2018.10.11

Giełdowe ABECADŁO

Giełda – dla jednych to sposób na zdobycie kapitału na rozwój biznesu, dla innych metoda na pomnożenie oszczędności, a jeszcze inni traktują ją jak zabawę w ryzykowną grę.

G jak GPW. To skrót od Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Notowane są na niej obecnie 472 spółki, których wartość jest wyceniana na ponad 1,2 bln zł. 

I jak inwestorzy, czyli uczestnicy giełdy. To osoby lub firmy, które inwestują w akcje spółek. Inwestorem może zostać każdy, kto zdecyduje się kupić akcje. 

E jak emitenci akcji. To spółki, które wyemitowały określoną część swoich akcji, by otrzymać fundusze od inwestorów. Każdy, kto zainwestuje w akcje spółki, staje się jej akcjonariuszem. 

Ł jak łańcuch zdarzeń: spółka emituje akcje, a inwestorzy je kupują. Środki pozyskane przez spółkę mogą zostać wykorzystane np. na rozwój i inwestycje, co z kolei zwiększy zyski i podniesie wartość spółki oraz cenę akcji, dając zysk inwestorowi. 

D jak dom maklerski. Za jego pośrednictwem spółki sprzedają swoje akcje, a inwestorzy je kupują. Należy tu założyć rachunek inwestycyjny i wpłacić środki, które zostaną przeznaczone na inwestycje giełdowe. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego umożliwia inwestowanie m.in. w akcje, obligacje, certyfikaty, instrumenty pochodne czy ETF-y. Dostęp do niego możliwy jest przez serwis supermakler z aplikacją mobilną. Inwestorzy zyskują też dostęp do materiałów analitycznych oraz doradztwa inwestycyjnego. Rachunek maklerski w DM PKO Banku Polskiego można założyć w Punkcie Obsługi Klienta lub oddziale Banku (z dowodem osobistym lub paszportem oraz nazwą i adresem urzędu skarbowego do rozliczeń podatkowych). 

O jak oferta publiczna. Na giełdzie można kupować akcje już notowane, jak również te, które spółki wyemitują (np. wchodząc dopiero na giełdę) w ramach oferty publicznej. Oprócz oferty publicznej spółki mogą prowadzić też oferty prywatne – dla maksymalnie 149 inwestorów. 

W jak WIG, czyli Warszawski Indeks Giełdowy, obejmujący notowania niemal wszystkich spółek. WIG20 to indeks 20 największych spółek, mWIG40 zbiera notowania 40 średnich spółek, a sWIG80 to indeks 80 małych spółek. 

E jak edukacja. Żeby inwestować na giełdzie, nie trzeba mieć skończonych studiów ekonomicznych, warto jednak zadbać o edukację giełdową. 

A jak akcje. To nimi głównie handluje się na warszawskiej giełdzie, lecz nie są to jedyne papiery, w które można inwestować. Są jeszcze obligacje i bardziej skomplikowane instrumenty: certyfikaty, kontrakty terminowe, ETF-y. 

B jak bessa. To długotrwała tendencja spadku cen akcji, co najczęściej oznacza straty inwestorów giełdowych. Jej przeciwieństwem jest hossa, podczas której przez długi czas ceny akcji rosną. 

E jak emocje. Jak powszechnie wiadomo, są złym doradcą. Dotyczy to również giełdy. Zamiast emocji przy inwestowaniu na giełdzie lepiej sprawdzą się opanowanie i analiza.

C jak cena akcji. Jest uzależniona od liczby inwestorów, którzy chcą kupować lub sprzedawać akcje spółki w danym momencie. Cena akcji zależy od perspektyw danej spółki – np. spada po publikacji gorszych od oczekiwań wyników finansowych. 

A jak analizy giełdowe. Są sporządzane przez profesjonalistów z domów maklerskich. Warto je śledzić, zanim podejmiemy decyzję o inwestycji. 

D jak doradztwo inwestycyjne. W inwestowaniu warto wspierać się portfelami modelowymi zarządzanymi przez najlepszych profesjonalistów z domów maklerskich. 

Ł jak łączenie faktów i łapanie okazji. Inwestor powinien śledzić wszystkie komunikaty płynące ze spółki i interesować się rynkiem, na którym ona działa Warto to robić, by przewidzieć, czy jest potencjał do wzrostu cen akcji spółki. 

O jak odpowiedzialność. Inwestowanie na giełdzie może skończyć się spektakularnym zyskiem, ale również utratą zainwestowanych pieniędzy. Zanim rozpoczniesz przygodę z akcjami, dobrze się do tego przygotuj i pamiętaj o ryzyku, jakie wiąże się z tego typu inwestycjami.

 

Olga Kobylińska

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

Czytaj także:

Giełda dla początkujących. 8 wskazówek dla nowego inwestora

Jeśli nie depozyt, to co? Portfel inwestycyjny!

Kredyt daje siłę inwestorowi

loaderek.gifoverlay.png