2018.09.21

Biometria, czyli bankowość za dotknięciem palca. Zapomnij o hasłach!

Płatności zbliżeniowe, identyfikacja biometryczna, funkcjonalne aplikacje mobilne i ekspresowe przelewy to przykłady innowacji, o których jeszcze kilka lat temu nam się nie śniło, a dziś z coraz większym trudem wyobrażamy sobie zarządzanie finansami bez nich. Eksperci PKO Banku Polskiego na bieżąco śledzą światowe trendy. Jakie nowinki ze świata bankowości i zaawansowanych technologii upowszechnią się w najbliższym czasie?

W dobie wszechobecnego internetu, liczba haseł, którymi na co dzień się posługujemy, rośnie wykładniczo. PIN do karty płatniczej, hasło do skrzynki poczty elektronicznej, dane logowania do niezliczonej liczby usług dostępnych online… Lista jest bardzo długa! Co gorsza, specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem IT na każdym kroku podkreślają, że każde hasło powinno być inne, nieoczywiste oraz trudne do podejrzenia i zapamiętania lub złamania. Nic więc dziwnego, że wysiłki firm związanych z finansami koncentrują się wokół zastąpienia kodów czymś, co zapewni jednocześnie większą wygodę i bezpieczeństwo.

Visa i Mastercard stale poszukują nowych technologii. Obecnie testują karty z biometryczną autoryzacją transakcji. Chodzi o wbudowany w kartę biometryczny czytnik linii papilarnych, podobny do tych, które znamy z telefonów komórkowych. Posiadacz karty musi go dotknąć przed dokonaniem płatności. W przeciwnym razie transakcja nie dojdzie do skutku – mówi Jacek Uryniuk, redaktor naczelny portalu Cashless.pl. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Układ linii papilarnych każdego z nas jest unikalny, więc pozwala bez cienia wątpliwości biometrycznie zidentyfikować osobę, która dokonuje transakcji. 

Klienci PKO Banku Polskiego nie muszą czekać na zakończenie testów, by przekonać się o zaletach tej technologii. Autoryzacja biometryczna to jedna z wielu funkcji aplikacji mobilnej IKO. Posiadacze telefonów wyposażonych w czytnik linii papilarnych nie potrzebują każdorazowo wprowadzać czterocyfrowego PIN-u. Wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji przyłożą palec do czytnika i w ułamek sekundy świat bankowości mobilnej staje przed nimi otworem. 

Logowanie biometryczne przy pomocy odcisku palca to rozwiązanie, które eliminuje szereg ryzyk. Nie ma tu mowy o kradzieży hasła czy jego złamaniu. Nikt nie podejrzy kodu i go nie zapamięta, by wbrew naszej woli gospodarować zgromadzonymi na rachunku środkami. 

Aplikacja IKO jest dostępna dla użytkowników telefonów z systemami Android, iOS oraz Windows Phone. 

Tomasz Sobkowicz 

Czytaj także:

Garmin Pay w PKO Banku Polskim

Wakacje w duecie z aplikacją mobilną IKO

Bezpieczne wak@cje! Zapamiętaj 3 kluczowe zasady!

  • Bankofinanse

   02019.06.18

   Nie daj się cyberprzestępcom na wakacjach. Sprawdź, jak być bezpiecznym

   Wakacje to wymarzony czas dla cyberprzestępców. Jesteśmy zrelaksowani, skupieni na wypoczynku i to, niestety, usypia naszą czujność. Zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a liczba pułapek zastawionych w sieci jest na tyle duża, że łatwo w którąś wpaść i zepsuć sobie długo wyczekiwany wypoczynek. Są jednak zasady, których przestrzeganie znacznie utrudni zadanie cyberprzestępcom. Do najważniejszych należą: unikanie publicznych sieci wi-fi, dbanie o swój sprzęt, niekorzystanie z kafejek internetowych oraz ogólnodostępnych komputerów, a także dokładne weryfikowanie, komu przesyłamy albo pożyczamy pieniądze.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.17

   Stawiamy klienta w centrum zainteresowania

   Nastała era klienta, w której musimy działać zwinnie. Dla klientów kluczowe jest doświadczenie. Jeżeli chcemy, aby korzystali z naszych produktów, muszą one być łatwo dostępne i wywoływać pozytywne skojarzenia. W PKO Banku Polskim robimy to m.in. w ramach Transformacji Cyfrowej.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski laureatem dwóch Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

   PKO Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii Przełomowe Rozwiązanie 2019, w której wyróżniane są najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. Kapituła Nagród Gospodarczych Polskiego Radia doceniła Bank za dynamiczny rozwój bankowości internetowej, m.in. za szybkie przelewy oraz usługę e-Prawnik dla firm. W kategorii Ambasador Biznesu RP 2019, Bank zajął drugie miejsce za nowoczesność i ekspansję zagraniczną.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.14

   Blik, obywatel świata

   Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły strategiczną współpracę. Za rok będą nim również płacić w Emiratach Arabskich.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski rozwija kompetencje w zakresie tokenizacji i smart kontraktów

   PKO Bank Polski rozpoczął prace badawcze nad usługami tokenizacji oraz usługami wykorzystującymi smart kontrakty. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego celem jest przede wszystkim zdobycie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości. Projekt potrwa 30 miesięcy i będzie realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.13

   Mobilne bankomaty – wakacyjny gadżet

   Pusty portfel może nas zaskoczyć wszędzie. Co wtedy? Do akcji wkracza bankomat! W czasie wakacji jest ich więcej, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, a turystów przybywa. Specjalne mobilne urządzenia już czekają na urlopowiczów.

   więcej
  Pokaż więcej