Sprytna skarbonka
Dlaczego nie oszczędzam? „Bo nie mam czego” – tak brzmi najczęstsza odpowiedź. Ale to raczej wymówka, niż realny powód, ponieważ oszczędzanie nie musi wiązać się z wyrzeczeniami. Wystarczy włączyć sprytną skarbonkę, czyli usługę autooszczędzania!
Do historii przeszły czasy, gdy samo „trzymanie” pieniędzy na koncie osobistym zapewniało odsetki. Mamy bardzo niską inflację, rekordowo niskie stopy procentowe, musimy więc przyzwyczaić się do tego, że „zwykłe” rachunki nie są oprocentowane, pełnią inną rolę. Jeśli chcemy budować kapitał na przyszłość, korzystajmy z wielu innych, przeznaczonych do tego celu rozwiązań, takich jak Program Budowy Kapitału, lokaty, konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne. Ale można też oszczędzać krótkoteminowo i odkładać drobne kwoty na co dzień. W jaki sposób? W myśl znanego od lat porzekadła: „ziarnko do ziarnka, a zbirze się miarka”. To właśnie ten mechanizm wykorzystuje usługa „autooszczędzania”. Sprawia, że odkładanie drobnych sum dzieje się niemal mimochodem, przy okazji i bezboleśnie. Jak działa „sprytna skarbonka”?
Wystarczy, że wskażesz rodzaj transakcji (karta debetowa, telefonem z IKO, przelewem, w tym zlecenie stałe), od których za każdym razem, część środków automatycznie zasili wybrane przez ciebie konto. Możesz wybrać jeden z trzech sposobów autooszczędzania:
- przelew stałej kwoty od każdorazowej transakcji – np. 5 zł,
- przelew procentowej wartości po każdorazowej transakcji kartą – np. 5 proc.,
- przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych od każdorazowej transakcji kartą.
To drobna rzecz, a efekt potrafi naprawdę zaskoczyć!
Czytaj także:
„Stać nas na oszczędzanie” – komentarz do badań PKO Banku Polskiego
Poradnik dla oszczędzających o słabej woli
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?