2016.10.18

Wniosek o kartę EKUZ z Profilem Zaufanym - jak to zrobić?

Jeśli chcesz korzystać ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu za granicą, będziesz potrzebować EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek o wydanie tej karty można złożyć przez Internet za pośrednictwem systemu ePUAP - wystarczy podpisać go Profilem Zaufanym. Sam Profil szybko i wygodnie założysz w serwisie iPKO lub Inteligo.

Wniosek o kartę EKUZ z Profilem Zaufanym

Co to jest EKUZ i do czego służy?

Wyjeżdżając za granicę najczęściej myślimy o celu podróży. Może to być zwiedzanie i odpoczynek, nauka na zagranicznej uczelni albo praca. Rzadziej myślimy o nieszczęśliwych wypadkach, które niestety się zdarzają. Pomoc medyczna zapewne będzie nam udzielona, ale kto później za to zapłaci?

Lepiej pomyśleć o tym zawczasu i wyrobić przed wyjazdem kartę EKUZ. Jest to dokument potwierdzający prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu w krajach UE oraz w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie i Szwajcarii.

EKUZ może zostać wydana osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego.

UWAGA: Korzystając z EKUZ należy pamiętać, że posiadacz karty ma takie prawa i obowiązki, jakie wynikają z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA. Idąc do lekarza należy się najpierw upewnić, że dany gabinet działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.

Wniosek o EKUZ przez Internet

Wniosek o kartę można złożyć przez Internet, korzystając z Profilu Zaufanego i systemu ePUAP. Poniżej opisujemy krok po kroku jak to zrobić.

Krok 1: Logujemy się do serwisu ePUAP Profilem Zaufanym, wybierając opcję “Zaloguj się przez bankowość elektroniczną”.

Krok 2

Krok 2: Jesteśmy w systemie ePUAP. W katalogu usług na odnajdujemy te związane ze zdrowiem.

Krok 3

Krok 3: Klikamy w “Najczęściej załatwiane sprawy”. Rozwija się lista e-usług, na której znajdziemy “Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą”. Jest też osobny wniosek o EKUZ związany z wykonywaniem pracy za granicą. Załóżmy, że w tym przypadku chodzi o pobyt czasowy niezwiązany z pracą.

Krok 4

Krok 4: Wybieramy usługę (Wydanie karty EKUZ w związku…) i przechodzimy do jej karty. Jest to ogólny opis załatwianej sprawy, jego podstawa prawna itp.  Aby przejść dalej, klikamy przycisk “Załatw sprawę”

UWAGA: Warto przeczytać kartę usługi. Dowiemy się z niej na przykład, jakie dodatkowe dokumenty muszą załączyć osoby zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny w wieku powyżej 18 roku życia w stopniu pokrewieństwa „dziecko” /„wnuk” albo osoby nieubezpieczone, uprawnione na podstawie przepisów krajowych. Szczegółowe informacje o potrzebnych dokumentach znajdziecie na karcie usługi.

Krok 5

Krok 5: Naszym oczom ukazuje się formularz do uzupełnienia.

Krok 6

 

Musimy podać dane takie jak PESEL, status wnioskodawcy i sposób odbioru EKUZ. Do wniosku można dodać załącznik - dokument o wielkości nie większej niż 3,5 MB (w ten sposób można załączyć dodatkowe dokumenty wspomniane w poprzednim kroku).

UWAGA I: Wybierając sposób odbioru EKUZ możemy wybrać wysłanie karty pocztą. W takim przypadku formularz rozwinie się o dodatkowe pola na dane adresowe. Kartę możemy również odebrać osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej.

UWAGA II: Musimy zaadresować dokument do właściwego oddziału NFZ. Robimy to poprzez wybranie jednej z opcji w miejscu wskazanym na zrzucie poniżej. W tym przypadku wybrano oddział dolnośląski.

Krok 6_2

Krok 6: Po wypełnieniu i zaadresowaniu formularza klikamy “Dalej”.

Krok 7: Przechodzimy do widoku dokumentu gotowego do podpisania i wysłania. Aby podpisać go Profilem Zaufanym musimy kliknąć “Podpisz”.

Krok 8

Krok 8: System spyta jak podpisać dokument. Wybieramy opcję “Podpisz Profilem Zaufanym”.

Krok 9

Krok 9: Po wypełnieniu właściwego wniosku zaznaczamy opcję „Podpisz Profilem Zaufanym”. Następnie korzystamy z opcji logowania przy pomocy banku i wybieramy „iPKO” lub Inteligo – nastąpi automatyczne przekierowanie do serwisu transakcyjnego. Po zalogowaniu widzimy pole z nazwą podpisywanego dokumentu i miejsce na podanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego. Potwierdzamy operację kodem z narzędzia autoryzacyjnego – nastąpi automatyczny powrót do strony administracji publicznej.

Całość przypomina proces płacenia w sklepie internetowym, gdy na chwilę trafiamy na stronę banku, a po zatwierdzeniu dyspozycji wracamy do strony sklepu.

