2016.10.13

Więcej niż rzeczywistość

Dzięki aplikacji Brawo Bank AR dzieci zyskują dostęp do większej ilości treści, gier i zabaw. A technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwala im zobaczyć wszystko w bardziej atrakcyjnej formie, łącząc obraz wirtualny z rzeczywistym.

Więcej niż rzeczywistość

Jak to działa?

Przeglądając magazyn „Brawo Bank” z użyciem tabletu z aplikacją Brawo BankAR, zobaczymy, jak postacie z ilustracji w piśmie ożywają! Wychodzą z gazety i pojawiają się na ekranie tabletu lub smartfona, gdzie są dużo większe, poruszają się i… mówią. Co nam to przypomina? Taki efekt możemy pamiętać z filmu „Ucieczka z kina Wolność” z 1990 roku, którego bohaterowie wychodzili z ekranu i pojawiali się na sali kinowej, przemawiając do widzów. Skojarzenie poniekąd słuszne, tym bardziej że w tym właśnie roku po raz pierwszy pojawił się termin technologia AR (z ang. Augmented Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość).

Od Pokemonów po medycynę

Dziś zjawisko to staje się coraz bardziej popularne, choćby dzięki modnej ostatnio grze Pokemon Go. Krótko rzecz ujmując, technologia ta służy wzbogacaniu doświadczeń i rozbudowywaniu naszej codzienności o dodatkowe, wirtualne funkcje. To swego rodzaju nakładka na rzeczywistość, która może mieć zarówno rozrywkowe, jak i praktyczne zastosowanie. Łącząc wymiary realny z wirtualnym, rozszerzona rzeczywistość tworzy nową jakość w interaktywnym czasie. AR jest wykorzystywana w różnych obszarach nauki i biznesu, np. w branży medycznej, turystycznej czy lotniczej. Coraz częściej jest stosowana w edukacji jako element wielu kursów. Aplikacja Brawo BankAR to właśnie element edukacji ekonomicznej dzieci.

Żywy przykład

Po sprawdzeniu terminologii i zastosowań sporo dowiedzieliśmy się o AR i – nieświadomie – staliśmy się żywym przykładem na to, jak atrakcyjna forma przekazu może zachęcić do zainteresowania treścią. Tym bardziej dzieci, które współcześnie praktycznie nie funkcjonują bez elektronicznych urządzeń, takich jak tablet czy smartfon. Jednak najczęściej wykorzystują je do grania, choć my chcielibyśmy, aby dzięki nim mogły się czegoś nauczyć. To właśnie zadanie aplikacji Brawo BankAR – zainteresować zaskakującą formą, by zachęcić do zgłębienia tematu, którym w tym przypadku jest nauka dobrych nawyków finansowych i podstaw przedsiębiorczości. A wszystko to przez zabawę.

Czego Jaś może się nauczyć?

Aplikacja Brawo Bank AR to najnowsza odsłona wydawanego przez PKO Bank Polski od 6 lat poradnika ekonomicznego dla najmłodszych, dołączanego do magazynu „Bankomania”. Oba dostępne są nie tylko w wersji drukowanej, ale także w formie elektronicznej na tablety i smartfony. Bohaterami „Brawo Banku” są Kasia i Kuba – rodzeństwo, które zaprasza młodych czytelników do swojego świata dziecięcych pomysłów, szkolnych i domowych spraw oraz ciekawych tematów. Magazyn w przyjazny sposób podejmuje ważne tematy, np. jak skutecznie oszczędzać, dlaczego trzeba być ostrożnym, korzystając z internetu, czy w jaki sposób bezpiecznie płacić kartą. Tę przydatną wiedzę uzupełnia wiele rebusów, łamigłówek i zagadek, których w aplikacji Brawo BankAR jest jeszcze więcej, a przez trójwymiarowy świat „Brawo Banku” przeprowadzi wszystkich Kasia, wyjeżdżająca na swojej hulajnodze i zadająca kolejne zagadki. Czas sprawdzić, jak to wygląda w rzeczywistości. Najlepiej od razu.

Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Jak korzystać z aplikacji Brawo Bank AR?

Potrzebne będą: drukowany magazyn „Brawo Bank”, wydanie 3/2016; smartfon lub tablet; aplikacja Brawo Bank AR.

1. Pobierz i zainstaluj aplikację Brawo BankAR:

– ze sklepu Google Play – jeśli korzystasz z urządzenia z systemem Android
– App Store – jeśli korzystasz z urządzenia z systemem iOS.

Brawo Bank AR 1

2. Uruchom aplikację, korzystając z ikony.

3. Na ekranie urządzenia pojawi się Kasia (postać znana czytelnikom „Brawo Banku”), która poinstruuje, na którą stronę magazynu należy się udać, by rozpocząć zabawę.

Brawo Bank AR 2

4. Skieruj tablet na stronę wskazaną przez Kasię i postępuj zgodnie z poleceniami.

Brawo Bank AR 3

5. W lewym górnym rogu ekranu urządzenia znajduje się znak zapytania. Klikając w niego, znajdziesz podpowiedzi do kolejnych łamigłówek.

6. Po zakończeniu ostatniego zadania możesz zrobić sobie zdjęcie z Kasią.

Brawo Bank AR 4

Czytaj także:

Złap wszystkich klientów, czyli o biznesie z Pokémon Go

Nakładka na otoczenie – o kamieniach milowych w rzeczywistości rozszerzonej

loaderek.gifoverlay.png