2017.10.06

Dyrektywa MiFID II – nowe zasady informowania klienta

Zakup instrumentu finansowego np. jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego można porównać do kupna mieszkania czy samochodu. Przed decyzją potrzebna jest dokładna analiza, pozwalająca dokonać świadomego i dobrego wyboru.

Celem nowej ankiety „Profil inwestora”, zgodnej z dyrektywą MiFID II, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2018 roku, jest umożliwienie klientowi wyboru produktów inwestycyjnych najbardziej dla niego odpowiednich pod względem jego wiedzy, doświadczenia, możliwości finansowych i celów.

To tylko kilkanaście minut

Wypełnienie ankiety trwa od kilku do kilkunastu minut. Warto uznać to za pierwszy etap inwestycji. Świadomy klient i świadomy doradca muszą wiedzieć, że ten krótki czas potrzebny jest na stworzenie dobrego i stabilnego fundamentu. Chodzi na przykład o uzyskanie wiedzy na temat produktów inwestycyjnych, z których dotychczas korzystał klient. Gra w otwarte karty opłaca się obu stronom, bo zadanie kilkunastu prostych pytań pozwala zbudować uczciwą relację między klientem a doradcą. W ankiecie znajdują się pytania związane z wykształceniem, doświadczeniem zawodowym oraz dotychczasowym doświadczeniem inwestycyjnym klienta. Kluczowa w tym wszystkim jest przejrzysta komunikacja. Źle poinformowany klient może poczuć się inwigilowany, a zupełnie nie o to chodzi. Zdobywana wiedza nie służy do celów marketingowych. Doradca musi precyzyjnie wyjaśnić, że odpowiedzi na pytania, które znajdują się w ankiecie, są potrzebne obu stronom. Na przykład odpowiedź na pytanie dotyczące wykształcenia jest dla banku informacją, która znacząco wpływa na sposób współpracy z klientem. Wyższe wykształcenie, szczególnie w kierunku ekonomicznym, pozwala sądzić, że rozmówca posiada wiedzę, która wystarcza mu na zrozumienie zasad działania produktu inwestycyjnego.

Nie wolno zapominać, że inwestowanie jest nie tylko dla ekonomistów czy finansistów. Brak wykształcenia wyższego lub ekonomicznego nie musi być przeszkodą, bo klient może już mieć doświadczenie w inwestowaniu.

Decyzja należy do klienta

Wyniki ankiety „Profil inwestora” pozwolą na to, by dostarczyć klientom informacje o grupach instrumentów finansowych odpowiednich do ich wiedzy i doświadczenia. Tej porady nie wolno jednak mylić z doradztwem inwestycyjnym, bo ostateczną decyzję inwestycyjną podejmuje klient samodzielnie. Rozmowa z doradcą ma na celu przekazanie klientowi informacji o cechach instrumentów finansowych, a w szczególności o ryzyku i kosztach z tytułu opłat i prowizji. Umożliwi mu to podjęcie decyzji.

Ile można zaoszczędzić w ciągu 5 lat, systematycznie wpłacając co miesiąc 500 zł na Program Budowania Kapitału?

 • po 1. roku: 6 tys. zł (i 40 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 2. roku: 12 tys. zł (i 154 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 3. roku: 18 tys. zł (i 344 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 4. roku: 24 tys. zł (i 609 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 5. roku: 30 tys. zł (i 952 zł zysku brutto z odsetek)

Sprytne oszczędzanie na marzenia – Program Budowania Kapitału

Program Budowania Kapitału jest dostępny dla posiadaczy kont osobistych w PLN w PKO Banku Polskim (nie dotyczy PKO Konta Dziecka, PKO Konta Pierwszego, kont Inteligo, ROR-u Depozyt). Lokatę można założyć w oddziałach i agencjach PKO Banku Polskiego, a także za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, aplikacji mobilnej IKO oraz infolinii Banku.

Jak działa Program Budowania Kapitału?

 • Maksymalny okres oszczędzania w PBK to 5 lat (lokata nieodnawialna).
 • Oprocentowanie w skali roku wyliczane jest według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50 proc. (50 punktów bazowych), zmienne co 3 miesiące oszczędzania względem daty otwarcia lokaty.
 • Możemy posiadać maksymalnie 3 lokaty w ramach Programu Budowania Kapitału.
 • Regularne miesięczne wpłaty wynoszą od 100 zł do 1000 zł. Maksymalnie możemy dokonać jednej wpłaty w ciągu miesiąca na każdą (z możliwych trzech) założoną lokatę w danym miesiącu oszczędzania.
 • Program oferuje korzystną formułę kapitalizacji odsetek – co 12 miesięcy. Likwidacja lokaty przed pierwszą kapitalizacją lub w okresie pomiędzy kapitalizacjami skutkuje rozwiązaniem umowy i brakiem naliczenia odsetek od ostatniej kapitalizacji.
 • PKO Bank Polski nie pobiera opłat za otwarcie, prowadzenie i likwidację lokaty oraz za realizację zlecenia stałego z konta osobistego w PLN w PKO Banku Polskim w celu zasilenia lokaty comiesięczną wpłatą.

