PKO Bank Hipoteczny: bezpieczny standard
W zmiennym świecie szukamy bezpieczeństwa i stałości. Taką szansę dają specjalistyczne banki hipoteczne, które mogą zagwarantować klientom stałe oprocentowanie kredytów. Przewidywalne w dłuższym okresie raty to spokój ducha, ale także większa swoboda w zarządzaniu domowym budżetem i planowaniu przyszłych wydatków.
Kredyt hipoteczny bywa nazywany jednym z największych wynalazków ludzkości. Dlaczego? Gdyby nie nisko oprocentowane, udzielane nawet na kilkadziesiąt lat, kredyty, wiele osób nie miałoby szansy na realizację marzenia o własnym mieszkaniu. Atrakcyjne – w porównaniu z innymi kredytami – warunki „hipotek” to zasługa nie tylko dobrego zabezpieczenia (wpisu do księgi wieczystej nieruchomości), ale także wypracowanych przez banki rozwiązań, pozwalających pozyskiwać odpowiednie finansowanie kredytów.
W banku jak w domu
Dlaczego to jest takie ważne? Wyobraźmy sobie bank jako gospodarstwo domowe w wielkiej skali. Jeśli chcemy wydawać pieniądze, musimy je mieć. Dla banku takim „wydatkiem” jest każdy kredyt. Aby móc ich udzielać, banki szukają różnych form finansowania. W Polsce bazą dla kredytów hipotecznych są depozyty klientów. Kredyty hipoteczne udzielane są na lata, a lokaty mają zazwyczaj krótkoterminowy charakter. Łączna wartość depozytów i kwot ulokowanych na rachunkach bankowych podlega dużej zmienności. Na to, czy i ile oszczędzamy lub odnawiamy lokaty, wpływa wiele, często nieprzewidywalnych czynników. Banki, troszcząc się o bezpieczeństwo klientów, ostrożnie planują liczbę udzielanych rocznie kredytów hipotecznych. W mniejszej skali, mechanizm ten znamy z własnego podwórka – trudniej zaplanować duży remont mieszkania czy zakup auta, mając nieregularne przychody. I kiedy nie wiemy, ile trzeba zarezerwować na spłatę raty kredytu w kolejnych miesiącach. To wszystko ma znaczenie – nie tylko dla domowego budżetu, ale i psychiki.
Nasz model
W Polsce ceny finansowania uzależnione są od bieżącej koniunktury, w tym poziomu stóp procentowych. To powoduje, że w ofercie większości banków nie znajdziemy kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu. Musieliśmy przyzwyczaić się, że koszt kredytu złotowego to „WIBOR+marża”, przy czym WIBOR (czyli oprocentowanie kredytów na rynku międzybankowym) zmienia się praktycznie co kwartał. Dlatego dobrą wiadomością jest to, że Polska dołącza do grona krajów, w którym wsparcia finansowego na zakup mieszkania lub domu udzielają nie tylko banki uniwersalne, ale też specjalistyczne banki hipoteczne, jak PKO Bank Hipoteczny. Taki model świetnie sprawdza się choćby w Niemczech, Francji czy krajach skandynawskich. Co wyróżnia ten model? Najważniejszą różnicą jest stabilne, długoterminowe źródło finansowania: nie poprzez depozyty, ale – ściśle uregulowaną przez prawo i nadzorowaną – emisję tzw. listów zastawnych. Listy są chętnie kupowane przez inwestorów, np. fundusze inwestycyjne czy emerytalne. Dzięki pozyskanym z ich sprzedaży środkom banki hipoteczne mogą zapewnić swoim klientom atrakcyjne warunki kredytowania, w tym stałe (w horyzoncie co najmniej 5 lat) oprocentowanie.
Czytaj także:
Własny Kąt – na wiosnę jeszcze tańszy
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?