2017.07.14

Profil Zaufany – najprościej założyć w iPKO i Inteligo

Klienci PKO Banku Polskiego chętnie korzystają z kolejnych usług e-urzędowych wdrażanych w serwisach transakcyjnych. Nic więc dziwnego, że ponad połowa wszystkich Profili Zaufanych założonych drogą elektroniczną powstała właśnie przez iPKO i Inteligo. Posiada je już ponad 160 tys. użytkowników tych serwisów. Mogą oni między innymi sprawdzić liczbę punktów karnych, złożyć wniosek o kartę EKUZ, wydanie dowodu osobistego lub zarejestrować firmę.

 

PKO Bank Polski był pierwszą instytucją finansową w Polsce, która umożliwiła swoim klientom skorzystanie z usług dostępnych dzięki Profilowi Zaufanemu (eGO). Liczba wszystkich funkcjonujących w tej chwili Profili to milion. W  ogólnej liczbie 295 tys. założonych drogą elektroniczną, ponad połowę założyli klienci PKO Banku Polskiego i Inteligo (odpowiednio 135 tys. w iPKO i 25 tys. w Inteligo). Posiadanie tego cyfrowego narzędzia potwierdzania tożsamości pozwala w wygodny i bezpieczny sposób korzystać z wielu usług e-administracji – o każdej porze dnia i nocy, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Zakładamy Profil

Po zalogowaniu się do bankowości internetowej (w serwisie iPKO lub Inteligo), trzeba kliknąć w zakładkę „e-Urząd”, a następnie „Utwórz profil”. Cała operacja trwa tylko kilka minut, a później można już wiele spraw urzędowych załatwić on-line – wysyłać oraz sprawdzać dokumenty urzędowe, składać wnioski, pisma, pobierać potwierdzenia itp. Liczba spraw urzędowych, które można już w tej chwili załatwić przez internet jest coraz większa. Dzięki temu posiadanie Profilu Zaufanego zdecydowanie ułatwia życie.  Korzystając z Profilu można sprawdzić liczbę punktów karnych otrzymanych za przekroczenie przepisów drogowych, zgłosić sprzedaż samochodu i złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można też wnioskować o wydanie nowego dowodu osobistego lub dowiedzieć się, czy jest on już gotowy do odbioru. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, tylko w 2017 roku, ponad 8 mln Polaków będzie musiało wymienić swoje dowody na nowe. Kolejki w urzędach więc będą, ale korzystając z e-administracji można będzie ich uniknąć.  Posiadanie Profilu jest również bardzo korzystne dla przedsiębiorców -  dzięki PZ wniosek o rejestrację działalności złożyć można elektronicznie. Bez wychodzenia z domu można już też wnioskować o zawieszenie firmy. W podobny sposób każdy może się też kontaktować z ZUS-em (poprzez portal PUE ZUS) i np. sprawdzać wysokość zapłaconych składek, albo obliczyć wysokość przyszłej, hipotetycznej emerytury.

Roman Grzyb
Ekspert PKO Bank Polski

E-administracja w  serwisach transakcyjnych PKO Banku Polskiego

160 tys. Profili Zaufanych (eGO)

Ponad 180 tys. wniosków o świadczenie w ramach programu Rodzina 500+

8,5 mln klientów z dostępem do PUE ZUS