Co i jak czytamy, czyli badanie e-czytelnictwa
Mówi się, że przyszłość książek to książki elektroniczne. Tak też twierdzi 52% ankietowanych mieszkańców stolicy. Firma Virtualo zapytała ponad pół tysiąca warszawiaków m.in. o to, czy czytają książki i e-booki, po jaką literaturę sięgają najczęściej oraz gdzie i kiedy znajdują czas na lekturę.
Warszawiacy czytają!
Pośród ponad pięciuset ankietowanych znalazło się aż 87% osób, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy znalazło czas, aby przeczytać książkę lub e-booka o objętości powyżej 100 stron. To naprawdę pozytywnie zaskakujący wynik.
Tradycyjne książki wciąż górą
Ponad 60% respondentów zadeklarowało, że czyta książki papierowe, a aż 1/5 czyta zarówno książki tradycyjne jak e-booki. Zaledwie 3% wszystkich ankietowanych przyznało, że czyta wyłącznie e-booki, co również potwierdzają szacunkowe dane prezentowane w innych badaniach dotyczących polskiego czytelnictwa.
Czytamy na czytnikach i… komputerach
Z badania wynika, że większość z e-czytelników, korzysta z dwóch lub więcej urządzeń, nierzadko posługując się wygodną opcją czytania w chmurze (cloud reading). Wśród ponad 100 respondentów posiadających takie urządzenia, aż 48% zapytanych osób posiada czytnik e-booków. Tablety stanowią 30, a smartfony 24% posiadanych przez e-czytelników urządzeń. Aż 43% stanowią laptopy i… komputery stacjonarne.
Skąd czerpiemy e-booki?
Niestety blisko połowa badanych przyznała, że e-booki zdobywa z różnych portali umożliwiających darmowe i niekoniecznie legalne ściąganie lektury. Blisko 30% ankietowanych odpowiedziało, że kupuje e-booki w księgarniach. Dla 17% pytanych głównym źródłem pozyskania e-booków są rodzina i przyjaciele, którzy pożyczają lub przekazują e-książki w prezencie. Ponad 10% pobiera z sieci tylko darmowe książki, głównie klasykę. Oznacza to, że decydującą rolę przy wybieraniu źródła e-booków ma cena.
W domu, autobusie, samolocie
Aż 41% ankietowanych przyznało, że najprzyjemniej czyta im się w domowym zaciszu. Z kolei aż 23 % mieszkańców stolicy czyta książki w autobusie, metrze lub w tramwaju. Za to dla 17% respondentów najlepszą okazją do czytania jest podróż pociągiem, samolotem lub samochodem.
Harry Potter czy Agatha Christie?
Mieszkańcy stolicy najczęściej czytają fantastykę - tę kategorię wskazało 21% ankietowanych czytających książki oraz e-booki. Zaraz potem znalazły się książki sensacyjne: kryminały, horrory - łącznie 19% wskazań. Nierzadko pada też na literaturę faktu – 16%, czyli beletryzowaną historię, biografie i reportaże. Taką samą liczbę 16% stanowią czytelnicy literatury pięknej, co może się wiązać z możliwością legalnego ściągnięcia dużej liczby bezpłatnych pozycji udostępnianych przez wydawnictwa, dystrybutorów i serwisy. Z kolei 12% ankietowanych warszawiaków wybiera tytuły z kategorii: powieści, psychologia, ezoteryka, etnografia, kulturoznawstwo. W kolejnej grupie 8% znalazły się tytuły związane z edukacją w tym lektury szkolne, słowniki i podręczniki akademickie. Czytelnicy i e-czytelnicy korzystają również z poradników – 3% wskazań i z książek specjalistycznych z dziedziny prawa, podatków, biznesu – również 3%.
Odpowiedzi uzyskane od respondentów badania oraz zebrane dane pokazują, że e-booki zyskują entuzjastów zarówno wśród osób młodych, chętnie korzystających z nowoczesnej formy czytania jak osób dojrzałych, które powoli przekonują się do e-lektury.
Czy za kilka lat rzeczywiście rynek wydawniczy zdominują książki elektroniczne i naturalnie wyprą tradycyjną formę czytelnictwa? Czas pokaże.
Bartosz Dul
Źródło: InnovationPR
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?