2016.02.18

PKO Bank Polski gotowy do przyjmowania wniosków o wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w PKO Banku Polskim lub PKO Banku Hipotecznym, od 19 lutego br. mogą złożyć wniosek o udzielenie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wnioski mogą być składane do 31 grudnia 2018 roku we wszystkich oddziałach PKO Banku Polskiego.

Kredyt to nie cyrograf
Fot. shutterstock.com

19 lutego wchodzi w życie ustawa o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Przyjęte w niej rozwiązania umożliwiają udzielenie wsparcia finansowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy, w wysokości równowartości rat kapitałowych i odsetkowych kredytu mieszkaniowego, ale nie więcej niż 1,5 tys. zł miesięcznie. Zgodnie z postanowieniami ustawy, po dwóch latach od przekazania ostatniej raty wsparcia, kredytobiorca będzie zobowiązany oddać w ośmiu kolejnych latach otrzymaną pomoc w równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Jeżeli sprzeda kredytowane mieszkanie, udzieloną pomoc będzie musiał zwrócić w ciągu 30 dni od dnia zbycia nieruchomości.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców utworzony został w Banku Gospodarstwa Krajowego, a środki w nim zgromadzone pochodzą z wpłat banków – ich łączna wartość w dniu uruchomienia Funduszu ma wynieść 600 mln zł.

Kto może skorzystać z Funduszu?

Nowe rozwiązanie oferowane jest kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, którzy posiadają kredyt mieszkaniowy – zarówno w złotówkach, jak i w walucie obcej, zabezpieczony hipotecznie na nieruchomości kredytowanej. Na wsparcie będą mogły liczyć te osoby, które m.in. w dniu złożenia wniosku będą posiadać status bezrobotnego albo miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczają 60 proc. dochodów miesięcznych gospodarstwa domowego. Wsparcie w spłacie kredytu będzie mogło być również przyznane, jeśli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o ratę kredytu, nie przekracza progów uprawniających do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej.

Jak skorzystać z pomocy w PKO Banku Polskim?

Klient musi złożyć odpowiedni wniosek w oddziale, a po jego pozytywnej weryfikacji Bank podpisuje stosowną umowę z kredytobiorcą. Następnie umowa trafia do Banku Gospodarstwa Krajowego, w celu uruchomienia wypłaty środków z Funduszu. Raty wsparcia są wpłacane bezpośrednio do Banku, bez udziału klienta. Wypłata środków z Funduszu może zostać wstrzymana w przypadku, gdy kredytobiorca przestanie spełniać warunki, na podstawie których wsparcie zostało udzielone, m.in. nastąpi zbycie przedmiotu kredytowania, utrata statusu bezrobotnego czy wzrost dochodów ponad ustawowy wymóg.

PKO Bank Polski dodatkowo kontynuuje aktywne działania wspierające kredytobiorców hipotecznych, mające na celu ograniczenie negatywnych skutków wynikających ze zmiany kursu franka szwajcarskiego.

Ponad zestaw zaleceń określony mianem „sześciopaku” Bank udostępnił swoim klientom możliwość wnioskowania o zmianę zabezpieczenia kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich umożliwiając sprzedaż nieruchomości zabezpieczonej hipoteką i ustanowienia hipoteki na nowo nabywanej nieruchomości.

Klientów przewidujących problemy w terminowej spłacie kredytu zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z doradcą w oddziale PKO Banku Polskiego, w celu znalezienia optymalnego rozwiązania.

Iwona Radomska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Bankowiki wyjaśnia:

Czytaj także:

Hipoteki pod właściwym adresem

Jak sprawdzić, ile będzie nas kosztował kredyt?

Więcej rozmawiaj z bankiem

loaderek.gifoverlay.png