2016.04.22

Oszczędzanie i inwestowanie nie tylko na mieszkanie

Być jak Rockefeller? To możliwe, jeśli będziemy działać w myśl dewizy multimiliardera, który mawiał, że bogaty nie jest ten, kto dużo zarabia, ale ten, kto dużo oszczędza.

Oszczędzanie i inwestowanie nie tylko na mieszkanie. Fot. shutterstock.comDzięki programom systematycznego oszczędzania, takim jak Program Budowania Kapitału (PBK), okazuje się, że oszczędzanie „dużo” – także na cele mieszkaniowe – nie musi wiązać się z dużymi wyrzeczeniami. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. „Odłożę tyle, ile się da” – to najczęstsza postawa wobec oszczędzania. Zaledwie 6 proc. z nas ma z góry ustalone zasady odkładania środków – takie wnioski przynosi badanie zrealizowane dla PKO Banku Polskiego przez firmę TNS Polska. Dr Marcin Idzik z TNS Polska, komentując raport, zwrócił uwagę na to, że dochody większości gospodarstw domowych przy pewnym wysiłku dają możliwość systematycznego oszczędzania. Warto przekonać się na własnej skórze, że dokonując drobnych przetasowań w domowym budżecie i zwyczajach zakupowych, wygospodarujemy wolne środki. A każde 100–200 zł to z perspektywy długoletniego oszczędzania nieocenione „paliwo”, które regularnie dolewane do naszego inwestycyjnego „wehikułu” pozwoli, bez przesadnych wyrzeczeń, zbudować spory kapitał na przyszłe cele – zabezpieczenie własne, dzieci lub zakup mieszkania.

Warto spróbować, bo jak zauważa dr Idzik, „życie bez oszczędzania kusi na co dzień, ale na dłuższą metę przeraża”. Jak walczyć z tym „przerażeniem”? Skuteczniejsza od kozetki psychologa w tym przypadku okaże się… wizyta w PKO Banku Polskim. Szczególnie godnym polecenia sposobem na bezbolesne oszczędzanie jest oferowany od blisko dwóch lat Program Budowania Kapitału (PBK). Skorzystało z niego już ponad milion klientów!

PBK może służyć oszczędzaniu na dowolny cel (Kapitał na Marzenia), na zabezpieczenie emerytury (Kapitał na Emeryturę) lub – to nowość – na wkład własny na mieszkanie (Kapitał na Własny Kąt).

O popularności Programu przesądza prostota i wygoda – dobierając na starcie parametry Programu do swoich możliwości i potrzeb, potem wystarczy zasilać regularnie konto Programu (np. ustawić darmowe zlecenie stałe). Nawet najmniej wytrwali oszczędzający nie będą mieli alibi: wytrwałość i regularność jest wpisana w konstrukcję Programu i odpowiednio nagradzana (premia odsetkowa lub premia lojalnościowa). A po kilku miesiącach sami będziemy podwójnie zaskoczeni. Tym, że nie odczuliśmy ubytku tych 100 czy 200 zł w domowym budżecie, a także tym, jak szybko przybywa nam oszczędności.

 • Pracownicy oddziałów PKO Banku Polskiego o Programie Budowania Kapitału

  Osoby zakładające PBK z reguły wiedzą, na czym polega program, chcą aktywnie oszczędzać. To, że można otworzyć kilka programów na różne cele oraz wypłacić pieniądze w dowolnym czasie i dowolnym oddziale banku, zachęca do PBK. Klienci cenią sobie również oprocentowanie, które jest wyższe niż na tradycyjnych lokatach. Zbierają na różne cele, np. motor, samochód, wakacje czy nawet wcześniejszą spłatę kredytu. Są też tacy, którzy zbierają, aby się zabezpieczyć na czarną godzinę. Dla większości klientów ważne jest bezpieczeństwo zachowania kapitału – wybierają PBK w formie lokaty. Chociaż długo utrzymujące się niskie stopy procentowe powodują, że rośnie liczba PBK w wariancie inwestycyjnym.

