Zwiedzam świat i zarabiam
Możliwość podróżowania i zwiedzania świata to trzeci najczęściej wskazywany powód skłaniający Polaków do emigracji zarobkowej. W ciągu roku odsetek tych, którzy zdecydowaliby się na wyjazd wzrósł aż o 21 punktów procentowych do 44%. Programista, projektant, grafik komputerowy, tłumacz, specjalista ds. social media czy lektor online – to zawody, które według ekspertów Work Service i Antal pozwalają na łączenie kariery zawodowej z poznawaniem świata. Czas więc ruszyć w świat i sprawdzić swoje możliwości.
Głównym powodem emigracji Polaków są, co nie jest chyba zaskoczeniem, wyższe zarobki niż w Polsce (78,8% odpowiedzi), a także wyższy standard życia (58,9%). Zwiedzanie świata po raz pierwszy znalazło się na tak wysokiej pozycji wśród powodów emigracji (44%). Atrakcyjniejszymi świadczeniami socjalnymi jest zainteresowanych tylko 37,7% potencjalnych emigrantów, co plasuje tę odpowiedź dopiero na czwartej pozycji.
Tak duża zmiana w podejściu do zarabiania na siebie za granicą, związanego z możliwością poznawania świata, świadczy niewątpliwie o zmianie pokoleniowej na rynku pracy.
"Młodzi Polacy nie boją się konkurować z pracownikami na całym świecie, a do tego dostrzegają, że dzięki wykonywanemu zawodowi mogą spełniać swoje prywatne marzenia. Łączenie pracy z poznawaniem świata to klasyczny przykład realizacji idei work-life balance w wydaniu przedstawicieli pokolenia milenialsów. Nie bez znaczenia dla tej tendencji jest fakt, że dzięki postępowi technicznemu podróżowanie można łączyć z coraz większą liczbą profesji" -mówi pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot.
Dodaje również, że kiedyś poznawanie świata było możliwe tylko w turystyce i transporcie. Dziś mamy do czynienia z wciąż powiększającą się grupą tzw. „digital nomads”, czyli osób, które w łatwy, szybki i niskonakładowy sposób podejmują pracę z dowolnego miejsca na świecie dzięki dostępowi do Internetu.
Wśród najpopularniejszych zawodów, które umożliwiają podróżowanie są: programista, architekt lub projektant wnętrz, grafik komputerowy, lektor on-line, specjalista od mediów społecznościowych i tłumacz. Oprócz bardzo dobrej znajomości co najmniej jednego języka obcego, niezbędnym warunkiem do podjęcia większości tych profesji jest swobodne poruszanie się w świecie cyfrowym, mediach społecznościowych i szeroko rozumianym obszarze nowych technologii.
Technologia i mobilność
Wśród polskich specjalistów IT, którzy cieszą się dobrą renomą międzynarodową, zatrudnienie poza granicami Polski jest coraz częstsze. Przyczynia się do tego także specyfika branży informatycznej ściśle wiążąca się z mobilnością.
"Często myśli się o pracownikach mobilnych przez pryzmat freelancerów, ale w praktyce jest to model współpracy, który sprawdza się także w strukturach korporacyjnych. Przykładem mogą być eksperci zajmujący się globalnym wsparciem informatycznym oraz programiści. Szacujemy, że ok. 5% polskich specjalistów IT pracuje obecnie zdalnie na rzecz krajowych i zagranicznych klientów" - mówi business unit manager w Antal IT Services Aleksandra Kujawa.
Jak podkreśla jednak, mobilne zawody to co prawda atrakcyjna możliwość pracy z każdego miejsca na świecie, ale rozważając taką formułę zatrudnienia, zarówno pracodawca, jak i pracownik powinni przeanalizować plusy i minusy.
"Czy dostęp do internetu i prądu wystarczy, by praca zdalna przebiegała bezproblemowo? Niekoniecznie. Kluczową rolę odgrywają tu predyspozycje osobowe pracownika. Praca zdalna, zwłaszcza projektowa, bez ustalonych sztywno godzin, wymaga najwyższego poziomu samodyscypliny. Dodatkowo niektórzy mogą nie odnaleźć się w środowisku pozbawionym kolegów z pracy, bez „biurowej” atmosfery" - mówi Kujawa.
I dodaje, że mobilnym pracownikom może doskwierać także konieczność wykonywania obowiązków w niestandardowych porach dnia.
"Członkowie zespołów projektowych pracujący w różnych strefach czasowych szczegóły działań omawiają zwykle podczas telekonferencji. Często niemożliwe jest ustalenie godziny rozmowy tak, aby w lokalizacji każdego z pracowników był akurat dzień. Sprawozdanie z przebiegu prac może zatem wiązać się z pobudką w środku nocy, co przekłada się na spadek efektywności" - mówi Kujawa.
Poznawanie świata na własną rękę i jednoczesne zarabianie na siebie może stać się prawdziwą przygodą życia. Pod warunkiem jednak, że dobrze przemyślimy, jakie są nasze możliwości - intelektualne, językowe, finansowe, ale też adaptacyjne.
Jaka praca umożliwia podróżowanie i jak ją zdobyć? | |
Zawód | Kwalifikacje |
Programista | wykształcenie kierunkowe i / lub adekwatne doświadczenie, znajomość wybranych języków programowania, terminowość i rzetelność, wysoka wydajność pracy |
Architekt / Projektant wnętrz | wykształcenie kierunkowe, kreatywność, znajomość programów AutoCad, SkechUp, 3D Max itp. |
Grafik komputerowy | kreatywność, znajomość technik projektowania form wizualnych dla mediów tradycyjnych i nowoczesnych, umiejętność pogodzenia oczekiwań odbiorców z potrzebami biznesu |
Lektor on-line | znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, umiejętność obsługi sprzętu do poprowadzenia lekcji, tj.: komputera, kamery, mikrofonu i słuchawek |
Social Media Manager | „lekkie pióro”, praktyczna znajomość narzędzi analizy i monitorowania mediów społecznościowych, umiejętność tworzenia komunikatów dla danej grupy docelowej i promowania treści na wybranych platformach społecznościowych |
Tłumacz | biegła znajomość języka obcego poparta certyfikatami językowymi, „lekkie pióro”; wykształcenie lingwistyczne stanowi dodatkowy atut |
Źródło: Work Service S.A. I Antal |
Czytaj także:
Dobre, bo polskie
Bankowa rewolucja z informatykiem i talentem w tle
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?