Jak przystąpić do Programu Budowania Kapitału?

1. Wybierasz wysokość comiesięcznych wpłat.

2. Podpisujesz umowę w dowolnym oddziale lub agencji PKO Banku Polskiego albo zakładasz lokatę za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, aplikacji mobilnej IKO lub infolinii Banku.

3. Otwierając lokatę deklarujesz jej systematyczne zasilanie kwotami w wybranej przez siebie wysokości.

Wpłacane środki w całości są gromadzone na lokacie bankowej. Ty decydujesz, jaką kwotę chcesz wpłacać miesięcznie.

 Mateusz Patyczkowski

Czytaj także:

Dyrektywa MiFID II – ewolucja czy rewolucja?

Różne drogi, jeden cel: oszczędzanie

  • Z Banku

   02018.02.23

   PKO Bank Polski najcenniejszą marką finansową

   PKO Bank Polski jest najdroższą marką krajowego sektora finansowego. Marka polskiego lidera sektora bankowego w Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2017 dziennika „Rzeczpospolita” wyceniona została na 2,7 mld złotych. Jest też trzecim najbardziej wartościowym brandem w kraju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.02.20

   Wakacje dwa razy w roku. Pozwól sobie to zaplanować

   Uczniowie i studenci dwa razy do roku mają szasnę odetchnąć od nauki i wytężonej pracy, bo w ich kalendarz na stałe wpisane są ferie zimowe i wakacje. A Ty? Też pozwalasz sobie na odpoczynek dwa razy do roku? Psychologowie są zgodni, że by nabrać właściwego dystansu do pracy i zrelaksować się naprawdę, należy zmienić otoczenie. Wyjazd bywa najlepszym rozwiązaniem. Często jednak nie możesz sobie na to pozwolić. Musisz wybierać – narty zimą lub kurort latem. Podpowiemy Ci, co zrobić, abyś mógł pozwolić sobie na jedno i drugie.

   więcej
  • Z Banku

   02018.02.20

   „Możesz wszystko, ale nie musisz” – nowa kampania Konta dla Młodych w PKO Banku Polskim

   Ruszyła kampania internetowa PKO Banku Polskiego „Możesz wszystko, ale nie musisz” z udziałem Macieja Musiała, jednego z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia. Motywem przewodnim kampanii jest akcentowanie poprzez humorystyczne sceny z udziałem Musiała atutów PKO Konta dla Młodych – wygody, mobilności i szybkości. Za otwarcie PKO Konta dla Młodych można otrzymać 100 zł do wydania na Allegro.

   więcej
  • Z Banku

   02018.02.15

   Rewitalizacja Rotundy PKO Banku Polskiego. Budowa części naziemnej

   PKO Bank Polski realizuje trzeci etapu prac związanych z rewitalizacją Rotundy – Oddziału 3 Banku. Obecnie montowane są elementy konstrukcyjne antresoli – kondygnacji 1 piętra. Na szkielet Rotundy złożą się: 21-tonowy słup o wysokości ponad 13,5 m, 13 podziemnych słupów obwodowych o wysokości 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych, których wysokość wyniesie 11-13 m.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.02.14

   Panna młoda tuż za progiem, czyli jak sfinansować koszty ślubu i wesela

   Piękna suknia, szykowny garnitur, marsz Mendelsona i luksusowa limuzyna. Kwiaty, łzy wzruszenia, życzenia, a później zabawa do białego ranaByś mogła/mógł po latach stwierdzić, że były jak z bajki, jej scenariusz napisz już dziś i przygotuj się finansowo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.02.13

   Ekonomia na bank. II edycja projektu edukacji ekonomicznej PKO Banku Polskiego i Uniwersytetu Śląskiego

   Zarządzanie własnym budżetem, prowadzenie biznesu czy ubezpieczenia – wiedza z zakresu edukacji ekonomicznej, bez której trudno dziś sobie poradzić, jest szczególnie potrzebna młodym ludziom wchodzącym w dorosłe życie. Dlatego istotne, by przekazywali ją praktycy, jakimi są doświadczeni pracownicy banku. Rozpoczęła się II edycja projektu edukacyjnego Ekonomia na bank realizowanego przez PKO Bank Polski oraz Uniwersytet Śląski.

   więcej
  Pokaż więcej