  Oszczędzanie z PBK jest tak „bezbolesne”, że zdarza się, iż klienci o nim... zapominają. Pewna klientka w czasie wizyty w naszym oddziale została poinformowana, że prócz środków na koncie posiada jeszcze dodatkowe środki na PBK. Zapomniała, że odkłada jej się po 100 zł miesięcznie, a gdy jej o tym przypomniałem i powiedziałem, ile jej się uzbierało, wpadła w euforię. Mówiła, że czuła się tak, jakby wygrała los na loterii.

  Michał Szałkowski, młodszy doradca-kasjer, Oddział 34 w Warszawie

  Nasi klienci często uważają, że nie stać ich na to, aby oszczędzać. Wówczas przytaczamy słowa Rockefellera: „bogatym nie jest ten, który dużo zarabia, tylko ten, który dużo oszczędza”. Odkładając systematycznie nawet niewielką kwotę, możemy zrealizować nasze plany i marzenia, takie jak: wycieczka, nowy telewizor czy wykształcenie dzieci. Ja sama odkładam środki na edukację mojej córeczki, jak również na własną emeryturę. Nasi klienci decydują się na systematyczne oszczędzanie najczęściej w formie: Kapitału na marzenia – lokata bądź Kapitału na marzenia z portfelem inwestycyjnym – umiarkowanym.

  Kinga Rosińska, kierownik Zespołu Obsługi Klienta, Oddział 1 w Zambrowie

  Klienci naszego oddziału są zainteresowani produktami oszczędnościowymi – wiedzą, na czym one polegają i jakie dają korzyści. Produkty systematycznego oszczędzania są dla nich taką dawną skarbonką, która nie raz przyczyniała się do realizacji marzeń. Systematyczne oszczędzanie pozwala na odkładanie małymi kwotami środków na spełnienie przyszłych celów, którymi są np. zakup mieszkania, studia dla dzieci, wymarzone wakacje. Często zdarza się, że klienci zapominają o tym, że mają założone tego rodzaju programy, co powoduje u nich ogromne zaskoczenie i radość na koniec programu.

  Marta Kraś, młodszy doradca-kasjer, Oddział 82 w Warszawie

  Do niedawna klienci nie interesowali się żadnymi formami systematycznego oszczędzania. Co ciekawe, najmniejsze zainteresowanie wykazywali klienci, których stać na oszczędzanie. W ciągu ostatnich dwóch lat dużo się w tej materii zmieniło. Dzięki częstym kontaktom z klientami udało nam się uświadomić i zainteresować ofertą PBK wiele osób. Okazało się, że to wcale nie jest takie trudne i nie trzeba dużych kwot. Teraz zdarza się nam usłyszeć: „to ile ja już tam uzbierałem/uzbierałam?”. Po podaniu odpowiedzi za każdym razem z ust klienta pada: „naprawdę?”, a w jego oczach widać szybkie obliczenia, na co wyda oszczędzone pieniądze.

  Natalia Pepłońska, starszy doradca, Oddział 36 w Warszawie

  Niektórzy klienci mają obawy co do skorzystania z oferty lokaty Kapitał na..., mimo tego że mają spory potencjał finansowy. Są też tacy, którzy mimo niewielkich możliwości rozumieją, że odkładanie nawet małych kwot daje z czasem efekty i chętnie korzystają z nowych rozwiązań systematycznego oszczędzania. Sama konstrukcja programu mobilizuje ich do gromadzenia oszczędności. Nasi klienci oszczędzają z myślą o dzieciach, wnukach ich wsparciu finansowym w przyszłości bądź o własnych potrzebach. Najpopularniejszą formą oszczędzania u nas w oddziale jest wariant depozytowy.

  Dorota Złowocka, młodszy doradca-kasjer, Oddział 1 we Włocławku

Grzegorz Culepa
Ekspert PKO Banku Polskiego

loaderek.gifoverlay.png