2018.09.21

Biometria, czyli bankowość za dotknięciem palca. Zapomnij o hasłach!

Płatności zbliżeniowe, identyfikacja biometryczna, funkcjonalne aplikacje mobilne i ekspresowe przelewy to przykłady innowacji, o których jeszcze kilka lat temu nam się nie śniło, a dziś z coraz większym trudem wyobrażamy sobie zarządzanie finansami bez nich. Eksperci PKO Banku Polskiego na bieżąco śledzą światowe trendy. Jakie nowinki ze świata bankowości i zaawansowanych technologii upowszechnią się w najbliższym czasie?

W dobie wszechobecnego internetu, liczba haseł, którymi na co dzień się posługujemy, rośnie wykładniczo. PIN do karty płatniczej, hasło do skrzynki poczty elektronicznej, dane logowania do niezliczonej liczby usług dostępnych online… Lista jest bardzo długa! Co gorsza, specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem IT na każdym kroku podkreślają, że każde hasło powinno być inne, nieoczywiste oraz trudne do podejrzenia i zapamiętania lub złamania. Nic więc dziwnego, że wysiłki firm związanych z finansami koncentrują się wokół zastąpienia kodów czymś, co zapewni jednocześnie większą wygodę i bezpieczeństwo.

Visa i Mastercard stale poszukują nowych technologii. Obecnie testują karty z biometryczną autoryzacją transakcji. Chodzi o wbudowany w kartę biometryczny czytnik linii papilarnych, podobny do tych, które znamy z telefonów komórkowych. Posiadacz karty musi go dotknąć przed dokonaniem płatności. W przeciwnym razie transakcja nie dojdzie do skutku – mówi Jacek Uryniuk, redaktor naczelny portalu Cashless.pl. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Układ linii papilarnych każdego z nas jest unikalny, więc pozwala bez cienia wątpliwości biometrycznie zidentyfikować osobę, która dokonuje transakcji. 

Klienci PKO Banku Polskiego nie muszą czekać na zakończenie testów, by przekonać się o zaletach tej technologii. Autoryzacja biometryczna to jedna z wielu funkcji aplikacji mobilnej IKO. Posiadacze telefonów wyposażonych w czytnik linii papilarnych nie potrzebują każdorazowo wprowadzać czterocyfrowego PIN-u. Wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji przyłożą palec do czytnika i w ułamek sekundy świat bankowości mobilnej staje przed nimi otworem. 

Logowanie biometryczne przy pomocy odcisku palca to rozwiązanie, które eliminuje szereg ryzyk. Nie ma tu mowy o kradzieży hasła czy jego złamaniu. Nikt nie podejrzy kodu i go nie zapamięta, by wbrew naszej woli gospodarować zgromadzonymi na rachunku środkami. 

Aplikacja IKO jest dostępna dla użytkowników telefonów z systemami Android, iOS oraz Windows Phone. 

Tomasz Sobkowicz 

Czytaj także:

Garmin Pay w PKO Banku Polskim

Wakacje w duecie z aplikacją mobilną IKO

Bezpieczne wak@cje! Zapamiętaj 3 kluczowe zasady!

  • Bankofinanse

   02018.10.15

   Wszędzie dobrze, a w domach coraz lepiej

   Mieszkanie czy dom? Przed takim wyborem staje wiele polskich rodzin, decydujących się na zakup własnego lokum. Polacy coraz chętniej budują domy, a statystyki pokazują, że tak dużej liczby rozpoczętych budów nie obserwowano od lat. Według danych GUS w I połowie 2018 r. oddano do użytku 33 tys. domów – to 40 proc. wszystkich mieszkań oddanych w tym czasie do użytku. Jednocześnie wydano kolejnych 46,5 tys. pozwoleń na budowę domów.

   więcej
  • Z Banku

   02018.10.12

   Zbieramy pamiątki na 100-lecie PKO Banku Polskiego

   Zbliża się setna rocznica istnienia PKO Banku Polskiego. Zachęcamy was do nadsyłania pamiątek związanych z Bankiem, np. archiwalnych fotografii czy dokumentów. Osoby, których materiały zostaną wykorzystane przy okazji świętowania jubileuszu, otrzymają bankowe upominki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.12

   Dobry zwyczaj: Pożyczaj z głową!

   Prawie połowa dorosłych Polaków spłaca kredyt – wynika z danych zgromadzonych przez Związek Banków Polskich. Łączna wartość wszystkich zobowiązań wyniosła na koniec 2017 r. prawie 553 mld zł. Za taką kwotę można by zbudować w co trzecim polskim mieście stadion wielkości PGE Narodowego!

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.11

   Giełdowe ABECADŁO

   Giełda – dla jednych to sposób na zdobycie kapitału na rozwój biznesu, dla innych metoda na pomnożenie oszczędności, a jeszcze inni traktują ją jak zabawę w ryzykowną grę.

   więcej
  • Z Banku

   02018.10.10

   Wybieramy polską firmę 100-lecia

   Zagłosuj na firmę 100-lecia. Wśród nominowanych jest PKO Bank Polski. Głosowanie trwa do 19 października br.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.10

   Z myślą o przyszłości

   Młodzi ludzie, obserwując jesień życia swoich dziadków, przekonują się, że należy z wyprzedzeniem zadbać o godne życie na emeryturze. Mogą przy tym skorzystać z ulg podatkowych.

   więcej
  Pokaż więcej