2016.03.30

Rodzinka z Kredytowej. Odc. 2: jak się masz, kredycie?

Andrzej długo rozważał wszystkie za i przeciw. W końcu zdecydował, że weźmie kredyt, by kupić wymarzony prezent dla syna. Jego żona już od pewnego czasu na to nalegała.

Pojawił się jednak pewien problem. Andrzej poręczył kiedyś kredyt znajomemu i nie wie, czy  ten znajomy spłacał swój kredyt w terminie. A przecież, jeśli kolega okazał się nierzetelny, to Andrzej może dostać odmowną decyzję od banku. Wtedy rodzice nie będą mogli sobie pozwolić na kupno prezentu-niespodzianki dla Jarka...

Pamiętaj!

Bieżące sprawdzanie swoich i poręczonych przez siebie kredytów to bardzo mądra decyzja! Kiedy starasz się o kredyt w banku lub SKOK-u, otrzymujesz go i później spłacasz, to możesz być pewien, że informacje te będą przez kredytodawcę przekazywane do BIK.

Do BIK trafiają też dane o Twoich kartach kredytowych, debetach w koncie, a także o kredytach, które komuś poręczyłeś.

Wbrew obiegowej opinii, fakt że „jesteś w BIK” może być dla Ciebie istotnym ułatwieniem w negocjacjach z bankiem. Aż 90 proc. informacji w BIK to informacje pozytywne!

 • Czy wiesz, że...

  dzięki ofercie BIK możesz na bieżąco sprawdzać swoją historię kredytową? Wystarczy, że zamówisz Profil Kredytowy Plus.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej

Bankowiki wyjaśnia:

Kredytobiorca

Poręczyciel

Koszt kredytu

 • Kapitał na Własny Kąt

  Na początku lutego PKO Bank Polski przygotował dla swoich klientów nowy produkt, który ma im ułatwić realizację marzeń o własnym mieszkaniu. Kapitał na Własny Kąt to nowy produkt z grupy planów systematycznego oszczędzania – Programu Budowania Kapitału. Uczestnik Programu odkłada co miesiąc na bezpiecznej lokacie bankowej kwotę w zadeklarowanej przy podpisywaniu umowy wysokości. Jest ona korzystanie oprocentowana – według stawki rynkowej WIBOR 3M.

  Dodatkowo za systematyczność i terminowe wpłaty w zdeklarowanej wysokości uczestnik Programu otrzymuje premię odsetkową po każdym półrocznym okresie oszczędzania. Premia rośnie w myśl zasady „im dłużej oszczędzasz, tym większa premia odsetkowa”.

  Szczegółowe informacje o Programach Budowania Kapitału PKO Banku Polskiego dostępne są na stronie PKO Banku Polskiego.

Czytaj także:

Rodzinka z Kredytowej. Odc. 1: skradziony dowód, i co dalej?

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej