Skarbonki oszczędnościowe w IKO – wszystko, co powinniście o nich wiedzieć
W najnowszej wersji aplikacji mobilnej IKO można korzystać ze skarbonek, które pomagają zorganizować finanse i wykształcić nawyk długotrwałego oszczędzania. W jaki sposób działają, czym są wolne środki i co wspólnego mają skarbonki z dziećmi – wyjaśnia Bankomania.
W IKO dostępnie są dwa rodzaje skarbonek - powiązane z kontem oszczędnościowym oraz wirtualne. Skarbonki wirtualne to nic innego jak kontynuacja pomysłu, z którego korzystają bardzo chętnie najmłodsi klienci PKO Banku Polskiego w ramach oferty SKO lub PKO Junior. Dzieciaki mogą zakładać wirtualne skarbonki, określając cel, kwotę docelową i datę końcową. W dowolnej chwili mogą również zasilić swoją skarbonkę.
Jak działają wirtualne skarbonki w PKO Junior? System wirtualnie przypisuje środki do skarbonek, które dziecko może mieć zgromadzone na maksymalnie dwóch rachunkach (oszczędzanie z mamą, oszczędzanie z tatą). Środki, które aktualnie nie są przypisane do żadnej skarbonki nazywane są „wolnymi oszczędnościami”. Jeżeli dziecko zainicjuje przelew w serwisie internetowym albo aplikacji mobilnej PKO Junior, który zostanie następnie zaakceptowany przez rodzica, wówczas możliwe są dwa scenariusze. Jeżeli kwota przelewu jest mniejsza niż wolne oszczędności, wówczas są one pomniejszane. W przeciwnym wypadku wolne oszczędności są zerowane i pomniejszane są środki przypisane do skarbonek. Dzięki temu dziecko wie, ile aktualnie udało się oszczędzić w danej skarbonce.
Taki sam mechanizm został zastosowany w wirtualnych skarbonkach IKO, przy czym , w przeciwieństwie do dziecka, dorosły klient PKO może mieć więcej niż 2 rachunki i posiadać kartę podłączoną do jednego z nich (w PKO Junior dziecko też może korzystać z karty płatniczej, ale ma ona swój oddzielny rachunek będący źródłem pieniądza). Zasilenie skarbonki można wykonać, jeżeli wolne środki są większe niż 0. Wolne środki widoczne są m.in. na etapie zakładania skarbonki oraz przy jej zasilaniu:
Jak IKO wylicza wolne środki? Jest to suma sald księgowych rachunków (oszczędnościowo-rozliczeniowych i oszczędnościowych) pomniejszona o blokady na tych rachunkach. Jednym słowem pieniądze, które w danym momencie są do dyspozycji. Co ważne - debet i kredyt odnawialny nie są wliczane do wolnych środków.
W IKO, podobnie jak w SKO i PKO Junior, wirtualne skarbonki nie blokują dostępnych pieniędzy. Utworzenie, zasilenie i rozbicie skarbonki nie zmieni środków na żadnym z rachunków. Ponadto IKO automatycznie przelicza kwoty przypisane do skarbonek. Jeżeli np. wydamy kartą więcej niż mamy w wolnych środkach, wówczas pieniądze odejmowane są od skarbonek (w pierwszej kolejności od tej utworzonej ostatnio). Możemy więc na bieżąco śledzić, ile udało nam się faktycznie zaoszczędzić w danej skarbonce. Dzięki nieblokowaniu środków, można swobodnie korzystać (płacić kartą, wykonywać przelewy, itd.) ze swoich pieniędzy zgromadzonych na kontach w banku.
Skarbonki wirtualne cieszą się już sporą popularnością wśród użytkowników IKO. Okazało się, że ok. ¾ klientów, którzy je założyli, nie miało do tej pory w Banku ani lokaty ani rachunku oszczędnościowego.
Jednocześnie obok skarbonek wirtualnych dostępne są skarbonki powiązane z kontem oszczędnościowym. To nic innego, jak swoista „łatka” naklejana na konto oszczędnościowe, pomagająca zwizualizować i szczegółowo sprecyzować cel i horyzont oszczędzania. Zasilenie takiej skarbonki sprowadza się do wykonania faktycznego przelewu na konto oszczędnościowe. Skarbonki te zawsze odwzorowują środki dostępne na rachunku oszczędnościowym.
Tomasz Hassa
Starszy specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Płatności mobilne IKO – szybko i bezpiecznie
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?