo raz do roku możemy skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, czyli podjąć decyzję o zawieszeniu spłaty jednej raty.

Za ile? Negocjuj!

Niewątpliwą zaletą omawianej pożyczki jest możliwość negocjowania wysokości marży, m.in. to z jakich produktów skorzystasz bądź jakie posiadasz w PKO Banku Polskim wpłynie na wysokość marży pożyczki. Dodatkowo, przy skorzystaniu z 4-letniego ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji prowizja wyniesie 0 proc.!

Oferta adresowana jest do właścicieli nieruchomości, którzy posiadają zdolność kredytową, czyli ich dochody pozwalają im na spłatę zobowiązań.

  • Przykładowa, uproszczona symulacja pożyczki hipotecznej

    Kwota kredytu: 50 tys. zł. Pożyczka na 20 lat.

    • Prowizja 0 proc. w przypadku skorzystania z 4-letniego ubezpieczenia od utraty pracy;
    • Oprocentowanie: 5,61 proc. (według stanu na 11.03.2016) - przy posiadaniu przez klienta rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego z wpływami 5000 PLN, karty kredytowej oraz skorzystaniu z 4-letniego ubezpieczenia spłaty kredytu w przypadku utraty pracy, inwalidztwa lub leczenia szpitalnego, kwota kredytu w wysokości 60 proc. wartości nieruchomości;
    • Rata: 347,23 zł

    Szczegółowe informacje o Pożyczce hipotecznej dostępne są na stronie PKO Banku Polskiego.

Pożyczka hipoteczna - warto? Warto!

Mając mieszkanie lub dom mamy w ręku atut, który pozwala nam pożyczyć pieniądze na dowolny cel. Czy będą to wymarzone wakacje, samochód, nauka w prestiżowej uczelni, czy duży remont. Poprzez to m.in., że nieruchomość stanowi zabezpieczenie pożyczki hipotecznej i okres kredytowania może wynosić nawet 20 lat, w efekcie jest ona tańsza niż dostępne na rynku kredyty gotówkowe. Warto zwrócić uwagę, że oprocentowanie pożyczki hipotecznej w PKO Banku Polskim jest ustalane indywidualnie.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na kredyt czy pożyczkę, najważniejsze jest to, by rata, była wydatkiem niemającym dużego wpływu na nasz domowy budżet. Wtedy realizacja marzeń czy celów, na które pożyczyliśmy środki sprawia nam przyjemność, a nie staje się wyrzutem sumienia.

Pożyczka hipoteczna w pigułce

  • maksymalna wysokość - do 60 proc. wartości zabezpieczenia,
  • nieokreślona minimalna kwota pożyczki,
  • zabezpieczenie podstawowe: hipoteka na nieruchomości,
  • elastyczny sposób wypłaty środków - wypłata jednorazowo lub w transzach,
  • dostępna w polskich złotych,
  • spłata w ratach równych lub malejących,
  • raz w roku wakacje kredytowe - możliwość zawieszenia spłaty jednej raty,
  • warunki cenowe mogą być indywidualnie negocjowane; argumentem w negocjacjach mogą być np. produkty i usługi w PKO Banku Polskim, z których korzystamy w codziennym zarządzaniu naszymi finansami,
  • formularz kontaktowy można wypełnić online; następnie Bank kontaktuje się z nami, aby uzgodnić szczegóły.

Iwona Radomska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Bankowiki wyjaśnia:

Czytaj także:

Kapitał na Własny Kąt – dobra lokata, tańszy kredyt

MdM – od 1 września na nowych warunkach

loaderek.gifoverlay.png