2019.04.11

Wakacje na własną rękę. Jak zaplanować budżet?

Masz dość jeżdżenia na wakacje z biurem podróży? Chcesz dowiedzieć się, jak podróżować na własną rękę i wyliczyć budżet na wyjazd z wyprzedzeniem? Przygotowaliśmy ściągawkę, która ułatwi ci samodzielne zaplanowanie pobytu w wymarzonym miejscu!

Zaplanuj wakacje i nie przepłacaj

Pełna dowolność w wyborze miejsca pobytu, zakwaterowania i wyżywienia, możliwość lepszego obcowania z lokalną społecznością, praktyczna nauka języka czy ekscytująca nieprzewidywalność wyjazdu to tylko niektóre zalety wakacji na własną rękę w porównaniu do wyjazdu z biurem podróży. Samodzielnie zorganizowany pobyt trzeba jednak zaplanować. Jeśli dobrze go obmyślisz, jest szansa, że do długiej listy zalet takich wakacji będziesz mógł dopisać jeszcze jedną: sporą oszczędność domowego budżetu!

Planowanie trzeba zacząć od podstaw: zastanów się, gdzie i kiedy chcesz wyjechać, jakim środkiem transportu oraz ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na podróż i pobyt. Wakacje możesz też uzależnić od aktualnej oferty promocyjnej linii lotniczych – dzięki temu łatwo obniżysz koszty wyjazdu.

Tanie loty, czyli jak podróżować za ułamek ceny?

Miłośnicy wyszukiwania tanich połączeń samolotowych zgodnie przyznają: aby znaleźć niedrogi przelot, trzeba być czujnym i działać błyskawicznie – promocje tego typu zwykle bardzo szybko się rozchodzą. Najlepszym sposobem jest więc zasubskrybowanie lub dodanie do zakładek kilku stron i śledzenie ofert na bieżąco, także na Facebooku. Przykłady najpopularniejszych stron tego typu to: tanie-loty.com.pl, fru.pl, esky.pl, wakacyjnipiraci.pl.

Przy zakupie takich lotów musisz jednak pamiętać, że zazwyczaj dotyczą one jedynie przewozu bagażu podręcznego. Przed podróżą warto więc upewnić się, jakiego rozmiaru torbę można wnieść na pokład samolotu przewoźnika, z którym wybieramy się na wakacje.  

Uwaga! Pamiętaj, że w promocyjnych cenach biletu rzadko kiedy jest zawarte ubezpieczenie – musisz zorganizować je na własną rękę. Dobrym pomysłem jest też wyrobienie na czas wyjazdu karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jest ona ważna przez 18 miesięcy od momentu wydania dla pobytów czasowych. Karta EKUZ jest darmowa, a wniosek o jej wyrobienie możesz złożyć osobiście lub korespondencyjnie (np. mailowo lub listownie) najlepiej miesiąc przed podróżą.

Samodzielne wynajęcie noclegu

Szacuje się, że około 35 proc. kosztów urlopu stanowią noclegi. W finansowym planie wyjazdu musisz więc uwzględnić wynajęcie pokoju bądź domku. Pierwsza opcja będzie bardziej opłacalna, jeśli podróżujesz sam lub w parze, druga zaś – w większej grupie (wówczas możesz podzielić się kosztami).

Jeśli interesuje cię wynajęcie pokoju w hotelu w przystępnej cenie, najlepiej jest przejrzeć dostępne możliwości na popularnych portalach porównujących ceny wybranych miejsc dla miasta, do którego zamierzasz się wybrać. Warto tu wymienić chociażby trivago.pl czy booking.com. Jeśli natomiast planujesz spędzić wakacje w Polsce, najbardziej opłacalną formą zakwaterowania będzie wynajęcie pokoju w kwaterach u osób prywatnych. Najczęściej oferują one kilka pokoi z łazienką w przystępnych cenach. Pamiętaj, że w takim przypadku do ceny trzeba zwykle – w zależności od miejscowości – doliczyć tak zwaną opłatę klimatyczną. Na szczęście nie jest ona wysoka i wynosi około 2 zł dziennie od osoby, a pobiera ją właściciel noclegu.

Jeśli wiesz już, ile zapłacisz za podróż i nocleg, możesz dokładniej wyliczyć, ile pieniędzy przeznaczysz na wyjazd. Najlepiej jest wyznaczyć sobie kwotę dzienną, jaką możesz wydać, wliczając w nią cenę pokoju i sumę pieniędzy, jaką planujesz przeznaczyć na jedzenie i inne wydatki. Co jeszcze powinieneś wliczyć w koszty?

Podróżowanie i atrakcje na miejscu

Plan wycieczki musi uwzględnić także koszty przejazdów z miejsca na miejsce. Jeśli planujesz podróżować na wakacjach, musisz się zawczasu zastanowić także nad środkiem lokomocji. Masz do wyboru samochód lub komunikację miejską (najczęściej autobusy). Przed wyjazdem warto więc porównać cenę za wynajem auta z kosztami, jakie przyjdzie ci ponieść za kupowanie biletów na miejscu. Jak to zrobić?

