2016.10.25

Składanie wniosku o dopisanie do spisu wyborców przez Internet

Jesteśmy społeczeństwem bardziej mobilnym niż kiedyś i nierzadko mieszkamy poza miejscem stałego zameldowania. Jeśli chcemy zagłosować w miejscu zamieszkania lub w trakcie podróży, musimy dopisać się do spisu wyborców. Stosowny wniosek możemy złożyć także przez Internet, podpisując go Profilem Zaufanym.

Składanie wniosku o dopisanie do spisu wyborców przez Internet

Każdy wyborca, najpóźniej na 5 dni przed terminem wyborów, może wnieść wniosek o dopisanie go do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy, w której przebywa stale lub tymczasowo. Również żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania są na wniosek dopisywani do wybranego przez nich spisu wyborców. Podstawę prawną dla takich wniosków znajdziecie w art. 28 i art. 30 Kodeksu wyborczego.

Uwaga! W przypadku wyborów samorządowych możemy być dopisani do spisu wyborców tylko, jeśli na stałe mieszkamy w gminie, w której chcemy głosować!

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć przez Internet. Dokument może być podpisany Profilem Zaufanym. Poniżej opisujemy jak wygląda procedura składania wniosku.

Składanie wniosku krok po kroku

Krok 1: Logujemy się do serwisu ePUAP Profilem Zaufanym, wybierając opcję “Zaloguj się przez bankowość elektroniczną”.

Krok 1

Krok 2: Zostajemy przeniesieni na stronę banku. Dokonujemy logowania na tej stronie.

Krok 2

Krok 3: Po potwierdzeniu swojej tożsamości trafiamy do ePUAP. W katalogu usług odnajdujemy kategorię “Sprawy obywatelskie”. Klikamy w nią, by rozwinąć menu usług.

Krok 3

Krok 4: Po kliknięciu w kategorię usług rozwinie się menu, w którym powinniśmy znaleźć pozycje “Wybory” i “Dopisanie do spisu wyborców”.

Krok 4

Krok 5: Po kliknięciu w nazwę przechodzimy do karty usługi. Klikamy w przycisk “Załatw sprawę”.

Krok 5

Krok 6: Przechodzimy do formularza wniosku. Najlepiej zacząć od zaadresowania dokumentu. Kiedy zaczniemy wpisywać nazwę urzędu w polu “Adresat” zaczną wyświetlać się podpowiedzi (strzałka 1). Po wybraniu jednej z nichi należy koniecznie kliknąć w słowo “Zaadresuj”  (strzałka 2).

Krok 6

 

Krok 7: Wypełniamy kolejne pola formularza. Niektóre z nich będą uzupełnione automatycznie, zgodnie z informacjami podanymi w poprzednich krokach. Należy pamiętać o wskazaniu typu wyborów oraz podstawy wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Kiedy już wszystko uzupełnimy, klikamy przycisk “Dalej”.

Krok 7

Krok 8: Przechodzimy do podglądu naszego wniosku. Na tym etapie możemy też podpisać dokument Profilem Zaufanym. Aby to zrobić klikamy “Podpisz”.

Krok 8

Krok 9: System spyta o metodę podpisu. Wybieramy podpis Profilem Zaufanym.

Krok 9

Krok 10: Korzystamy z opcji logowania przy pomocy banku i wybieramy „iPKO” lub Inteligo – nastąpi automatyczne przekierowanie do serwisu transakcyjnego. Po zalogowaniu widzimy pole z nazwą podpisywanego dokumentu i miejsce na podanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego. Gdy potwierdzimy informacje kodem, nastąpi automatyczny powrót do strony administracji publicznej.

Całość przypomina proces płacenia w sklepie internetowym, gdy na chwilę trafiamy na stronę banku, a po zatwierdzeniu dyspozycji wracamy do strony sklepu.

Krok 10

Krok 11: Wracamy do podglądu wniosku. Po podpisaniu powinniśmy zobaczyć informację o prawidłowym podpisie (strzałka 1). Teraz wystarczy kliknąć przycisk “Wyślij” (strzałka 2).

 

Krok 11

Po kliknięciu “Wyślij” powinniśmy zobaczyć informację o wysłaniu dokumentów. W rezultacie nastąpi dopisanie nas do spisu wyborców w wybranym obwodzie.

  • Konto osobiste uławia codzienne życie. Dzięki dostępowi do bankowości elektronicznej możemy łatwo płacić rachunki za mieszkanie, prąd, gaz czy wodę, a dzięki karcie płatniczej – szybko regulować należności np. na stacji benzynowej, w sklepie czy restauracji. Od niedawna załatwimy też sprawy urzędowe (Profil Zaufany). Takich zalet jest dużo więcej. Nie masz jeszcze konta w PKO Banku Polskim? Wybierz najbardziej odpowiednie dla siebie.

    • PKO Konto za Zero - konto i karta za 0 zł przy aktywnym korzystaniu plus debet nawet do 1000 zł -  Otwórz konto
    • PKO Konto bez Granic – wiele atrakcyjnych usług, w tym wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie  - w ramach tylko jednej opłaty - Otwórz konto
    • PKO Konto dla Młodych - w pełni internetowe i mobilne konto dla osób w wieku 18-26 lat -  Otwórz konto
    • PKO Konto za Zero dla Rodziny 500+- specjalne warunki cenowe dla wszystkich klientów korzystających z rządowego programu Rodzina 500+ - Otwórz konto

Marcin Maj
Dziennik Internautów

Czytaj także:

Jak złożyć wniosek o odpis aktu małżeństwa, urodzenia i zgonu z Profilem Zaufanym?

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty przez Internet?

Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy z Profilem Zaufanym.

Wniosek o kartę eKUZ z Profilem Zaufanym. Jak to zrobić?

loaderek.gifoverlay.png