2018.09.21

Biometria, czyli bankowość za dotknięciem palca. Zapomnij o hasłach!

Płatności zbliżeniowe, identyfikacja biometryczna, funkcjonalne aplikacje mobilne i ekspresowe przelewy to przykłady innowacji, o których jeszcze kilka lat temu nam się nie śniło, a dziś z coraz większym trudem wyobrażamy sobie zarządzanie finansami bez nich. Eksperci PKO Banku Polskiego na bieżąco śledzą światowe trendy. Jakie nowinki ze świata bankowości i zaawansowanych technologii upowszechnią się w najbliższym czasie?

W dobie wszechobecnego internetu, liczba haseł, którymi na co dzień się posługujemy, rośnie wykładniczo. PIN do karty płatniczej, hasło do skrzynki poczty elektronicznej, dane logowania do niezliczonej liczby usług dostępnych online… Lista jest bardzo długa! Co gorsza, specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem IT na każdym kroku podkreślają, że każde hasło powinno być inne, nieoczywiste oraz trudne do podejrzenia i zapamiętania lub złamania. Nic więc dziwnego, że wysiłki firm związanych z finansami koncentrują się wokół zastąpienia kodów czymś, co zapewni jednocześnie większą wygodę i bezpieczeństwo.

Visa i Mastercard stale poszukują nowych technologii. Obecnie testują karty z biometryczną autoryzacją transakcji. Chodzi o wbudowany w kartę biometryczny czytnik linii papilarnych, podobny do tych, które znamy z telefonów komórkowych. Posiadacz karty musi go dotknąć przed dokonaniem płatności. W przeciwnym razie transakcja nie dojdzie do skutku – mówi Jacek Uryniuk, redaktor naczelny portalu Cashless.pl. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Układ linii papilarnych każdego z nas jest unikalny, więc pozwala bez cienia wątpliwości biometrycznie zidentyfikować osobę, która dokonuje transakcji. 

Klienci PKO Banku Polskiego nie muszą czekać na zakończenie testów, by przekonać się o zaletach tej technologii. Autoryzacja biometryczna to jedna z wielu funkcji aplikacji mobilnej IKO. Posiadacze telefonów wyposażonych w czytnik linii papilarnych nie potrzebują każdorazowo wprowadzać czterocyfrowego PIN-u. Wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji przyłożą palec do czytnika i w ułamek sekundy świat bankowości mobilnej staje przed nimi otworem. 

Logowanie biometryczne przy pomocy odcisku palca to rozwiązanie, które eliminuje szereg ryzyk. Nie ma tu mowy o kradzieży hasła czy jego złamaniu. Nikt nie podejrzy kodu i go nie zapamięta, by wbrew naszej woli gospodarować zgromadzonymi na rachunku środkami. 

Aplikacja IKO jest dostępna dla użytkowników telefonów z systemami Android, iOS oraz Windows Phone. 

Tomasz Sobkowicz 

Czytaj także:

Garmin Pay w PKO Banku Polskim

Wakacje w duecie z aplikacją mobilną IKO

Bezpieczne wak@cje! Zapamiętaj 3 kluczowe zasady!

  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.09

   Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu

   Zakupy z kartą kredytową dają podwójną satysfakcję. Z realizacją swoich celów i planów nie musimy czekać do wypłaty. Ale to nie wszystko. Posiadacze kart kredytowych mogą liczyć na wyjątkowe korzyści, szczególnie jeśli karta, którą mają w portfelu to karta PKO Mastercard Platinum.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.07

   Bezpiecznie i mobilnie. Co przyniesie 2019 rok w płatnościach bezgotówkowych?

   Cele są dwa: ma być wygodnie i bezgotówkowo. Świat zmierza w tę stronę i nie da się go już zatrzymać. Nie warto nawet próbować. Aplikacja mobilna IKO to teraźniejszość i przyszłość – pokazują specjaliści. Rok 2019 może przynieść kolejne zmiany w mobilnym świecie bankowości.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.07

   Ciepło domowego ogniska w twoim domu

   Duża kanapa, miły koc i ciepło z kominka – tak wygląda idealny zimowy wieczór. Możesz zorganizować go w swoim domu, a nawet mieszkaniu. Z pomocą przychodzi biokominek.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.02

   PKO Bank Polski najcenniejszą polską spółką

   PKO Bank Polski zakończył 2018 r. jako najcenniejsza spółka na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jego wartość na ostatniej sesji notowań wyniosła niemal 50 mld zł. Rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości był dla Banku rekordowy. Jako jedyna polska spółka wszedł w skład indeksu dużych spółek rynków rozwiniętych FTSE Russel. Jego aktywa wzrosły do najwyższego w historii poziomu 306 mld zł, w trzecim kwartale osiągnął również najwyższy w historii zysk netto, a wyniki europejskich stress testów potwierdziły że jest najbezpieczniejszym bankiem w Europie.

   więcej
  Pokaż więcej