Krok 10

Krok 10: Przycisk “Wyślij” powinien być aktywny. Klikamy ten przycisk i powinniśmy zobaczyć informację o wysłaniu dokumentu. To wszystko.

Czas realizacji usługi to 3 dni robocze, chyba że zajdzie konieczność dodatkowego postępowania ustalającego prawo do świadczeń. Usługa jest bezpłatna.

 • Konto osobiste uławia codzienne życie. Dzięki dostępowi do bankowości elektronicznej możemy łatwo płacić rachunki za mieszkanie, prąd, gaz czy wodę, a dzięki karcie płatniczej – szybko regulować należności np. na stacji benzynowej, w sklepie czy restauracji. Od niedawna załatwimy też sprawy urzędowe (Profil Zaufany). Takich zalet jest dużo więcej. Nie masz jeszcze konta w PKO Banku Polskim? Wybierz najbardziej odpowiednie dla siebie.

  • PKO Konto za Zero - konto i karta za 0 zł przy aktywnym korzystaniu plus debet nawet do 1000 zł -  Otwórz konto
  • PKO Konto bez Granic – wiele atrakcyjnych usług, w tym wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie  - w ramach tylko jednej opłaty - Otwórz konto
  • PKO Konto dla Młodych - w pełni internetowe i mobilne konto dla osób w wieku 18-26 lat -  Otwórz konto
  • PKO Konto za Zero dla Rodziny 500+- specjalne warunki cenowe dla wszystkich klientów korzystających z rządowego programu Rodzina 500+ - Otwórz konto

Marcin Maj
Dziennik Internautów

Czytaj także:

Proste kroki do Profilu Zaufanego

  • Z Banku

   02017.08.16

   Jej wygodność Mini Ratka

   Pod hasłem „JEJ WYGODNOŚĆ MINI RATKA” PKO Bank Polski uruchomił nową kampanię pożyczki gotówkowej. 14 sierpnia ruszyła jej nowa odsłona. WEJDŹ DO KRÓLESTWA MINI RATKI PKO BANKU POLSKIEGO, GDZIE PANUJE SZYBKOŚĆ I WYGODA – brzmi kontynuacja sentencji.

   więcej
  • Z Banku

   02017.08.11

   Prognozy gospodarcze Centrum Analiz PKO Banku Polskiego – „Więcej inwestycji, mniej konsumpcji”

   Prognozy dla polskiej gospodarki są nadal optymistyczne. Ekonomiści PKO Banku Polskiego prognozują utrzymanie wzrostu PKB w okolicach 4%. W ich ocenie, wzrost PKB w Polsce przyspieszy w 2017 r. do 3,9%, a w 2018 r. sięgnie 4,1%. Głównym motorem napędowym przyspieszenia jest ożywienie aktywności inwestycyjnej przy nadal mocnym wzroście konsumpcji.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.08.11

   PKO Masowe Wypłaty dostępne również w bankomatach PKO Banku Polskiego

   PKO Masowe Wypłaty umożliwia wypłatę świadczeń w formie gotówki m.in. beneficjentom programu 500+ nieposiadającym konta bankowego. Dotychczas transakcje takie możliwe były jedynie w oddziale Banku lub agencji. Od sierpnia taką funkcję zyskało 3 tys. bankomatów własnych Banku.

   więcej
  • Z Banku

   02017.08.09

   Pierwszy projekt ZenCard w ramach Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego wystartował!

   Kilka miesięcy po zakupie przez PKO Bank Polski spółki fintechowej ZenCard, zakończyła się jej integracja techniczna z siecią terminali eService. Została uruchomiona platforma ZenCard 2.0, na bazie której ruszyła pierwsza kampania promocyjna dla renomowanych klientów – MAKRO i Visa. PKO Bank Polski jest partnerem pierwszego wyboru dla młodych spółek technologicznych, umożliwiając im relacje z największymi klientami.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.08.08

   PKO Bank Polski w finale konkursu BAI Global Innovation Awards

   PKO Bank Polski został finalistą prestiżowego, międzynarodowego konkursu dla instytucji finansowych BAI Global Innovation Awards, w kategorii przełomowa współpraca. Uznanie jury zyskał projekt udostępniania usług e-administracji w serwisach bankowości elektronicznej Banku.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.08.07

   IKO - bankowość mobilna numer 1 w Polsce

   Aplikacja IKO PKO Banku Polskiego zbiera bardzo dobre oceny nie tylko od ekspertów z branży, ale przede wszystkim od jej użytkowników – klientów PKO Banku Polskiego i Inteligo. Ponad 100 tysięcy ocen IKO i pierwsze miejsce wśród aplikacji bankowości mobilnej w trzech największych sklepach z aplikacjami, liczne nagrody branżowe, najwięcej na rynku użytkowników - PKO Bank Polski utrzymuje pozycję lidera bankowości mobilnej w Polsce.

   więcej
  Pokaż więcej