Technologie? Do usług!
Różnorodność i szybki rozwój technologii gwarantują, że szybko nie znudzimy się dostępnymi możliwościami i nie ograniczymy się w rozwoju kolejnych innowacji.
Nowe technologie powstają, żeby ułatwiać ludziom życie. Wyręczać ich w codziennych powtarzalnych czynnościach i zadaniach. Steve Jobs, założyciel Apple i autor wielu trafnych spostrzeżeń, określając otaczające nas technologie, powiedział, że komputer to „rower dla naszych umysłów". Daje nam możliwości – łatwość docierania do odległych miejsc i prędkość działania. Komputery wyręczają więc wielu z nas w ręcznym liczeniu, pisaniu, rysowaniu. Po pracy lubimy być w stałym kontakcie ze znajomymi – bliższymi i dalszymi. A taki komfort zapewnia smartfon, który dla wielu z nas stał się „najlepszym przyjacielem”. Co więcej, telefon stał się niezbędny. Jak wynika z badań firmy Deloitte aż 62 proc. ludzi w wieku 18-24 lata sięga po telefon w ciągu pierwszych 5-15 minut po obudzeniu, a w grupie wiekowej 45-59 lat – 48 proc.
Technologią, która znacząco ułatwia nam codzienne zakupy są mobilne płatności. Karty zbliżeniowe, czy aplikacje telefoniczne umożliwiające płatności są dziś standardem. Łatwe płacenie bez kodu PIN i podawania karty obsłudze to niesamowita wygoda.
- Bankowość mobilna IKO to nie tylko ogromna wygoda, ale także przepis na to, jak skorzystać na usługach finansowych, czyli zyskać bardzo wiele, płacąc niewiele. Lub nic. Z poziomu intuicyjnej i bezpiecznej aplikacji, za pomocą telefony możemy zarządzać codziennymi finansami, np. opłacić czynsz czy przedszkole dla dziecka. Ale także: przeglądać historię operacji, zakładać lokaty, przelać pieniądze na numer telefonu, a nawet płacić telefonem za zakupy. W każdej chwili można też sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy dostępny bezpłatnie wpłatomat czy skorzystać z bankomatu. Więcej na temat zalet IKO tutaj.
Także w domu przydadzą się technologie. Automatyczny wyłącznik świateł, automatyczny zraszacz do trawnika, mikser z wieloma funkcjami, nowoczesne żelazko, które samo dopasowuje program do prasowanego ubrania. Można pójść krok dalej i wyobrazić sobie, że odsłonięcie okna w sypialni rozpoczyna automatyczny proces przygotowywania ulubionego rodzaju kawy w ekspresie...
Ciemne strony
Z powszechnym zafascynowaniem techniką i technologiami i wykorzystywaniem ich możliwości na każdym kroku łączą się także zagrożenia. Analitycy Gartnera prognozują, że za ok. 10 lat jedna trzecia wszystkich zawodów, które istnieją obecnie, zostanie zastąpiona jakąś formą automatyki. Dla przykładu: zautomatyzowana obrabiarka raczej nie przekształciła żadnego pracownika tokarni w bardziej kreatywnego rzemieślnika. Niestety jest odwrotnie. Zredukowała go w osobę od naciskania odpowiednich przycisków. W nowoczesnym, zautomatyzowanym magazynie kierowca wózka widłowego przez cały dzień wykonuje polecenia napływające od systemu informatycznego. Na ekranie komputera dostaje numer miejsca towaru, po który ma pojechać i numer miejsca, w które ma go przewieźć. Nie ma przestrzeni na samodzielne myślenie w sprawach wyboru najlepszej trasy. System wybrał najlepszą.
„Skoro prace przejmą maszyny, to z czego się będą utrzymywać ludzie?” – to jedno z podstawowych pytań związanych z rozwojem technologii. Dodatkowo, według socjologów i psychologów, technologie nas ogłupiają. Dzieci, które spędzają dużo czasu w internecie, tracą sporo kompetencji komunikacyjnych. Dotyczy to głównie rozpoznawania społecznych kodów niewerbalnych czy rozumienia zmian intonacji głosu. Zachodzą więc istotne zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Zdaniem naukowców przestajemy czytać ze skupieniem, rzadko czytamy coś od deski do deski. Nasza rozproszona uwaga coraz częściej łaknie graficznej, nie tekstowej, treści. Komunikacja ulega kondensacji. W niepamięć idą rozbudowane wypowiedzi – zastępują je SMS-y, tweety i inne aktualnie modne sposoby informowania.
Sztuczna świadomość
Jedocześnie trwa dyskusja, czy sztuczna inteligencja, nad stworzeniem której trwają prace, przejmie kontrolę nad światem. Znamy książki i filmy zaliczane na razie do futurologii, które pokazują Ziemię opanowaną przez maszyny. Świat, w którym ludzie zostali pozbawieni możliwości egzystencji według własnego wyboru.
Elon Musk, twórca elektrycznych samochodów Tesla i pomysłodawca Paypala, ostrzega przed sztuczną inteligencją. Obawia się, że komputery mogą z czasem stać się tak inteligentne, że będą zagrożeniem dla człowieka. Podobnego zdania jest fizyk Stephen Hawking. Naukowiec przekonuje, że stworzenie zaawansowanej sztucznej inteligencji może być największym osiągnięciem w dziejach ludzkości. Niestety może być też ostatnim, jeśli nie nauczymy się jak zabezpieczyć odpowiednio sztucznej inteligencji przed samodzielnymi działaniami w nieznanych nam kierunkach.
Technologie, tak jak wszystko co nas otacza, mogą być zagrożeniem, jeśli korzystamy z nich w sposób nieprzemyślany. Oczywiście dyktatura sztucznej inteligencji to ciągle fantastyka, ale trzeba być świadomym zagrożeń. Tak jak w przypadku nadmiernego zaufania do przesyłanych nam maili czy portali społecznościowych. Jeśli otwieramy każdy e-list bez chwili refleksji, możemy być pewni, że w końcu nieświadomie prześlemy dane wrażliwe dane cyberprzestępcy. Jeśli na portalu społecznościowym regularnie obrażamy szefa, możemy być pewni, że wcześniej lub nieco później stracimy pracę.
Bill Gates, założyciel Microsoftu, stwierdził, że „technologie pozwalają ludziom na poznawanie nie tylko odpowiedzi na nurtujące ich pytania, ale na poznawanie lepszych odpowiedzi na te pytania". Czyli podsycają ciekawość do zgłębiania wielu wątków i tematów, co dziś można to robić o wiele łatwiej i szybciej niż dawniej. Takie twórcze rozumienie możliwości i roli technologii może przyczynić się do rozwiązywania złożonych problemów naszych czasów.
Więcej na temat „zasad BHP" w sieci przeczytasz tutaj.
Marcin Złoch
Czytaj także:
Do czego nam technika?
Roboty przejmą miliony miejsc pracy
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?