2018.09.21

Biometria, czyli bankowość za dotknięciem palca. Zapomnij o hasłach!

Płatności zbliżeniowe, identyfikacja biometryczna, funkcjonalne aplikacje mobilne i ekspresowe przelewy to przykłady innowacji, o których jeszcze kilka lat temu nam się nie śniło, a dziś z coraz większym trudem wyobrażamy sobie zarządzanie finansami bez nich. Eksperci PKO Banku Polskiego na bieżąco śledzą światowe trendy. Jakie nowinki ze świata bankowości i zaawansowanych technologii upowszechnią się w najbliższym czasie?

W dobie wszechobecnego internetu, liczba haseł, którymi na co dzień się posługujemy, rośnie wykładniczo. PIN do karty płatniczej, hasło do skrzynki poczty elektronicznej, dane logowania do niezliczonej liczby usług dostępnych online… Lista jest bardzo długa! Co gorsza, specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem IT na każdym kroku podkreślają, że każde hasło powinno być inne, nieoczywiste oraz trudne do podejrzenia i zapamiętania lub złamania. Nic więc dziwnego, że wysiłki firm związanych z finansami koncentrują się wokół zastąpienia kodów czymś, co zapewni jednocześnie większą wygodę i bezpieczeństwo.

Visa i Mastercard stale poszukują nowych technologii. Obecnie testują karty z biometryczną autoryzacją transakcji. Chodzi o wbudowany w kartę biometryczny czytnik linii papilarnych, podobny do tych, które znamy z telefonów komórkowych. Posiadacz karty musi go dotknąć przed dokonaniem płatności. W przeciwnym razie transakcja nie dojdzie do skutku – mówi Jacek Uryniuk, redaktor naczelny portalu Cashless.pl. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Układ linii papilarnych każdego z nas jest unikalny, więc pozwala bez cienia wątpliwości biometrycznie zidentyfikować osobę, która dokonuje transakcji. 

Klienci PKO Banku Polskiego nie muszą czekać na zakończenie testów, by przekonać się o zaletach tej technologii. Autoryzacja biometryczna to jedna z wielu funkcji aplikacji mobilnej IKO. Posiadacze telefonów wyposażonych w czytnik linii papilarnych nie potrzebują każdorazowo wprowadzać czterocyfrowego PIN-u. Wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji przyłożą palec do czytnika i w ułamek sekundy świat bankowości mobilnej staje przed nimi otworem. 

Logowanie biometryczne przy pomocy odcisku palca to rozwiązanie, które eliminuje szereg ryzyk. Nie ma tu mowy o kradzieży hasła czy jego złamaniu. Nikt nie podejrzy kodu i go nie zapamięta, by wbrew naszej woli gospodarować zgromadzonymi na rachunku środkami. 

Aplikacja IKO jest dostępna dla użytkowników telefonów z systemami Android, iOS oraz Windows Phone. 

Tomasz Sobkowicz 

Czytaj także:

Garmin Pay w PKO Banku Polskim

Wakacje w duecie z aplikacją mobilną IKO

Bezpieczne wak@cje! Zapamiętaj 3 kluczowe zasady!

  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Karty i bankomaty z coraz większymi możliwościami

   Karty płatnicze i bankomaty znamy niemal od 30 lat. Dają nam coraz więcej możliwości. Polubiliśmy je, ale otwieramy się też na jeszcze nowocześniejsze narzędzia: bankowość mobilną i samoobsługową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   Czysta kalkulacja – wiosenne porządki za niewielkie pieniądze

   Nikt specjalnie nie lubi sprzątać, ale wiosenne sprzątanie jest zupełnie inne. Świeci już słońce, mamy więcej energii, a przy okazji możemy wymienić sprzęty, coś odmalować i zaaranżować taras. Zrób więc raz do roku domową rewolucję!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   E-urząd w PKO Banku Polskim

   Gdy 100 lat temu powstawała Pocztowa Kasa Oszczędności, nikomu nawet się nie śniło, jak będzie wyglądała rzeczywistość w 2019 r. Bez wychodzenia z domu załatwiamy dziś długą listę spraw urzędowych, a PKO Bank Polski pozostaje liderem budowy polskiego e-państwa.

   więcej
  Pokaż więcej