Najlepiej przez internet: wystarczy sprawdzić, jakie ceny oferują wypożyczalnie samochodów w miejscu, do którego się udajesz. Ważne, by zawczasu upewnić się, czy nie masz do czynienia z ukrytymi kosztami: czy cena zawiera już wliczony podatek, ubezpieczenie i jakie są zasady tankowania (czy auto ma na starcie pełen bak?).

Jeśli natomiast zdecydujesz się na podróżowanie autobusami, warto, abyś upewnił się, czy bardziej opłacalne będzie kupowanie na miejscu biletów jednorazowych, czy może biletu okresowego, np. na tydzień. W wielu miejscowościach typowo turystycznych można też skorzystać z naprawdę przystępnych cenowo biletów dla turystów.

Do planowanego budżetu dolicz także:

 • ceny związane z biletami wstępów do miejsc, które chcesz odwiedzić (atrakcje, muzea),
 • koszt wyżywienia.

Jeśli po podliczeniu kosztów wyjazdu zorientujesz się, że wykraczają one poza twoje możliwości finansowe, nie musisz rezygnować z marzeń. W takiej sytuacji pomocna może być szybka pożyczka w banku PKO BP. Za jej udzielenie zapłacisz 0 proc. prowizji, łatwo też wyliczysz swoją ratę. Taka pożyczka online wynosi 0 zł za wcześniejszą spłatę, a jej dodatkową zaletą jest to, że możemy ją w pełni załatwić przez Internet – szybko i bez wychodzenia z domu.

A gdzie warto się udać? Oto popularne i ciekawe kraje, które warto odwiedzić:

Gruzja

Wakacje na własną rękę w Gruzji to coś, co się opłaca – kraj ten na polską kieszeń nie jest drogi, a jednocześnie kusi pięknymi widokami i nie jest tak mocno skomercjalizowany jak większość innych państw Europy. O czym powinien pamiętać turysta? Oto kilka przydatnych tipów:

 1. Jeśli planujesz podróżować taksówką, dopytaj przed podróżą o cenę przejazdu i odlicz drobne – nadwyżka często jest traktowana przez taksówkarzy jako napiwek!
 2. Zabierz ze sobą plecak zamiast walizki – w Gruzji jest wiele nierównych dróg i schodów, więc bagaż na kółkach będzie niewygodny.
 3. Wiele gruzińskich restauracji dolicza do rachunku 10-15 proc. napiwku.
 4. Nie zdziw się, że w Gruzini palą w knajpach czy na przystankach – palenie w miejscach publicznych w tym kraju jest dozwolone.

Norwegia

Jeśli chcesz wyjechać na urlop na własną rękę, Norwegia to świetny pomysł. Trzeba jednak pamiętać, że ceny w tym kraju są znacznie wyższe niż w Polsce. Jeśli chcesz oszczędzić, to w miarę możliwości spakuj do walizki coś do jedzenia – unikniesz częstego (i drogiego) stołowania się na mieście. Nie zapomnij też o ciepłych ubraniach – w okolicach lodowca zimowe warunki panują przez cały rok. Do podróżowania między miastami najlepiej jest wypożyczyć samochód. Jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj, że w Norwegii płaci się za wjazd do większych miast, przejazdy przez określone tunele, mosty i autostrady (ceny są bardzo różne, na ogół 20-100 koron, czyli od ok. 10 zł do 45 zł).

Malta

Wciąż pozostajemy w granicach Europy, jednak przenosimy się nieco dalej – do Malty. Kraj ten warto zwiedzać na własną rękę, ponieważ oferuje wiele atrakcji zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, rekomendujemy wyjazd poza sezonem, czyli od października do połowy czerwca. O czym warto pamiętać?

 1. Jeśli zdecydujesz się wypożyczyć na wyspie auto, musisz wiedzieć, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.
 2. Na Malcie nie ma kolei, kursują natomiast autobusy Malta Public Transport, które dowożą w różne miejsca wyspy. Ceny za bilety nie są wysokie – przejazd do dwóch godzin kosztuje około 1,5-2 euro.
 3. Maltańczycy żyją spokojnie i niespiesznie – nie dziw się więc, że autobusy nie kursują punktualnie.

Tajlandia

Ten turystyczny kierunek zyskuje z roku na rok coraz większą popularność – i nic dziwnego! Tajlandia to egzotyczny kraj o rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Jeśli wybieramy się do niej na własną rękę, warto wiedzieć, że:

 1. Przy wyjeździe liczącym mniej niż 30 dni nie potrzebujesz załatwiać wizy.
 2. Do Tajlandii najlepiej jechać od listopada do lutego, gdy trwa tam pora sucha.
 3. Przed wyjazdem powinieneś się zaszczepić – szczepienia nie są wymagane, ale zalecane (dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby tupu A i tężec, błonica, krztusiec).
 4. Jedzenie w Tajlandii jest bardzo tanie – w mniej turystycznych miejscach za danie zapłacimy jedynie 25 THB (ok. 2,5 zł), a w bardziej – do 80 THB (8 zł).

Michał Dec

Czytaj także:

IKE to tylko kwestia czasu

Pomaganie przez zbliżanie! Podsumowanie akcji

Mamy świetne produkty dla firm