2017.01.30

Start-up to sposób myślenia!

Wyobrażają sobie świat, w którym komputery – jak elektryczność – będą potrzebowały jedynie pstryczka i wystarczy powiedzieć „napisz za mnie raport ", a one to zrobią! IC Solutions jest jednym ze zwycięzców ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” - programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland skierowanego do start-upów. Rozmawiamy z Przemysławem Jesionowskim, Business Development Director IC Solutions.

Przemysław JesionowskiWierzycie w niewidzialne komputery, a w konkursie dla strat-upów przekonaliście jurorów przedstawiając cyfrowy długopis (IC Pen) służący do automatycznej cyfryzacji papierowych dokumentów. To pieśń przyszłości czy też narzędzie codziennego użytku?

Motywem przewodnim wszystkich podejmowanych przez naszą firmę działań jest idea Invisible Computing, czyli tworzenie rozwiązań niewidzialnych z perspektywy użytkownika. To założenie stało się fundamentem naszych działań informatycznych. Jednym z nich jest technologia IC Pen, którą w wersji produkcyjnej skutecznie wdrażamy w wielu obszarach. Nie ma przecież nic prostszego dla użytkownika końcowego, niż korzystanie z długopisu – każdy z nas potrafi się nim posługiwać. To, co dzieje się po drugiej stronie, czyli kwestia zaawansowanej technologii jest niewidoczna. Dzięki takiemu podejściu staje się ona się dostępna dla każdego bez względu na wiek czy status – nikt nie jest wykluczony. Postawiliśmy sobie wyzwanie tworzenia technologii, która będzie dostępna dla każdego i odpowie na rzeczywiste potrzeby użytkownika. I nie jest to wcale pieśń przyszłości! Już teraz mamy klientów korzystających z tego produktu.

Gdzie IC Pen znajduje zastosowanie?

Pracujemy nad tym, aby nasza technologia była jak najbardziej rozpowszechniona, czy to w usługach finansowych, czy w branży medycznej przy tworzeniu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, w opiece społecznej, a nawet podczas budowaniu skutecznej i efektywnej sprzedaży. Naszym największym klientem jest Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która wykorzystuje technologię cyfrowego długopisu do obserwacji wyborów na całym świecie. To rozwiązanie dla OBWE było strzałem w dziesiątkę – użytkownicy to szybko rotująca grupa obserwatorów, którzy zmieniają się z misji na misję. Dzięki temu, że rozwiązanie jest proste i intuicyjne, może być wykorzystywane przez każdego i w każdym miejscu na świecie.  Z OBWE współpracujemy już od ponad roku mierząc się w tym czasie zarówno z dużymi wyborami na Ukrainie, Białorusi, w Macedonii, jak i medialnie głośnymi: wyborami w Rosji oraz wyborami prezydenckimi w USA, gdzie udowodniliśmy, że pod względem bezpieczeństwa i intuicyjności nasz system zdaje egzamin. Naszym największym potencjalnym klientem jesteście państwo – PKO Bank Polski. Jest to dla nas ogromna możliwość rozwoju.

Z jakich doświadczeń czerpiecie inspiracje i pomysły do rozwoju biznesu?

Inspiracją są potrzeby dnia codziennego i uważna obserwacja problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Nie można pominąć też informacji zwrotnej płynącej od klienta – to jest kolejny kluczowy element będący motorem napędowym do rozwoju produktu. Podstawą każdego biznesu powinien być zadowolony klient i tak jest w naszym przypadku. Jednym z dużych wyzwań jest idea: paperless, czyli w jaki sposób skutecznie i zgodnie z prawem ograniczyć zużycie papieru. Technologia IC Pen jest odpowiedzią na to pytanie.

Jak oceniacie, czy pilotaże IC Pen w oddziałach PKO Banku Polskiego spotkają się z zainteresowaniem naszych klientów?

Do tej pory każdy przeprowadzony przez nas pilotaż spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem. Dlaczego? Dlatego, że klient posługując się technologią IC Pen rozumie ją i od razu widzi efekt jej działania. Technologia sprowadza się do dwóch słów: „piszesz–masz”. Kiedy system IC Pen prezentujemy naszym klientom, za każdym razem są zafascynowani prostotą działania i efektem widocznym od razu. Podpisana umowa w wersji papierowej natychmiast widoczna jest w systemie elektronicznym. Oszczędza to wiele czasu pracownikom Banku, który aktualnie poświęcany jest na skanowanie i opisywanie dokumentów po zamknięciu oddziału. Dodatkowo, dzięki temu że dokument w wersji papierowej powstaje tylko w jednej kopii (druga to wersja elektroniczna) istnieje możliwość zlikwidowania połowy wydruków. Wersję papierową zabiera ze sobą klient, a wersja elektroniczna zostaje w banku, więc skracamy całym proces archiwizowania. Ponadto uzyskujemy pełny elektroniczny obieg dokumentów i likwidujemy papier w organizacji, mimo iż punktem wyjścia jest papier i długopis – technologia wygodna, zrozumiała dla każdego i zgodna z prawem. Nie burzymy procesów, ale usprawniamy je w sposób nieodczuwalny dla klienta. Mówiąc w skrócie: zajmujemy się upraszczaniem rzeczywistości.

Jakie mógłby Pan dać wskazówki młodym, początkującym firmom, które chcą startować w branży nowych technologii. Jak stworzyć ciekawy start-up, a później dobrze rozwiniętą firmą?

Na pewno warto konfrontować swój pomysł na biznes technologiczny z prawdziwym rynkiem, a nie tylko z inwestorami. Młode startupy, znajdujące się na etapie zalążkowym, bardzo często skupiają się głównie na prezentowaniu pomysłów przed inwestorami. Jest to oczywiście bardzo ważne i cały proces należy przeprowadzać profesjonalnie, ale równolegle nie można zapominać o tym, że każdy biznes, w tym technologiczny, będzie utrzymywał się z klientów, a pieniądze pozyskiwane od inwestorów powinny służyć do przyspieszenia jego rozwoju, a nie być, jak często to się zdarza, celem samym w sobie. Mówiąc w skrócie i dużym uproszczeniu - trzeba założyć na początku biznesu, że najlepszym inwestorem jest klient i bez informacji zwrotnej od niego, nie stworzymy rozwiązania, które można skutecznie skomercjalizować.

Rozmawiała
Edyta Skorupska
ekspert PKO Banku Polskiego

  • Program akceleracji start-upów realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland przy współpracy z czołowymi polskimi i międzynarodowymi organizacjami, w tym PKO Bankiem Polskim to złożone i rozciągnięte w czasie przedsięwzięcie mające na celu wyłonienie najlepszych polskich start-upów technologicznych, które prezentują odpowiedni potencjał biznesowy, wypracowały unikalne, odpowiednio dopracowane i dojrzałe pomysły. Wybrane w trakcie otwartych naborów start-upy mogą skorzystać z wsparcia mentorskiego oraz uczestniczą w warsztatach. Pięć najlepszych zespołów wyłonionych na kolejnym etapie, weźmie udział w finale trwającego programu, który odbędzie się w Massachusetts Institute of Technology w USA. Wybrane start-upy, dzięki dotacji z programu Scale UP, będą miały także szansę na otrzymanie wsparcia finansowego nawet do kwoty 200 tys. zł. Najlepsi mogą liczyć na komercjalizację opracowanych rozwiązań.

Czytaj także:

Let's Fintech with PKO Bank Polski! Wybrano zwycięskie start-upy

PKO Bank Polski zainwestował w start-up fintechowy

loaderek.gifoverlay.png