2017.10.06

Dyrektywa MiFID II – nowe zasady informowania klienta

Zakup instrumentu finansowego np. jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego można porównać do kupna mieszkania czy samochodu. Przed decyzją potrzebna jest dokładna analiza, pozwalająca dokonać świadomego i dobrego wyboru.

Celem nowej ankiety „Profil inwestora”, zgodnej z dyrektywą MiFID II, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2018 roku, jest umożliwienie klientowi wyboru produktów inwestycyjnych najbardziej dla niego odpowiednich pod względem jego wiedzy, doświadczenia, możliwości finansowych i celów.

To tylko kilkanaście minut

Wypełnienie ankiety trwa od kilku do kilkunastu minut. Warto uznać to za pierwszy etap inwestycji. Świadomy klient i świadomy doradca muszą wiedzieć, że ten krótki czas potrzebny jest na stworzenie dobrego i stabilnego fundamentu. Chodzi na przykład o uzyskanie wiedzy na temat produktów inwestycyjnych, z których dotychczas korzystał klient. Gra w otwarte karty opłaca się obu stronom, bo zadanie kilkunastu prostych pytań pozwala zbudować uczciwą relację między klientem a doradcą. W ankiecie znajdują się pytania związane z wykształceniem, doświadczeniem zawodowym oraz dotychczasowym doświadczeniem inwestycyjnym klienta. Kluczowa w tym wszystkim jest przejrzysta komunikacja. Źle poinformowany klient może poczuć się inwigilowany, a zupełnie nie o to chodzi. Zdobywana wiedza nie służy do celów marketingowych. Doradca musi precyzyjnie wyjaśnić, że odpowiedzi na pytania, które znajdują się w ankiecie, są potrzebne obu stronom. Na przykład odpowiedź na pytanie dotyczące wykształcenia jest dla banku informacją, która znacząco wpływa na sposób współpracy z klientem. Wyższe wykształcenie, szczególnie w kierunku ekonomicznym, pozwala sądzić, że rozmówca posiada wiedzę, która wystarcza mu na zrozumienie zasad działania produktu inwestycyjnego.

Nie wolno zapominać, że inwestowanie jest nie tylko dla ekonomistów czy finansistów. Brak wykształcenia wyższego lub ekonomicznego nie musi być przeszkodą, bo klient może już mieć doświadczenie w inwestowaniu.

Decyzja należy do klienta

Wyniki ankiety „Profil inwestora” pozwolą na to, by dostarczyć klientom informacje o grupach instrumentów finansowych odpowiednich do ich wiedzy i doświadczenia. Tej porady nie wolno jednak mylić z doradztwem inwestycyjnym, bo ostateczną decyzję inwestycyjną podejmuje klient samodzielnie. Rozmowa z doradcą ma na celu przekazanie klientowi informacji o cechach instrumentów finansowych, a w szczególności o ryzyku i kosztach z tytułu opłat i prowizji. Umożliwi mu to podjęcie decyzji.

Ile można zaoszczędzić w ciągu 5 lat, systematycznie wpłacając co miesiąc 500 zł na Program Budowania Kapitału?

 • po 1. roku: 6 tys. zł (i 40 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 2. roku: 12 tys. zł (i 154 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 3. roku: 18 tys. zł (i 344 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 4. roku: 24 tys. zł (i 609 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 5. roku: 30 tys. zł (i 952 zł zysku brutto z odsetek)

Sprytne oszczędzanie na marzenia – Program Budowania Kapitału

Program Budowania Kapitału jest dostępny dla posiadaczy kont osobistych w PLN w PKO Banku Polskim (nie dotyczy PKO Konta Dziecka, PKO Konta Pierwszego, kont Inteligo, ROR-u Depozyt). Lokatę można założyć w oddziałach i agencjach PKO Banku Polskiego, a także za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, aplikacji mobilnej IKO oraz infolinii Banku.

Jak działa Program Budowania Kapitału?

 • Maksymalny okres oszczędzania w PBK to 5 lat (lokata nieodnawialna).
 • Oprocentowanie w skali roku wyliczane jest według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50 proc. (50 punktów bazowych), zmienne co 3 miesiące oszczędzania względem daty otwarcia lokaty.
 • Możemy posiadać maksymalnie 3 lokaty w ramach Programu Budowania Kapitału.
 • Regularne miesięczne wpłaty wynoszą od 100 zł do 1000 zł. Maksymalnie możemy dokonać jednej wpłaty w ciągu miesiąca na każdą (z możliwych trzech) założoną lokatę w danym miesiącu oszczędzania.
 • Program oferuje korzystną formułę kapitalizacji odsetek – co 12 miesięcy. Likwidacja lokaty przed pierwszą kapitalizacją lub w okresie pomiędzy kapitalizacjami skutkuje rozwiązaniem umowy i brakiem naliczenia odsetek od ostatniej kapitalizacji.
 • PKO Bank Polski nie pobiera opłat za otwarcie, prowadzenie i likwidację lokaty oraz za realizację zlecenia stałego z konta osobistego w PLN w PKO Banku Polskim w celu zasilenia lokaty comiesięczną wpłatą.

Jak przystąpić do Programu Budowania Kapitału?

1. Wybierasz wysokość comiesięcznych wpłat.

2. Podpisujesz umowę w dowolnym oddziale lub agencji PKO Banku Polskiego albo zakładasz lokatę za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, aplikacji mobilnej IKO lub infolinii Banku.

3. Otwierając lokatę deklarujesz jej systematyczne zasilanie kwotami w wybranej przez siebie wysokości.

Wpłacane środki w całości są gromadzone na lokacie bankowej. Ty decydujesz, jaką kwotę chcesz wpłacać miesięcznie.

 Mateusz Patyczkowski

Czytaj także:

Dyrektywa MiFID II – ewolucja czy rewolucja?

Różne drogi, jeden cel: oszczędzanie